Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

İddet müddeti içerisinde doğan çocuk

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-06-2015, 17:25   #1
Konuk

Soru İddet müddeti içerisinde doğan çocuk

Değerli site üyeleri affiniza sığınarak danismam gereken bir konu var.2014 yılı ocak ayında evlilik vaadiyle dolandirildim.Sahisa para verdim şahıs askeriyede su an davası görülen hakkında ceza istemi olan atılmış bir astsubay ve ben de beni dolandirdigini askeri birliğine ilettim bu şahıs nikah günü nikahı kıyıp kaçtı parayı alamamam için ve bu sürede darp ve tehdit etti 6284 sayılı yasa gereği bakanlık atama mi başka bir ile adresimi ve kimliğim gizlenerek hiç bilmediğim bir ile geldim bu süre zarfında biriyle tanıştim ve su an hamileyim iddet müddeti içinde dogacagindan çıkacak sorunların farkındayım fakat şahısla iletişim kuramiyoruz ya cezaevinde yani soybagi reddi davasını acamiycak bizim bu durumda izlememiz gereken yol nedir bu arada istanbuldayken avukat yardımını kadın hakları sağlamıştı fakat bu ilde bu uygulanmıyor
Old 25-06-2015, 17:18   #2
kezzy

Sayın katılımcı;

İddet müddeti süre içinde Çocuğun kaydı koca(eski eş) üzerine yapılmakla birlikte, çocuğun baba adı olarak annenin eski eşinin adı belirtilir ve çocuk kadının eski eşin nüfus kütüğüne kaydedilir. Ancak çocuğun eski eşinden olmadığına dair durumu anlatır şekilde anneden dilekçe alınır ve kadının eski eşine bilgi verilerek çocuğu red davası açması telkin edilir. Daha sonra kadının kocası(eski eşi), çocuğu mahkeme kararı ile reddedip, dava sonuçlandıktan sonra gerçek baba babalığı tanıma senedi ile çocuğu kendi nüfusuna kaydettirir.

Türk Medeni Kanunun md. 286 ve md. 291 uyarınca soybağının reddi davasını koca, çocuk ve diğer ilgililer açabilir, anaya bu hak tanınmamıştır
Koca(eski eş), soybağının reddi davası açıyorsa sorun yoktur, dava sonunda çocuğun kendisiyle olan ve iddet müddeti içinde doğumla kurulan soybağı ortadan kalkacağından, gerçek baba bu çocuğu tanıyabilir, tanımaya yanaşmıyorsa hakkında babalık davası açılır.

Çocuk da bu davayı açabilir,ki bunun için doğal olarak çocuğu kayyım atanması gerekir.

Çocuk (veya kayyım) tarafından açılacak dava ana ve kocaya(eski eşe) yöneltilir.

Sayın katılımcı;

Yukarıda izah edilen durumun hukuki süreci profesyonellik ister. Hak kaybına uğramamak için her aşama muhakkak bir avukattan DOĞRUDAN hukuki destek almanız gerektiğini önemle hatırlatırız.
Maddi durumunuz avukatlık ücretini ödemeye uygun değilse bulunduğunuz ilin adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.

Kahdeme gösterdiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılar...
Old 25-06-2015, 19:05   #3
Konuk

Varsayılan Cok tesekkur ediyorum.

Cevabinizda anlamaya çalıştığim bir husus var anneden dilekçe alınıp eski esin dava açması telkin edilir bunu yapacak olan kişi avukat oluyor sanırım değilmi iyi günler diliyorum cevapladıginiz için de teşekkür ediyorum
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi