Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

6570 Sayılı Yasanın 16.Maddesi Gereği Kamu Davası

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-04-2004, 14:36   #1
costur

Rahatsiz 6570 Sayılı Yasanın 16.Maddesi Gereği Kamu Davası

Sayın site üyeleri sizlerde yaşamakta olduğum bir sorunun irdelenmesi konusunda fikirlerinize başvurmak istiyorum.

Oğluma ait bir daireyi 6570 sayılı yasaının 7/b maddesi gereği ihtiyaç nedeni ile kiracısını mahkeme kararı sonrası-icra ile çıkartmış idim. Çünkü oğlum nişanlı idi ve evlenme hazırlıkları yapılıyordu ayrıca kendisine ait tek ev idi. Kiracı çıktıktan sonra evde onarım (4 milyar) yapıldı ve kendisi yaklaşık 6 ay oturdu daha sonra nişanlısından ayrılması nedeni ile evi boşalttık bu sırada satılık ilanı verildi ancak ekonomik kriz nedeni ile ev satılmadı. daha sonra evi tekrar kiraya vermeye karar veridik bunun üzerine çıkan kiracıya noter araçılığı ile kira miktarınıda (piyasadaki rayiç bedeli) belirtelerek davet ettik ançak kendisi yeni kira bedelinin çok yüksek olduğunu bu bedeli kabul etmediğini bize noter araçılığı ile bildirdi. Bu olaydan yaklaşık 8 ay sonra (ilk icra ile tahliyeden 14 ay sonra) evi teklif ettiğimiz miktar üzerinden başkasınakiraye verdik bu olaydan yaklaşık 18 ay sonra çıkan kiracının şikayeti ile tarafımdan karakolda ifade alınmış ve bütün yaşananlar anlatılmasına rağmen savcılık iddianamesi ile hakkımda 6570 sayılı yasanın 15. maddesi gereği 16. maddesine göre cezalandırılman için kamu davasının açılmış olduğunu öğrendim. Halbuki ben çıkan kiracıma iyiniyet kapsamında gerekli bildirimi yapmama ve evin içerisine 4 milyarlık masraf sonrası günün piyasa rayiç fiyatlarına göre (ki bu fiyata ev kiraya 8 ay sonra verildi.) kiraya verilmesine rağmen böyle bir davayı açma talepinde dahi bulunmak ne kadar doğru bu konuda bundan sonra neler yapabilirim fikir ve yardımlarınızı bekler saygılar sunarım.
Old 12-04-2004, 19:59   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

İlk kiracıya noterden ihtar yapmışsanız ve bu reddedilmişse,sizin kanundan doğan yükümlülüğünüzü yerine getirmeniz sebebiyle olayda cezai ve hukuki mesuliyet doğmayacaktır diye düşünüyorum.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi