Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kiralanan Taşınmazların İlamsız İcra Yolu İle Tahliyesi - Taraf

Yanıt
Old 15-04-2021, 17:00   #1
dejure

Varsayılan Kiralanan Taşınmazların İlamsız İcra Yolu İle Tahliyesi - Taraf

Merhaba,

Bir işyerinde, haciz ve tahliye yollu icra takibi yapacağım. Kira sözleşmesinde kiracı olarak gerçek kişi ve imzası ile şirket ile şirket ortağının imzası ve şirket kaşesi bulunmakta. Ancak şu tarih itibariyle, şirket ünvan değiştirmiş ve aynı zamanda şirketin tek ortağı ve yetkilisi başkası görünüyor. Buna rağmen taraf olarak kiracı gerçek kişi ve şirketi yeni ünvanı ile eklemeyi düşünüyorum. Bu hususta fikirlerinizi rica ediyorum.

Şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 15-04-2021, 19:45   #2
Admin

Sözleşmenin Kiracı kısmında (imza kısmında değil, "kiracının adı ve unvanı" yazan bölümde) kimin adı geçiyorsa kiracıyı o kişi kabul etmek uygun olabilir ama sözleşmeyi görmeden yorumlamak oldukça güç takdir edersiniz ki.

Eğer bu bölümde hem gerçek kişinin adı, hem de şirket adı varsa, her ikisini de kiracı kabul etmek şeklindeki yorumunuza katılıyorum.
Old 15-04-2021, 19:57   #3
dejure

Cevabınız için çok teşekkür ediyorum üstadım. Kiracı bölümünde de gerçek kişi ve şirketin ismi (tam ünvan yazmamakla beraber) bulunuyor. Altta imza bölümünde de hem gerçek kişi olarak imza hem de şirket olarak imza ve kaşe bulunuyor.

Şirket ortağının değişmiş olmasının bir etkisi olur mu sizce?
Old 16-04-2021, 11:54   #4
Admin

Şirket ortağının değişmesi şirketin iç ilişkisiyle ilgili bir durum. Kira sözleşmesinde eski ortağın (şirketle birlikte) kiracı olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir.

Burada tek tereddütüm, sonradan gelişen olaylar nedeniyle kiracılık sıfatının değişmesi olabilir: Örneğin sözleşme eskidir ve her ne kadar bu şekilde imzalandıysa bile bir süre sonra kiralar hep şirket adıyla ödenmeye başlamıştır. Bu durumda artık sadece şirketin kiracı haline geldiği savunmasıyla karşılaşma şansınız var.

Ancak bu şu aşamada düşünülecek durum değil, bence de her ikisine birden takip yapmanız gerekir.
Old 22-04-2021, 07:59   #5
Av.3

Merhaba meslektaşım

Şirket ünvan değiştirmiş olsa bile vergi numarası değişmeyecektir. Ünvan değişikliğini TSG den kolayca belgeleyebilirsiniz. Hem gerçek hem tüzel kişiye takip yapılarak itiraza göre dava açarken bir diğerini dışlama imkanınız da olacaktır. İyi çalışmalar
Old 05-05-2021, 15:46   #6
dejure

Cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum meslektaşlarım. Sağolun.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi