Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Ayrupada Avukat olmanin dayanilmaz hafifligi

Yanıt
Old 21-07-2007, 12:07   #1
justiz

Varsayılan Ayrupada Avukat olmanin dayanilmaz hafifligi

Üc bey yil öncesiydi, Viyana yakinlarinda amcamlarda bir yaz günü bahcede otururken elini kolunu sallayarak elinde dosya kisa pantolonlu biri cikageldi. Meger "icra memuruymus".. Amcamin oglunun bankaya olan kredi borcunu icraya gelmis. Bu durumda biran Türkiyedeki hacizleri ve hacizlerdeki Avukatlarin durumunu hatirladim.

Avrupada Avukatlik tam anlamiyla teknik bir meslek olarak icra ediliyor, hukuk sistemi düzgün isledigi icin Avukatin meslegini yaparken itisip kakisma vs yasanmiyor. Mesela bizdeki hacizlerde Avukat olmazsa olmaz bir kosul iken burda cok istisnai büyük hacizlerde hazir bulunuyorlar.

Avukat bürosunda bilgisayarinda davasini ya da icra takibini hazirliyor, adli teskilat icerisindeki Intranet sistemi sayesinde bir tikla ilgili mahkemenin kaleminde dava dilekcesi hazir oluyor. Yani bizdeki gibi dilekceyi bizzat götürmek, bir alindi almak vs yok..
Mesela Iflas Mahkemelerinde bütün basvurular Posta yoluyla yapiliyor. Avukat üc nüsha halinde gönderiyor dilekcesini, biri mahkeme dosyasinda kaliyor, digeri Masseverwalter`e(Iflas masasi yöneticisi) gidiyor , diger nüshasini ise mahkeme alindi mührünü vurup avukata geri gönderiyor ücretsiz olarak.
Dava dosyasi bilgilerine ulasmak icin bir telefon ya da fax yeterli, dosyanin fotokopisi cekiliyor ve ödeyeceginiz faturayla birlikte adresinize postalaniyor.
Sistem o kadar farkli ki, Türkiyedeki mücadeleci kosturan calisan Avukat olarak gelmisseniz önce tatli bir sok yasiyorsunuz. Aslinda bu düzen ve sistem sizi biraz rahatsiz etmiyor da degil.

Hakimlerle cok rahat kisisel diyaloglar kurabiliyorsunuz, buralarda " hakki suistimal etmek " kavrami fazla olmadigi icin Hakimlerle avukatlarin kurduklari kisisel iliskiler hic yadirganmiyor. Haftasonlari hakimlerle birlikte bisiklet turlari yapiyorsunuz. Burda özellikle dikkat cekici husus mahkeme hakim ve savcilarindaki alcak gönüllülük.. mahkeme icinde ya da disinda siradan insanlardan pek ayirdedilmiyorlar. Türkiyedeki hakimlerin "ayricalik arayisini" ise tamamen egitim, calisma sartlarina ve ekonomik kosullara bagliyorum. Emeginin karsiligini alamadigini düsünen hakimlerimiz, kullanmaya calistiklari kimi ayricaliklarla bunu psikolojik olarak dengelemeye calisiyorlar.

Heyecani coskusu SIKINTI ve rezilligi olmayan teknik bir hizmet yani anlayacaginiz Avrupadaki hukukculuk..
Old 21-07-2007, 16:32   #2
persona

icra konusunda ingilterede de buna benzer bir sistem var, hicbir zaman avukat gidipte icra ile falan ugrasmaz, gayet " MEDENi" sekilde ,icra memuru gerekli emri aldiktan sonra kamyonla beraber gelir, ve siz evdeyseniz size tebligat yapip kanun geregince buna hakki oldugunu acikladiktan sonra esyalarinin yuklenme islemleri sirasinda size evraklari imzalatir, yoksaniz, cilingir vasitasiyla kapiyi actirdiktan sonra, esyalari toplayip, bir depoya (yediemin deniyordu galiba) mallari koydurur... daha sonra mallar acik arttirma yolu ile satildiktan sonra parasi alacakliya odenir...

bu surecte ne alacakliyi goruruz ne de avukatlari...

turkiyede icra sirasinda basima gelen olaylari ornegin insanlarin alacakli avukati olarak uzerime saldirmaya calistiklarini falan dusundukce (diger para ile ilgili cirkin seyleri soylemiyorum )hakikaten galiba olmasi gereken bu diye dusunuyor insan...
Old 28-07-2008, 13:39   #3
Canavar Avukat

Justiz, tum bu anlattiklarina istinaden bir de sunu sormak isterim; hakim ve savcilarin yas ortalamasi bu ulkede ne kadardir ? Okulu bitirir bitirmez 22-23 yasinda orada hakim olunuyor mu ? Yoksa cogu kir ya da beyaz sacli midir ?
Old 29-07-2008, 12:25   #5
Av. Ali Özcan

Alıntı:
Yazan Av. Bülent S. Akpunar
AB' ne girelim aynısı bizde de olacak.

buna gerçekten inanıyorsanız yani ab ye girmekle bunların gerçekleşeceğine umarım ab ye gireriz ( kişisel kanaatim imkansız )
Old 05-08-2008, 22:01   #7
Av.Emin

Alıntı:
Yazan Av. Bülent S. Akpunar
Biz girelim olmasa da olur.

Sayın Akpunar,
Ülkemizde var olan bazı yapısal bozuklukların düzeltilmesi için başkalarının sözgelimi AB'nin zorlamasıyla değişecekse ben bunda menfaat göremiyorum.AB'ne girme konusunda neden bu kadar arzulu olduğunuzu ifade ederseniz, tabiki gerekçeleriyle çok müteşekkir olurum.Ayrıca artık kendi söküğümüzü kendimizin dikme zamanız geldi de geçiyor bence.

Saygılarımla.

Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Old 14-08-2008, 12:04   #8
Av.Barış

Bu yazıyı yeni gördüm ve ilerlememişz gereken daha bayağı bir yol olduğunu gördüm.Bizim ülkemizde icra ettiğimiz-etmeye çalıştığımız sistem malesef bunların bayağı bi uzağında görünüyor.Bir çok ülkede en saygın mesleklerden olan avukatlık(hatta bazılarında avukatlık yapmadan hakimlik yapamama gibi) bizim hukuk sistemizmizde en az saygı duyulan meslek gruplarından biridir.
Tüm bunlara rağmen bu sorunları düzeltmeye çalışan kimse yok.
Kabineye bakıyorsunuz baklanların bazıları avukat,çocukları avukat,yüksek yargıda gene öyle.Fakat kimse çıkıp bizde bu mesleği icra ediyoruz en azından biraz avrupa standartlarına çekelim diyen yok.
Daha çok yol almamız gerekiyor....
Old 14-08-2008, 14:11   #9
Av.Yasar SALDIRAY

Varsayılan Avukatlik !!!

Sayın Meslektaşlarım

Eksiklikler ;

1-Türk posta teşkilatı malesef tam olarak ( Avrupa ülkelerine göre ) işlemiyor.
-Örneğin Almanya'da tebligat yurt içine en çok 2 günde yapılabilmekte iken,Türkiye'de ise haftalar alabilmekte;üstüne üstün kaybolma riski de inanılmaz yüksek;Her iki belgeden biri MALESEF Kayboluyor.(başıma çok sık geliyor)

YANİ SONUÇ OLARAK POSTA TEŞKİLATI DÜZELMELİ!

2-Türkiye'de sürekli duruşma yapılarak gereksiz zaman kaybı oluyor;oysa Almanya dahil birçok avrupa ülkesinde önce hakim, savcı ,avukat yazışma yoluyla ya uzlaşıyor ya da sonuca bağlıyor.Ve sonra da genelde ilk duruşma günü karar günü oluyor.

-HAKİM SAYISI ARTTIRILMALI ANCAK BU ŞEKİLDE YARGIDAKİ HANTALLIK ÇÖZÜLÜR.

3-Avukatlık kanunu Avukatların mesleklerini özgürce icra edebilmesi için düzenlemeler içerilmekte.ancak bu kanunen bize verilen bu yetkiyi deiğer meslek grupları bilmediği için uygulayamıyoruz.

-AVUKATLIĞIN MAHİYETİ ANLATILARAK DİĞER MEMURLARIN VE HALKIN AVUKATIN GÖREVİ HAKKINDA BİLGİ EDİNMESİ AMACIYLA SEMİNERLER VERİLMELİ!!!!

4-Normalde Avukat icra dairesine giderek takip talebi yapacak ve buna göre de icra Müdürlüğü hangi takibi yapması gerektiğini belirleyip gereken tüm işlemleri yapmalı;ancak şu anki uygulamada Avukat İcra dairesinde takip talebini hazırlamakta ve mühür için de sıra beklemekte bu avukatın görevi değildir.

-İCRA DAİRELERİNE YETERİNCE PERSONEL ALINMALI!

ADALETİN
GECİKMESİ
ADALETSİZLİKTİR
W.S.Landor

SAYGILARIMLA
Old 14-08-2008, 15:29   #10
Gonca Işık

Peki, Avrupada Hukukçu olabilmek için ne yapmak gerekiyor? Ben daha yeni mezunum ve stajımı dahi başlatmadım. Bir müddet İngiltere'de hukuk eğitimimin üzerine ne ekleyerek orada hukukçu olabilirim diye araştırmaya çalıştım ancak fakültedeki personelin de bu husustaki bilgi yetersizliğinden dolayı pek bir girişimde bulunamadım.'' Sadece gerekli olan yurtdışındaki fakültede denkleştirme programı almak mıdır?
Old 14-08-2008, 16:40   #11
rabia_trl

Herkese merhaba,
Hazır avrupa da avukat olmanın dayanılmaz hafifliğinden bahsediyoruz merak ettiğim Türk avukatlar olarak bu hafifliği fiilen yaşamak mümkün müdür? Bugünkü şartlarla Türk hukuk fakültelerinden mezun olan kişiler olarak Avrupa'da herhangi bir ülkede avukatlık yapmanın şartları nelerdir?

Buna ilişkin ülkeler arasında mevcut bir anlaşma mı olmalıdır?
Old 18-07-2009, 16:19   #12
sengul

Merhaba
Ben Ingiltere de hukuk ogrencisiyim ve seneye nasip olursa mezun olacagim,ben ingiltere de kalmak yerine Turkiye ye donmeyi dusunuyorum ama orda avukatlik yerine hakimlik dusunuyorum, ama bazen de deniz hukuk u uzerine master yapip Turkiye ye oyle donmek istorum.Aslinda kararsizim bana yardimci olursaniz sevinirim.

Ingiltere de hukuk mezunlari cok ve size verdigin masin yarisini devlet aliyor size kalanlada zor bella geciniyorsunuz.Onun icin bence benim alanim icin Turkiye ideal diyorum...

Bilgilerinizi ve onerilerinizi benimle paylasirsaniz cok memnun olurum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi