Mesajı Okuyun
Old 22-04-2008, 22:57   #7
av.ışık

'İyi bir avukat olmak için evvela vakıf üniversitelerinin hukuk fakülteleri kapatılsın!'
Böyle bir çözüm yolu açıkçası bana çok mantıksız geldi çünkü avukatlık öyle bir meslektir ki ne ekersen onu biçersin yani iyi veya kötü olmak senin elindedir buda fakülte sonrasındaki meslek hayatı içinde pişmek ve pişirilmeye bağlıdır çabalarsan kendine bişeyler katarsan kattığını birikiminle yoğurmayı becerebilirsen işinden gerçekten zevk alırsan işte ozaman iyi bir avukat olma yolundasındır! Aksi taktirde ne diplomandaki not ortalaman nede o diplomadaki okulun adı senin iyi bir avukat olup olmayacağını belirleme kudretini haiz değildir.Sizin burada sunmuş olduğunuz çözüm demokratik olmayan tolpumlarda ileri sürülmüş olan görüşler gibi nasıl ki o dönemlerde vergi verenler oy kullanır diğerleri kullanamaz, maddi durumu iyi olanlar şunu yapar olmayanlar yapamaz dercesine antidemokratik bir öneri olduğu kanısındayım tabii ki bu benim kişisel kanaatim katılan olur veya olmazama böyle bir hak insanlara sunulmuşsa bundan faydalanmak da en doğal haklarıdır diye düşünüyorum ayrıca vakıf üniversiteleri kurulmadan önce olan bütün avukatlar iyi miydi nasıl böyle bir yargıya vardınız ?
Devlet üniversitelerinden mezun olan herkesin iyi olduğunun kanıtı var mı? Peki ya diğerlerinin istisnasız kötü olduğunun? Siz şimdi istisnalar kaideyi bozmaz da diyebilirsiniz ama bu cevabı verseniz lütfen iki taraflı bakınız olaya.Peki ya istemeden hukuk fakültesine gidenler,puanım boşa gitmesin deyip de hukuk okuyanlar ve neticesinde sevmeden mezun olanlar(devlet üniversitesinden ).
Arkadaşlar lütfen objektif olalım ,olaya herkes açısından bakalım ,hala şu üniversite sınavını zeka kriteri alacak kadar dar çerçeveden bakmayalım.Tabularımızı yıkıp önyargılarımızdan vazgeçip kalıcı çözümlere ulaşalım. TEŞEKKÜRLERR...