Mesajı Okuyun
Old 24-12-2020, 08:47   #4
Av.Bülent AKÇADAĞ

Alıntı:
Yazan Av. Zümer AYDIN
Kafa karışıklığım soruya da yansımış meslektaşım kusura bakmayın Şöyle toparlamaya çalışıyım; Müvekkilin babası ve dedesi vefat etmiş, tapuda yaptığımız sorgulamalar sonucunda da babanın ve dedenin alacaklı olduğu birtakım ipotek kayıtlarına rastladık. Müvekkil de mirasçı olarak bu ipotekleri paraya çevirmek istiyor. Bu ipotek kayıtlarına tapuda yaptırdığım sorgular sonucunda ulaştık, tek aktif görünen kayıtlar bunlar. Ama ipoteklerin sadece tescil defterindeki kayıtlarını görebildim yani hangi tarihte hangi değerle konduğunu ve şuan ipotek konulan taşınmazların malikleri görünüyor. Ancak zamanında bu ipoteklerin ne amaçla konduğunu öğrenemedim yani imar ipoteği mi yoksa karz mı bilemiyorum. İpoteklerin resmi akit tablolarını inceleyemedim. İpotek değerleri net ve belli rakamlarla konduysa karz ipoteğini mi ifade eder yoksa imar da olabilir mi, yani bunu anlamak için mutlaka akit tablolarını görmek mi gerek? İpotekler 1991 ve 1997 yıllarında konulmuş ve 6 sıfırlı değerler( eski TL cinsinden) üzerinden belli rakamlar yazılarak işlenmiş. Yaptığım araştırmalar neticesinde icra yoluyla ipoteğin paraya çevrilmesi istenebilir ama bu belirtilen değerler kayıtsız şartsız bir para borcunu ifade ediyorsa o zaman ilamsız takip yapamayız diye de biliyorum. Bu net rakamları karz ipoteği sayarsak o zaman icraya başvuramaz mıyız? Eğer takip yapabilirsek bu değerlerin günümüze de uyarlanması gerekiyor. Yapılan uyarlama sonuçlarında da çok küçük meblağlar da çıkabilir dediler. Ayrıca ya da takipten önce ipotek bedelinin uyarlanması davası da açılmalı mı ? Attığımız taş, vurduğumuz kuşa değsin düşüncesi ile müvekkili de boşa masrafa sokmak istemiyorum. Bu durumda nereden bu işe başlamak lazım hiç bilemedim o açıdan yardımlarınızı bekliyorum

Öncelikle yapılacak iş, ipoteğin dayanağı olan resmi senedi incelemek olacaktır. Zira resmi senedi incelediğinizde ipoteğin dayanağı, amacı, işin yapılıp yapılmadığı gibi tüm sorularınıza cevap bulabileceğinizi düşünüyorum.

İpoteğin ilamlı takip yolu ile paraya çevrilmesi için sitemizde arama yapabilir, aynı zamanda şu makaleyi de okuyabilirsiniz.

http://www.turkhukuksitesi.com/makale_2113.htm