Mesajı Okuyun
Old 12-07-2010, 08:08   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan norm
Merhaba herkese,

Müvekkilimin paydaş olduğu arsa, diğer paydaş tarafından 20 kişiye satılmakta. süre yönünden sorun yok ve noterden de bildirim yapılmamış. Şufa davası açacağım.Davaya ilişkin herşey tamam ancak aşağıdaki konularla ilgili yanıt bulamadım.

1. Dava dilekçesinde harca esas belirleyeceğim değer ne olacak? Ona göre harcını belirleyeceğim.
(Tapu kaydındaki bedel mi yoksa rayiç bedelini belediyeden öğrenip onu mu yazayım?)
2. Tapu kaydındaki bedel ise, bunu 20 kişinin tüm satış bedellerini toplayıp mı belirliyorum?
3. Davayı açtıktan sonra tapu kaydına tedbir koyduracak mıyız? Ya o sırada başka birilerine devir yapılırsa nasıl bir yöntem öderirsiniz?
4. Yargılama gideri ve şufa bedelini depo etme işlemi dava esnasında mı hakimin kararıyla mı yapılmakta?

Çok acil. Eğer bana yardımcı olacak birisi olursa çok sinirim.
Teşekkürler

1- MK 734'e göre önalım bedeli, satış bedeli ile alıcıya düşen tapu giderlerinin toplamıdır. Davada harca esas değer olarak bu tutarı göstermelisiniz.

2- Pay 20 kişiye devredilmişse, bu 20 kişi davalı gösterilecek, satılan tüm payların değeri ve tapu giderlerinin toplamı üzerinden dava açılacaktır.

3- İhtiyati tedbir istemeniz, taşınmazın yeniden satışının ve bu nedenle davanın uzamasının önüne geçecektir.

4- Tapu giderlerini kastederek yanlışlıkla "Yargılama giderleri" yazdığınızı düşünüyorum. Önalım bedeli, yine MK 734'de belirtildiği üzere mahkemenin vereceği süre içinde kararda belirtilen yere yatırılacaktır. Genellikle dosya karara çıkmadan önce verilen bir ara kararı ile önalım bedelinin depo edilmesi istenmektedir ama tensiple önalım bedelinin depo edilmesini isteyen bir hakime de rastladım.