Mesajı Okuyun
Old 11-04-2015, 16:12   #18
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan komini
Bu durumda Yargıtay'a göre vekalet görevinin kötüye kullanıldığı iddiası ile açılan davalarda kural olarak zamanaşımı söz konusu olamaz iken, kişiler davranışları ile bu vekaletin kötüye kullanılmasını zımnen kabul ettikleri tarih itibarıyla zamanaşımı uygulanmalıdır diyoruz?

Sayın Meslektaşım,

Ben davanın zamanaşımı ya da kesin hüküm sebebiyle değil; geçersiz satışa murislerin zaman içinde onay verdiklerini, satışı bildikleri halde, iş birliği iddiasında bulunmayarak, zımni kabulleri olduğu ve bu sebeple de davada, hakkın kötüye kullanılması mümkün olamayacağından talebin reddedileceğini ön görüyorum.
Alıntı:
I. DÜRÜST DAVRANMA MADDE 2. Herkes, haklarını kullanırken ve borçlarını yerine getirirken dürüstlük kurallarına uymak zorundadır.

Bir hakkın açıkça kötüye kullanılmasını hukuk düzeni korumaz.

Ancak, Sayın Av.Nevra Öksüz tarafından eklenen Yargıtay kararında davacıların daha önce bir dava sebebiyle bildikleri satışa ses çıkarmamaları ve vekaletin kötüye kullanıldığını o vakit ileri sürmemeleri aleyhlerine yorumlanmamış...

Vekaletin kötüye kullanılması kanıtlanıyorsa yani vekalet alanın 3. kişi ile iş birliği içinde olduğu kanıtlanmışsa davanın kabulüne karar ver gibi...bir sonuca ulaşmış.

Bana çok mantıklı gelmeyen ama sizin işinize yarayacak bir karar.

Kolay gelsin,