Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

mesleki sorumluluk sigortası

Yanıt
Old 21-11-2011, 14:16   #1
üye26959

Varsayılan mesleki sorumluluk sigortası

merhaba sevgili dostlar. meslektaş olarak bizim de yaptırdığımız mesleki sorumluluk sigortasını kimler yahptırabilir? zorunlu mudur ihtiyari midir? kimlerin böyle bir imkanı/zorunluluğu olduğuna dair mevzuat vs var mıdır? örneğin, bir kamu kurumunda çalışan kamu görevlisinin yapmakta olduğu işin ciddiyeti ve riskli olması gereği, hatası sonucu meydana gelebilecek zararı tazmin ettirmek üzere bu sigortayı yaptırabilir mi? şimdiden teşekkür ederim..
Old 22-11-2011, 10:25   #2
ozyoldas

Merhaba,
Aile hekimlerinin mesleki sorumluluk sigortası yaptırmaları zorunlu.Bu zorunluluk kendi yönetmeliklerinde var.Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin de yaptırdıklarını ama zorunlu olmadıklarını biliyorum.
Old 22-11-2011, 10:28   #3
üye38503

Ben de bu zorunluluğun sadece doktorlar için olduğunu biliyorum. Diğerleri zorunlu değil. Ancak devlet memuru yaptırabilir mi? Bir ara hakim ve savcıların da mesleki sorumluluk sigortası yaptırabilme imkanları tartışılıyordu. Onlar da memur olduğuna göre ve yaptıramıyorlarsa o zaman sorunuzdaki her hangi bir memurda yaptıramaz sanırım.
Old 22-11-2011, 13:53   #4
üye26959

resmi gazetede yayımlanan tebliğde herhengi bir sınırlama yapılmamaış genel şartlar getirilmiş. son maddesinde de özel şartlar taşıyan klozların düzenlenebileceğinden söz edilmiş. avukat ve hekimler için ayrı düzenlemeler yapılmış olması göz önüne alındığında, yalnız bu meslek grupları için getirilmiş bir düzenleme olarak mı algılanmalı yoksa diğer meslek grupları için de imkanı olduğu mu düşünülmeli? işin içinden çıkamadım doğrusu
Old 22-11-2011, 14:00   #5
üye26959

aslında mesleki sorumluluk sigortasını yaptıran meslek gruplarına bakıldığında genellikli kendi hesabına iş yapan ve şihıslarla birebir ilişkiye giren meslekler olduğu dikkat çekiyor. dolayısıyla devlet tüzel kişiliği bünyesinde bulunan ve sembolik bir görevi olan ve yapılan işleme taraf olmayan birinin yaptıramayacağı düşüncesi daha ağır basmaktadır. sigorta şirketleriyle görüştüm daha önce böyle bir taleple karşılaşmadık diyerek verecek cevap bulamadılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi