Mesajı Okuyun
Old 26-09-2010, 18:08   #48
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan av-ufuk
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=18299

Saygılar,

Sayın Av-Ufuk,

Link ve görüşünüz için teşekkürler.

Benim bu konudaki fikrimin dayanağı özetle şudur:

Kiracının, kira ilişkisi nedeniyle talep haklarının dayanağı, malumunuz olduğu üzere kural olarak kira sözleşmesidir.

Yine yeni malik, eski malikin akdettiği kira sözleşmesini, yasa uyarınca tüm hak ve borçlarıyla halefiyet dairesinde devralmış sayılmaktadır. Bu bağlamda da bu ilişki (=Sözleşme) çerçvesinde hak ve borç üstlenmektedir. (Tahliye hakkı konusunda seçimlik hakkı ayrı mevzuudur ve kastım o değildir!)

Kiracının kiracıyken yaptığı masrafları sözleşmeye dayalı olarak talep etmesi mümkündür. Bu talebini sözleşmeye dayanarak yeni malike yöneltebileceği gibi, -sözleşmeye değil!- sebepsiz zenginleşmeye dayanarak eski malike de yöneltebilir. (Bu arada Yeni malik, ilk ihtimalde belirtilen sözleşme çerçevesinde yapacağı bu ödemeyi -şartları varsa- eski malike rücu etmek hakkını haizdir ki siz de belirtmişsiniz bunu...) (diye düşünüyorum)

Not: Eklediğiniz linkte yer alan ve bir başka üye tarafından eklenmiş bulunan Yargıtay kararının, konuyla ilgisinin olmadığını düşünüyorum. Ben cevabımı sizin linkteki görüşünüze bağlı yazıyorum.