Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İş davası ve site yönetimi husumet

Yanıt
Old 06-11-2013, 17:57   #1
av. h. aydın

Varsayılan İş davası ve site yönetimi husumet

Merhaba. Müvekkilim 320 daireli bir sitede kapıcılık yapmaktadır. İş akdine 1 hafta önce son verilmiştir. Açacağım bu davayı direkt olarak X sitesi adına mı açacağım yoksa X sitesini temsilen yönetici A.... adına mı açmalıyım. Bazı kaynaklarda direkt kat malikleri kuruluna karşı açılmalı diyor. Bu konuda etrafta çok fazla bilgi kirliliği oluşmuş. Net bilgi verebilecek meslektaşım var ise sevinirim. Saygılarımla.
Old 07-11-2013, 09:30   #2
Mehtap TAŞDEMİR TUNÇEL

T.C.
YARGITAY
18. Hukuk Dairesi
E:2007/3675
K:2007/3898
T:07.05.2007

Yöneticinin Dava Ehliyeti
Ortak Giderlerden Sorumluluk
Özet:
Yöneticinin yasadan doğan kat maliklerini temsil yetkisine giren işlerden dolayı üçüncü kişilerle yaptığı sözleşmelerden kaynaklanan uyuşmazlıklarda yönetimin (yöneticinin) aktif ve pasif husumet ehliyeti bulunmaktadır.

Bu kararı da göz önüne alarak işçinin sigorta kaydındaki işveren hanesini de kontrol edin. Daha önce X Apt Yöneticiliğini temsilen Yönetici Y adına dava açmıştım. Ben herhangi bir sorunla karşılaşmadım.
Old 07-11-2013, 11:01   #3
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan av. h. aydın
Merhaba. Müvekkilim 320 daireli bir sitede kapıcılık yapmaktadır. İş akdine 1 hafta önce son verilmiştir. Açacağım bu davayı direkt olarak X sitesi adına mı açacağım yoksa X sitesini temsilen yönetici A.... adına mı açmalıyım. Bazı kaynaklarda direkt kat malikleri kuruluna karşı açılmalı diyor. Bu konuda etrafta çok fazla bilgi kirliliği oluşmuş. Net bilgi verebilecek meslektaşım var ise sevinirim. Saygılarımla.

T.C.

YARGITAY

HUKUK GENEL KURULU

E. 2011/9-298

K. 2011/377

T. 1.6.2011

• KIDEM VE İHBAR TAZMİNATI ( Çıkacak Uyuşmazlıklarda Mali Sorumluluğun Kat Maliklerine Ait Olmak Üzere Yöneticiye Husumetin Yöneltilebileceği - Hükmün Salt Yönetim Kurulu Başkanı veya Yönetici Hakkında Kurulamayacağı )

• KAPICILIK SÖZLEŞMESİ ( Yöneticinin Kat Maliklerini Temsilen ve Kanundan Doğan Temsil Yetkisine Dayanarak Yaptığı/Yasal Temsilci Durumundaki Yöneticiler Aleyhine Ancak Kat Maliklerini Temsilen Olduğu Açıklamasıyla Hüküm Kurulabileceği - Kıdem ve İhbar Tazminatı )

• YÖNETİCİNİN SORUMLULUĞU ( Kapıcılık Sözleşmesini Kat Maliklerini Temsilen ve Kanundan Doğan Temsil Yetkisine Dayanarak Yaptığı/Çıkacak Uyuşmazlıklarda Mali Sorumluluğun Kat Maliklerine Ait Olmak Üzere Yöneticiye Husumetin Yöneltilebileceği - Kıdem ve İhbar Tazminatı )

• FAZLA MESAİ ( Kıdem ve İhbar Tazminatı - Kaloriferli Bir Binada Görev Yapan Kapıcının Kışın Hangi Aylar Arası Kaloriferlerin Yakıldığı Tespit Edilerek O Aylar İçin Fazla Mesaiye Hükmedilmesi Gerektiği/Araştırma Yapılmadan Tüm Yıl İçin Günlük Üç Saat Fazla Çalışıldığının Kabul Edilemeyeceği )

4857/m.110

634/m.34,35,38

ÖZET : Dava, kıdem ve ihbar tazminatı, yıllık izin, hafta tatili, fazla çalışma, genel tatil alacağı istemine ilişkindir. Kapıcılık sözleşmesini yönetici, kat maliklerini temsilen ve Kanundan doğan temsil yetkisine dayanarak yapmaktadır. Bu konuda çıkacak uyuşmazlıklarda da, mali sorumluluk kat maliklerine ait olmak üzere yöneticiye husumetin yöneltilebileceğinin kabulü gerekir. Ne var ki, hüküm, salt yönetim kurulu başkanı veya yönetici hakkında kurulamaz. Yasal temsilci durumundaki bu kişiler aleyhine ancak "kat maliklerini temsilen" olduğu açıklamasıyla hüküm kurulması olanaklıdır.
Old 07-11-2013, 11:08   #4
av. h. aydın

Alıntı:
Yazan mehtaptt
T.C.
YARGITAY
18. Hukuk Dairesi
E:2007/3675
K:2007/3898
T:07.05.2007

Yöneticinin Dava Ehliyeti
Ortak Giderlerden Sorumluluk
Özet:
Yöneticinin yasadan doğan kat maliklerini temsil yetkisine giren işlerden dolayı üçüncü kişilerle yaptığı sözleşmelerden kaynaklanan uyuşmazlıklarda yönetimin (yöneticinin) aktif ve pasif husumet ehliyeti bulunmaktadır.

Bu kararı da göz önüne alarak işçinin sigorta kaydındaki işveren hanesini de kontrol edin. Daha önce X Apt Yöneticiliğini temsilen Yönetici Y adına dava açmıştım. Ben herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

Sigorta kaydında sadece X 2 sitesi yazıyor. Yardımınız için teşekkürler. Yardımlarınıza binaen davamı X2 site yönetimini temsilen yönetici H. Y. adına açacağım.
Old 07-07-2021, 22:49   #5
midyat47

Kapıcı sözleşmesinin sona ermesi nedeniyle işçilik alacakları davası açacağız ancak davalı olarak yönetici gibi hareket eden kat malikini davalı olarak gösterebilir miyiz. Yöneticinin kim olduğunu nasıl ve nereden öğrenebilirim. Karar defterinde ismi geçmeyen ancak fiilen yönetici gibi hareket eden kişiye dava açabilir miyiz ve son olarak kat maliklerine dava açacak isek kimlik bilgilerini nasıl öğrenebilirim.
Old 29-07-2021, 21:33   #6
midyat47

Müvekkil kapıcı olarak çalıştığı apartmanda bir daire sahibinin fiili ve sözlü saldırısı nedeniyle işten ayrılmıştır. Kavga ettiği daire sahibi tarafından kovulmustur. Ancak diğer daire sahipleri samimi olmamakla birlikte olaya istifa görüntüsü vermek adına bir kaç defa muvekkilimi tekrar çalışmak üzere davet etmiştir ancak muvekkil tekrar gelemeyeceğini söylemiştir.muvekkilimin işine son verilmesi konusunda tüm kat malikleri tarafından alınmış bir karar yok. Sizce açılacak olan iş davasinda işveren olan daire sahiplerinin müvekkilimin işine son vermesi nedeniyle mi dava açılmalı yoksa Muvekkilin haklı nedenle istifası mi ileri sürülmeli cevaplayan meslektaşlara teşekkür ederim.
Old 30-07-2021, 11:30   #7
furugferruhzad

X SİTESİ YÖNETİMİ(Kat Malikleri Kurulunu)
Temsilen
Yönetici R.A şeklinde açmıştım ben.

Konut Kapıcıları Yönetmeliğinin 3. maddesinde yönetici işveren vekili olarak hareket eden kişi olarak tanımlanmıştır. Yöneticinin görev ve sorumluluklarının düzenlendiği aynı yönetmeliğin 4. maddesinde site yöneticisi, Konut Kanunu ve bu Yönetmelik hükümlerinin uygulanmasında ve yargı uyuşmazlıklarında işveren temsilcisidir.Kapıcının İş Kanunu ve sözleşmesinden doğan ücret ve tazminat haklarını zamanında ve usulüne uygun olarak ödemek, sigorta primlerini zamanında yatırmak şeklinde görev ve sorumluluğu düzenlenmiştir. Buna göre yönetici, İş Kanunu ve Yönetmeliğin uygulanması yönüyle işveren temsilcisidir. İş Hukuku anlamında ortaya çıkabilecek idari ve yargısal uyuşmazlıklarda yönetici işvereni temsil eder. Böyle olunca kapıcının işveren hakkında açabileceği davanın kat maliki ya da maliklerine karşı açılması gerekse de, Yönetmelikten doğan bu temsil yetkisine göre davanın doğrudan yönetici hasım gösterilerek açılması da mümkün olduğundan dava iş bu kişiye karşı yöneltilmiştir.Burada yöneticinin taraf sıfatı kat maliklerinin temsilcisi olarak vardır. Temsilci huzurunda verilen karar temsil edilenleri bağlayacaktır.
Old 19-01-2023, 14:32   #8
Fatmanur Yılmaz

Varsayılan İşveren sgk dökümünde vergi kaydı olan site yönetimi ise davalı kim olmalı

Merhaba meslektaşlarım. Müvekkil büyük bir sitede temizlik personeli olarak çalışıyordu, işten çıkarıldı. Sgk hizmet dökümüne baktığımda işvereni x sitesi yönetimi görünüyor ve vergi kaydı olan bir yönetim. Kıdem vs alacağı için arabulucuya başvuracağım fakat karşı taraf olarak site yönetimini göstermemde bir problem var mı sizce? Bazı kaynaklarda davalı tarafın yönetici olması gerektiği bazı kaynaklarda kat maliklerinin tümü olması gerektiği vs yazıyor. Daha önce başına gelmiş ya da bilgisi olan meslektaşlarımın yanıtlarını bekliyorum. Çok teşekkürler şimdiden
Old 19-01-2023, 15:00   #9
Av.YALCINHUKUK

1-2 kez karşılaştım. site yönetimine karşı açtım. sorun yaşamadım.,

"Davacı site yönetimi, kendileri ile davalı sitenin aynı taşınmaz üzerine inşa edilmiş iki ayrı site olduğunu, iki site yönetimi arasında imzalanan 29.2.2002 tarihli sözleşme ile davalı site içinde bulunan arıtma tesisinin ortak kullanımının kararlaştırıldığını, ancak davalı site yönetiminin arıtma tesisinden kendilerini yararlandırmadıklarını ileri sürerek bu husustaki muarazanın giderilmesini istemiştir.
Davalı davanın reddini dilemiştir.
Mahkemece, site yöneticiliğinin tüzel kişiliğinin ve bu nedenle taraf ehliyetinin bulunmadığı gerekçesiyle davalının husumet yokluğu nedeniyle davanın reddine karar verilmiş; hüküm, davacı tarafından temyiz edilmiştir.
Dava, iki ayrı site yönetimi arasında imzalanan 29.2.2002 tarihli sözleşme uyarınca, davalı site içinde bulunan arıtma tesisinden davacının yararlandırılmamasına yönelik davalıca çıkarıldığı iddia edilen çekişmenin, giderilmesine ilişkindir. Ülkemizde yaşanan ekonomik sosyal gelişme ile nüfus artışının doğurduğu işyeri ve konut ihtiyacının karşılanması amacıyla, inşa edilen toplu yapıların kullanıma başlandığı bilinen bir gerçektir. Bu nitelikteki toplu yapılaşmalarda sitenin yönetilmesi gerekmektedir. O nedenle özellikle yönetim ve davada taraf olabilme ehliyeti yönünden doğan yasal boşluğun doldurulmaması tüm maliklerin birlikte dava açabileceğinin veya tüm maliklere karşı dava açılması gerektiğinin kabulü uyuşmazlıkları çözümsüzlüğe terk etme sonucunu doğurur. Bu durumda hak ve adalete, usul ve dava ekonomisine uygun bir çözüm bulunması gerektiğinde duraksama olmamaktadır. Bu şekilde oluşturulan yönetimlerin sözleşmeden kaynaklanan yetkileri malikleri adına temsilci sıfatıyla kullanabilmeleri için tüzel kişiliğinin oluşması da gerekmez. Kaldı ki davaya konu sözleşmenin tarafların davacı ve davalı site yönetimlerinin olduğu da anlaşılmaktadır. Bu durum karşısında gerek davacı site ve gerekse davalı site yönetimlerinin davada taraf olma ehliyetlerinin bulunduğunun kabulü gerekir."(13. HD. 27.4.2009, 14684/5645)
Old 19-01-2023, 15:06   #10
Fatmanur Yılmaz

Alıntı:
Yazan Av.YALCINHUKUK
1-2 kez karşılaştım. site yönetimine karşı açtım. sorun yaşamadım.,

"Davacı site yönetimi, kendileri ile davalı sitenin aynı taşınmaz üzerine inşa edilmiş iki ayrı site olduğunu, iki site yönetimi arasında imzalanan 29.2.2002 tarihli sözleşme ile davalı site içinde bulunan arıtma tesisinin ortak kullanımının kararlaştırıldığını, ancak davalı site yönetiminin arıtma tesisinden kendilerini yararlandırmadıklarını ileri sürerek bu husustaki muarazanın giderilmesini istemiştir.
Davalı davanın reddini dilemiştir.
Mahkemece, site yöneticiliğinin tüzel kişiliğinin ve bu nedenle taraf ehliyetinin bulunmadığı gerekçesiyle davalının husumet yokluğu nedeniyle davanın reddine karar verilmiş; hüküm, davacı tarafından temyiz edilmiştir.
Dava, iki ayrı site yönetimi arasında imzalanan 29.2.2002 tarihli sözleşme uyarınca, davalı site içinde bulunan arıtma tesisinden davacının yararlandırılmamasına yönelik davalıca çıkarıldığı iddia edilen çekişmenin, giderilmesine ilişkindir. Ülkemizde yaşanan ekonomik sosyal gelişme ile nüfus artışının doğurduğu işyeri ve konut ihtiyacının karşılanması amacıyla, inşa edilen toplu yapıların kullanıma başlandığı bilinen bir gerçektir. Bu nitelikteki toplu yapılaşmalarda sitenin yönetilmesi gerekmektedir. O nedenle özellikle yönetim ve davada taraf olabilme ehliyeti yönünden doğan yasal boşluğun doldurulmaması tüm maliklerin birlikte dava açabileceğinin veya tüm maliklere karşı dava açılması gerektiğinin kabulü uyuşmazlıkları çözümsüzlüğe terk etme sonucunu doğurur. Bu durumda hak ve adalete, usul ve dava ekonomisine uygun bir çözüm bulunması gerektiğinde duraksama olmamaktadır. Bu şekilde oluşturulan yönetimlerin sözleşmeden kaynaklanan yetkileri malikleri adına temsilci sıfatıyla kullanabilmeleri için tüzel kişiliğinin oluşması da gerekmez. Kaldı ki davaya konu sözleşmenin tarafların davacı ve davalı site yönetimlerinin olduğu da anlaşılmaktadır. Bu durum karşısında gerek davacı site ve gerekse davalı site yönetimlerinin davada taraf olma ehliyetlerinin bulunduğunun kabulü gerekir."(13. HD. 27.4.2009, 14684/5645)

Çok teşekkür ederim meslektaşım emeğinize sağlık.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi