Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

aile konutu şerhi

Konuyu Kilitleyin
Old 04-04-2010, 21:49   #1
Konuk

Varsayılan aile konutu şerhi

Sayın üyeler eşimle boşanma aşamasındayız.Eşim davayı açmış bulunuyor.Evlilik sırasında biz kayınvalideme ait evde oturuyorduk.Kayınvalidem ise tapusu 2003 yılında benim adıma alınan evde oturuyor.Eşim benim adıma olan eve aile konutudur diye tedbir koydurmuş böyle bir hakkı varmıdır.İtiraz edersem aile konutu şerhini kaldırtabilirmiyim.Çünkü tapusu benim olan ev aile konutu değil ve biz o evde hiç oturmadık.Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 05-04-2010, 10:06   #2
uye8490

Sayın konuk,

Konutta oturmadığınıza ,dolayısıyla konut aile konutu niteliğinde olmadığına göre ,aile mahkemesine başvurup aile konutu şerhinin kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

Bir avukattan hukuki yardım almanız işinizi kolaylaştıracaktır.
Old 05-04-2010, 10:53   #3
Av. İlknur Sezgin Temel

Ayrıca
Sizin adınıza kayıtlı ve fakat kayınvalidenizin oturduğu adresin kayıtlı olduğu muhtarlık kayıtlarında o evde oturanın kim / kimler olduğunu kontrol ederek, eğer siz ve boşanmak üzere olduğunuz eşinizin kaydı bulunmuyorsa
Gerçeğe aykırı beyanda bulunarak yanlış ikametgah ilmuhaberi veren muhtar hakkında da suç duyurusunda bulunabileceğinizi düşünüyorum.
Old 05-04-2010, 12:59   #4
Konuk

Ben nasıl aile konutu şerhi koyulduğunu anlamadım çünkü bizim ikametimiz kayınvaidemin evinde kayıtlı bana ait olan ev ise farklı muhtarlıkta bu ikametgahın hangi muhtardan alındığı dava dosyasında bellimidir yoksa muhtarlıktanmı araştırmam gerekir.
Old 05-04-2010, 13:14   #5
av.araf

Alıntı:
Yazan Konuk
Ben nasıl aile konutu şerhi koyulduğunu anlamadım çünkü bizim ikametimiz kayınvaidemin evinde kayıtlı bana ait olan ev ise farklı muhtarlıkta bu ikametgahın hangi muhtardan alındığı dava dosyasında bellimidir yoksa muhtarlıktanmı araştırmam gerekir.

Aile konutu şerhi açılan boşanma davasında mahkeme kararı ile konulmuşsa ikametgah belgenizin (aile konutu olduğunu ispata yarayan sair belgelerin) bir sureti dosyada mevcuttur.
Ancak dava açılmadan önce eşinizin talebi üzerine tapu memurlarınca konulmuş bir şerh varsa , şerh başvuru dilekçesi ve ekleri tapu dosyanızda mevcuttur bunu da adınıza kayıtlı gayrimenkulün bağlı olduğu tapu sicil müdürlüğünden görebilirisniz.
Old 05-04-2010, 13:26   #6
Konuk

Yanıtlayan tüm üyelere teşekkürler.Şerh mahkeme kanalıyla koyuldu.İkametgahın hangi muhtardan alındığını tapudan ve mahkemeden araştıracağım.Sn.Avukat İlknur hanım aslı olmayan ikametgahı veren muhtar hakkında suç duyurusunda bulunabileceğimi belirtmiş eşim hakkındada suç duyurusunda bulunabilirmiyim.
Old 05-04-2010, 17:00   #7
av.araf

Alıntı:
Yazan Konuk
Yanıtlayan tüm üyelere teşekkürler.Şerh mahkeme kanalıyla koyuldu.İkametgahın hangi muhtardan alındığını tapudan ve mahkemeden araştıracağım.Sn.Avukat İlknur hanım aslı olmayan ikametgahı veren muhtar hakkında suç duyurusunda bulunabileceğimi belirtmiş eşim hakkındada suç duyurusunda bulunabilirmiyim.

Öncelikle evrakların sahte veya gerçeğe aykırı olup olmadığının tespiti yapın.Bu konuda elde ettiğiniz bilgi ve belgeler neticesinde hem eşiniz hem de muhtar hakkında suç duyurusunda bulunabilirsiniz.
Old 05-04-2010, 17:13   #8
Konuk

Verdiğiniz tüm bilgiler için teşekkürler.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi