Mesajı Okuyun
Old 18-11-2014, 13:21   #2
Admin

Konuyu tartışmaya açtığınız için teşekkürler!

Konu bütünlüğü olması açısından aşağıdaki başlıkları da burada hatırlatmak istedim:
2005'te THS'de avukatlar pos cihazı sahibi olup ödemeleri taksitlendirebilir mi diye tartışmıştık:
Avukatlar, Hukuk Büroları Ve Pos (kredi Kartı İle Tahsilat) Makineleri

2009'da Avukatların bu uygulamaya geçmeye başladıkları haber oldu ve hatta o zamanki TBB Sayın Başkanının da şaşkınlığı haber içinde yer aldı:
Kredi Kartına 12 Taksitle Avukat

2014'te ise TBB kendi uygulamasını hayata geçirdi.

Biraz gecikmeli de olsa ödeme sistemlerindeki teknolojik imkanlara Avukatlar olarak erişmemiz olumlu bir gelişme diye düşünüyorum. Bu konuda komisyon oranı ve hesapta paranın tutulması konusundaki endişelerinize de katılıyorum. Ancak bu hizmeti bir şirket aracılığıyla alacağımız düşünüldüğünde bunun şirkete bir şekilde bir ticari kazancı olması da kaçınılmaz olduğundan, bu sistemin ücretsiz kurulması bence zaten düşünülemezdi. Burada daha ziyade komisyon oranı makul mu konusunu irdelememiz gerek.

Öte yandan 2005'teki konuda tartıştığımız üzere Avukatların aracı kullanmadan, bankalara şahsi başvuru ile kendi POS cihazlarını edinmelerinde de mümkün ve bu şekilde çalışan hukuk büroları da artık var. Dolayısıyla TBB'nin getirdiği ödeme sisteminin, Avukatın kendisinin bankasından alacağı POS cihazına göre ne gibi avantajları olacağını da bence tartışmak gerek.