Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kredi Kartina Sorusturma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-10-2006, 14:40   #1
umutlaw

Varsayılan Kredi Kartina Sorusturma

Sayin Meslekdaslarim,

Almanyadayken bir kac degisik Bankanin ATM sinden degisik gunlerde kredi kartimla nakit para cektim. Turkiyeye dondugumde ise Kredi kartimin bagli bulundugu banka yetkilileri beni aradi ve para Cektigim ATM lerden dolandiricilik yapildigi one suruldugunu ve Almanyadaki bankanin bu hususu polise sikayet ettigini ve yine bu ATM ler incelendiginde bende buralardan para cektigim icin beni supheli olarak gorerek bankamdan nasil bir musteri oldugumu ve harcamalarin benim yapip yapmadigimi sormuslar. Hukuki acidan bankalarin kendi aralarinda boyle yazismalari tabi ki mumkundur ve nitekim bankamin yetkilileri soyledikleri gibi bu bir kimlik bilgisi alis verisi degil musteriniz kotu mu iyi mi sorusu ve banka bunu Kredi Kartinin Mulkiyetine sahip oldugu icin ve benim bankayala olan calismalarim goz onunde bulundurularak Almanyadaki Bankaya cevap vermisler ve bir sorun olmadigindan benimlede calismaya devam etmektedirler, nitekim bu husus benim icin bir onur meslesi haline gelmistir cunku o ATM lerden binlerce kisi islem yapmistir ama Turkiyeden birisinin cikmasi Almanyadaki banka gorevlilerin suphesini daha da cok arttirmis ve ben onumuzdeki hafat Almanyaya giderek bu hususu oradaki Federal Cumhuriyet Savciligina sikayet edecegim. Sizce bir kisinin sirf sans eseri dolandiricilik yapilan ATM lerden par cekti diye ve bir kac defa ayni ATM ler denk geldi diye supheli konumuna koyarak hakkinda inceleme yapmak dogru mudur ? Bunun icin bilgi ve yararli dusuncelerinizi bildirmenizi dilerim.

Saygilarimla
Old 04-10-2006, 23:12   #2
Av. Can DOĞANEL

Sn. meslektaşım, Siz bu olayı nasıl öğrendiniz? Öncelikle benim üzerinde durduğum nokta bu olurdu. Bankanız size bunu hiç hissettirmeden de halledebilirdi. Size bildirmelerinin sebebi belki de sizin banka kartlarınızın da bir şekilde bilgilerinin kopyalanarak risk altına girdiğini düşünmüş ve bir sorun olup olmadığını öğrenmek için ağzınızı yoklamışlardır. Dolandırıcılık gibi önemli bir suça ilişkin bir soruşturmada o ATM'lerden o tarihte para çeken 100'lerce insan olaya ilişkin ilk kalabalık zanlı grubunu oluştururlar ki bu normaldir. Bu büyük liste elenerek nihayetinde bir kaç zanlıya kadar indirilebilecekse kamu menfaati için bu kadarcık külfete katlanmak durumundayız diye düşünüyorum. Kaldı ki burada sadece Türk olmanızın da etken olduğunu düşünmüyorum. Söz konusu yer Almanya olunca %'ye vurursak belki de ATM'yi kullanan her 4-5 kişiden biri Türk olabilir. Yapılan tahminimce hesaplarında normalden fazla hareketlilik olan kişilerin belirlenmesi işlemidir. Daha önce de dediğim gibi bu tip araştırmalar belki de bir kaç kez bizim hakkımızda da yapılmıştır ama haberimiz bile olmamıştır. Bankanızın size duyurması noktasında bir rahatsızlık var bence..Bankanızın da kötü niyetli olduğunu düşünmüyorum. Dediğim gibi iyiniyetli olabilirler, neticede hiç farkında olmadan kartınız kopyalanmış ve bu ATM'lerde kullanılmış olabilir dediğim gibi soruşturmanın selameti açısından her türlü olasılığın elenmesi gerekir ki doğru bir sonuca ulaşılabilsin..
Old 11-10-2006, 18:03   #3
ismail aksu

Sayın Meslektaş'ım,
Yapmak istediğiniz şey slogan-imzanıza uygun olmuş Başınıza gelen olay bana "Amerika'da kedisini çamaşır makinesi'nde yıkamaya çalışıp ölümüne sebep olduktan sonra üretici firmayı (Bana bu makinede kedi yıkanmayacağı söylenmedi,böyle bir uyarı ve bildirim yapılmadı) gerekçesi ile dava edip tazminat isteyen (ve ne gariptir ki duyumuma göre tazminata hak kazanan) bir kadının olayını anımsattı.

Sn.Av.Can Doğanel'e aynen katılıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi