Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kitap Kitap İncelemeleri, tavsiyeleri, yazarlar ve kitaplara ilişkin sohbetler. (Bu forum hukukla ilgili OLMAYAN kitaplara yönelik olup, siyasi ve dini içerikli kitaplar konu dışıdır.)

Buyulu kitaplar

Yanıt
Old 28-11-2007, 09:54   #121
Ebru başer

BİR ÇİFT YÜREK okunmaya değer bir kitap.halil cibran'ın ERMİŞ adlı kitabıda okunması gerekir...
Old 30-11-2007, 11:56   #122
Gülümse

Şiirden hoşlan, şair olan dostlara ve yaratıcılık, sanatçılığının büyülü bir sır içerdiğine inanlara Tagore'nin Şairin Dini kitabını şiddetle tavsiye ederim...
Old 03-12-2007, 14:59   #123
Gülümse

Abelard ve Heloise.. Mektuplar..

Büyüleyici güzel kitaplardan biri..

Birbirinden ayrı düşmüş iki sevgilinin birbirlerine yazdıkları mektuplardan harika bir derleme..
Old 03-12-2007, 20:55   #124
Gülümse

Abelard Parisli bir filozof.. 37 yaşındayken 17 yaşında ders verdiği Heloise ile tanışırlar.. Aralarında gizli bir aşk yaşanır.. Çocukları olunca gizlice evlenirler..

Heloise'nin hamisi olan dayısı bu beraberliğe çıkmak için Abelard'i hadım ettirir..

Heloise ile Abelard uzun süre birbirlerinden uzakta aşklarını devam ettirirler.. Ve seneler sonra bu büyük aşklarını dillendiren mektupları yazmaya başlarlar..

1142 de Abelard.. 1164 Heloise hayata gözlerini yumdular..
1817 de ikisinin mezarları bir araya getirildi.. Şu an Paris'in Pere Lachaise Mezarlığında bir anıt mezarda yatmaktalar..
Old 03-12-2007, 21:24   #126
Gülümse

bu aşkan onlar ne anlamış bilemem ama, o aşkın mahsulu olan harika mektuplar geride kalmış.. O yazmanın bedelli bayağı ağır ödenmiş...
Old 03-12-2007, 21:26   #127
OLCAYK

Büyülü kitaplar benim için; çocukluğumda, Behrengi' nin Bir Şeftali Bin Şeftali, Kırmızı Balık... Sonra Vedat Türkali Güven ve İvan Turgenyev Babalar ve Oğulları olmuştu, okunacak içinde kaybolunacak kitaplar bence...
Old 03-12-2007, 21:28   #128
Gülümse

Alıntı:
Yazan OLCAYK
Büyülü kitaplar benim için; çocukluğumda, Behrengi' nin Bir Şeftali Bin Şeftali, Kırmızı Balık... Sonra Vedat Türkali Güven ve İvan Turgenyev Babalar ve Oğulları olmuştu, okunacak içinde kaybolunacak kitaplar bence...

Vedat Türkali'nin Güven'i aldığım ama daha okumadığım kitaplarından bir tanesi..
Old 03-12-2007, 21:33   #129
OLCAYK

Güven' in içinde özlem, umut, acı ve sevgi var. Güven' in içinde hepimizin yaşadığı gerçekler var. Bence okuyun, umarım beğenirsiniz.
Old 03-12-2007, 21:34   #130
OLCAYK

Bu arada Aziz Nesin' in tüm kitapları önünde eğiliyorum.
Old 03-12-2007, 21:36   #131
Envanter

Alıntı:
Yazan Gulumse
bu aşkan onlar ne anlamış bilemem ama, o aşkın mahsulu olan harika mektuplar geride kalmış.. O yazmanın bedelli bayağı ağır ödenmiş...

Peki mektuplar nerede şimdi? Yani herhangi bir müzede sergileniyor mu mektuplar?
Old 04-12-2007, 13:13   #132
Gülümse

Abelard ve Heloise.. Mektuplar.. dan bir bölüm..

Abelard

Mezara gömülmüşüm, seninle kucak kucağa yatıyorum.
Aşkım böyle olmasını isterdi.
Sendan sonra yaşamak ölümdür zaten
Yarım kalmış ruhun yaşamı olur mu?

Kandıracağım o zaman,
yaşam zaten ucuz bir kandırmaca,
bizim birleştirdiği gibi,
bizden alıp götürebiler birbirimizi.

Seninle bir mezarı paylaşmak
seninle yaşamak gibi bana kalırsa.
Birlikte uzansak mezara,
ölümü yeneriz, biz asla ölmeyiz.

Sus artık dili tutuk çalgım,
tellerin kırık senin.
Bırak yüreğimin telleri çalsın
hüzünlü türkülerimi..
Old 04-12-2007, 13:14   #133
Gülümse

Varsayılan Aziz Nesin'e saygı ile

Alıntı:
Yazan OLCAYK
Bu arada Aziz Nesin' in tüm kitapları önünde eğiliyorum.

Özellikle Şimdiki Çocuklar Harika ve Gol Kralı..
Old 04-12-2007, 13:16   #134
Envanter

Alıntı:
Yazan Gulumse
Abelard ve Heloise.. Mektuplar.. dan bir bölüm..

..

Mektupların hepsi şiir şeklinde mi? Ben bayağı merak ettim de.
Old 04-12-2007, 13:19   #135
uye8490

Alıntı:
Yazan Gulumse
Vedat Türkali'nin Güven'i aldığım ama daha okumadığım kitaplarından bir tanesi..

Mutlaka okuyun derim gecikmeden.İkinci düya savaşı yıllarının Türkiye'sini değil okumak resmen yaşayacaksınız.
Vedat Türkali'in kitaplarını düşündükçe benim yazma şevkim kırılıyor.Yazdıklarım o kadar basit geliyor ki bana.
Güven'den sonra yazdığı Kayıp Romanlar Güven'in bir devamı değil.Ama Güven'den yola çıkılarak yazılmış.Onun için Kayıp Romanları da Güven'den sonra okuyun derim.
Elimde değil Vedat Türkali'nin adını okuyunca böyle heyecanlanıyorum işte.
Old 06-12-2007, 23:18   #136
Gülümse

Son zamanlarda kitaplığımı derlemeye başladım.. Ve kitaplığımda bulduğum kitaplardan bir tanesinin büyüsünden bahsetmeden geçemiyeceğimi fark ettim..

"Stefan Zweig'in Mektupları"

Bu kitabı okuduğunuzda Zweig'in gerçek fazla bilinmeyen bir yüzü ile tanışıp, başkalarının sığ değerlendirlerinden uzaklaşıyorsunuz..

Herşeyden önce Stefan Zweig bu mektupları Fredrike'ye yazmış. Mektuplar 1918 de İsviçrede yazılmaya başlanmış, en son mektup ise intahar etmeden önce Petropolis 22 Şubat 1922 da yazılmış..

Fredrike yahudi olmadığı ve sağlık durumu çocuklarının sorumluluğu nedeniyle Zweig ile Brezilya'ya gidememişti.. Bazı tarihçilere göre Nazilerin zülmünden kurtulması için Zweig ile Fredrike şekli olarak boşanmış ve yine bu nedenle kendisi ile birlikte intahar eden karısı olarak tarihe geçen sekreteri ile şekli olarak evlenmişti..

Durum ne olursa olsun, mektuplara baktığımızda Fredrike ile Zweig arasında sıcak ilişkinin izlerini görmek mümkün.. Yine bazı edebiyat tarihçilerine göre Zweig Fredrike'den ayrıldıktan sonra Zweig yeni bir esere başlayamamış sadece başladığım dizini bitirmekle uğraşmış.. Ardından da intahar etmiştir.. Yani Zweig'in başlayıp bitiremediği hiç bir esere yoktur..

Bilmiyorum bu eserir yeni basımı var mı? Ama sahaflardan bulmanın mümkün olacağı umuduyla siz dostlarım ile paylaşmak istedim..

Saygı ile
Old 07-12-2007, 00:29   #137
halit pamuk

Ben de Stefan Zweig'in "satranç" adlı eserini okumuş ve çok hoşuma gitmişti. Nedense bu tür eserler beni çok etkiliyor.

Bahsettiğiniz eserini de mutlaka bulup buluşturup okumak istiyorum.Teşekkürler..
Old 07-12-2007, 00:53   #138
Gülümse

Mutlu Yıldızların Parladığı Anlar

Yıldızların Parladığı Anlar Stefan Zweig'in tarihin belli dönemlerine edebi olarak ışık tuttuğu hikayelerinden oluşturduğu kitap.

Ve ilk hikaye Bizans'ın Fethi.. Yani Fatih Sultan Mehmet'in Istanbul'u fethini anlatıyor.. İstanbul'un fethini çok dinledik değil mi? Ama Zweig'in kaleminden çıkan hikayeyi gerçekten seveceksiniz..

İçindeki diğer bölümlerde Güney kutbundan, Tolstoy ve Dostoyevskiden, Büyük okyanusun keşfinden bahsediyor..

Şiddetle tavsiye edirim..
Old 09-12-2007, 01:35   #139
Gülümse

Bir dostumun gönderdiği kitabı gördüğüm de gerçekten büyülendim..

Öncelikle kitap "Rize Tahrir-i Öşür Envanteri- 1850 Rize Sülaleri" Osmanlı Belgelerinde Rize hakkında Muhammet Safi yazdığı yazdığı bir araştırma kitabı..

Kitabın en büyüleyici tarafı ise Kitap üzerindeki şu ibare..

"Avukat Adnan Ekşioğlu'nun hediyesidir" Kendisinin kim olduğunu bilmiyorum ama böyle bir çalışmayı desteklemesi ve bu hale getirmesi gerçekten büyüleyici bir davranış..
Old 12-12-2007, 00:07   #140
*sinequanon*

Bu romanın methini ben de çok duyuyorum.Yeni doğum yapmış bir avukat arkadaşım "Sanki aynı benim hislerimi anlatmış" demişti bu kitap hakkında.
Old 12-12-2007, 01:58   #141
Gülümse

Varsayılan doğum sonrası depresyon..

Alıntı:
Yazan *sinequanon*
Bu romanın methini ben de çok duyuyorum.Yeni doğum yapmış bir avukat arkadaşım "Sanki aynı benim hislerimi anlatmış" demişti bu kitap hakkında.

Elif Şafak bir seneyi biraz aşkın zamandan beri anne.. Anneliği tatmasının hemen ardından doğum sonrası depresyon ile tanışmak sanırım ona değişik ve ilginç bir deneyim..

Ve yazar olarak bizimle bu depresyonunu paylaşmayı ihmal etmemiş.. Şu ana kadar kişisel kitap yazmayan Elif Şafak okuyucuları için yeni bir deneyim bence
Old 12-12-2007, 10:34   #142
*sinequanon*

Kendi çabamla karakterime ne ekleyebildiysem bu eklediklerimin temeli ve çok önemli bir kısmı da klasikler sayesindedir.Onlar sayesinde özellikle Rusya'yı gidip görmüş gibiyim O kitaplar sanki istediğim ülkeye;istediğim insanın beynine,kalbine girmemi sağlayan bir nevi görünmezlik pelerini gibidir benim için.Romandaki karakterleri nasıl uyuduğuna kadar öğreniriz.Saçının kıvrımı rüzgarda öyle bir dalgalanır ki 15 sayfa boyuca zamanı durdurur bu dalgalanmayı izleriz yazar sayesinde.Ayrıntılı,incelikli yazarlar.Çünkü hayat ayrıntılarda gizlidir.
Old 12-12-2007, 22:29   #143
Ayşegül Kanat

Son okuduğum kitap "Kurtlarla Koşan Kadınlar". Kadın konusunu, sorunlarını, psikoanalitik açıdan mitlerden ve masallardan yola çıkarak açıklamaya çalışmış.

Dişil olan mit ve masalların yön değiştirmesi (kimler tarafından acaba?)toplumsal cinsiyetin yeniden, yeniden üretilmesi ve bu değişimin kadınlar üzerindeki etkileri.

Konunun meraklılarına önerebilirim ancak.:=))
Old 14-12-2007, 18:53   #145
Gülümse

Özdemir Asaf'ın tüm şiirleri büyülü... Bir kitap dolusu büyünün etkisi altında kalmamak ise imkansız..

Dün sabaha karsı kendimle konuştum
Ben hep kendime çıkan bir yokuştum
Yokusun basında bir düşman vardı
Onu vurmaya gittim kendimle vuruştum
İşte ustanın en sevdiğim şiiri;
Old 21-12-2007, 14:32   #146
dilek2007

Bu sene içinde okuduğum gerek kurgusu ile gereksede konusu ile beni derinden etkileyen '' DAVİNCİ ŞİFRESİNİ'' herkesin okumasını tavsiye ederimm...
Old 25-12-2007, 00:04   #147
Gülümse

Büyümek bir yönümüzü kaybetmektir.. Bunu yüzünüze vuran ve bize hatırlatan bir kitap Küçük Prens..
Old 25-12-2007, 01:08   #148
Kadir COŞKUN

Yılmaz KARAKOYUNLU, " YORGUN MAYIS KISRAKLARI" şiir tadında bir anı, yakın tarih anektodu...
Old 28-12-2007, 14:48   #149
üye10245

tarih seven arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim.

reşat ekrem koçu - osmanlı padişahları

eski bir kitap. ancak dili bir hukukçu için yabancı değil.
yeni basımı varmı bilmiyorum ama ben sahafdan aldım.

ayrıca reşat ekremin yeniçeriler kitabınıda öneririm.

sevgiler...
Old 08-01-2008, 16:33   #150
Gülümse

Cengiz Aytmatov Beyaz Gemi.. Filmimi daha güzel yoksa kitabımı halen kararsızım..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi