Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

İnternet üzerinden ilk dava

Yanıt
Old 13-04-2008, 17:26   #1
Emin Cihan UYSAL

Varsayılan İnternet üzerinden ilk dava

Adana'da bir avukat, Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) ile internet üzerinden bakın nasıl dava açtı;

Adana Baro Başkanı İbrahim Gazioğlu, yaptığı yazılı açıklamada, avukat Muammer Yılancıoğlu'nun “e-dava” yöntemini kullanarak Türkiye'de hukuk tarihinde bir ilki gerçekleştirdiğini belirtti.

Gazioğlu, internet üzerinden UYAP'ı kullanarak dava açmanın sadece hukuk mahkemelerinde mümkün olduğunu, projenin yıl sonuna kadar diğer mahkemelerde de hayata geçirilmesinin hedeflendiğini bildirdi.

ELEKTRONİK ORTAMDA DAVA AÇMAK ÇOK KOLAY

Elektronik ortamda dava açmak için mesai saatleri içinde UYAP'ın kullanılabileceğini ifade eden Gazioğlu, şunları kaydetti:

BANKADA HESAP AÇTIRMAK YETİYOR

“Avukatlara özel olarak verilen kimlik belgesi ile elektronik sertifika ve dava harcının mahkemeye yatırılması için de Akbank'ta bir hesap açılması halinde UYAP üzerinde dava açmak mümkün. Türkiye'de bunu ilk gerçekleştiren kişi baromuza kayıtlı Muammer Yılancıoğlu'dur. İlk davayı Adanalı bir avukatın açmasından mutluluk duyuyoruz.”

ARTIK SIRA BEKLEMEYE SON

Muammer Yılancıoğlu da tevzi numarasını aldığını belirterek, avukatların dava açmak için artık sıra beklemesine gerek olmadığını belirtti.

Yılancıoğlu, internet üzerinden UYAP ile 2 dakika ayrılarak dava açılabildiğini ifade etti.

Kaynak : http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=136792
Old 13-04-2008, 19:08   #2
Protesto

Selamlar;
Başlıktaki "...bakın nasıl dava açtı;" kısmı, olayda bir gariplik olduğu hissini uyandırdı, ancak haberi okuduğumda garip bir durum olmadığını gördüm.
Meslektaşımızı tebrik ederim.
Saygılar.
Old 13-04-2008, 22:31   #3
PINAR YILMAZ

Adliyede sıra beklemekten nefret eden biri olarak çok sevindim. İnşallah zamanla daha da yaygınlaşır ve davalar sadece internet üzerinden açılır. Meslektaşımızı tebrik ederim..Saygılar...
Old 05-05-2008, 17:55   #4
avhaga

Akbankta internet hesabı açtırdım ben de elektronic imza için başvurumu yaptım sertifikamın gelmesini heyecanla bekliyorum. İcra dosyalarında da bu uygulamanın mümkün olmasını UYAP yetkililerinden beklemekteyim. Ayrıca mazeret dilekçelerinde acaba tarafımıza yeni duruşma gününün bildirilmesi için gerekli 4,5 YTL.lik posta pulunu nasıl göndereceğiz? Bunu da akbank'tan masraf avansı olarak mı göndereceğiz. Bilgisi olan arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi