Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Menfi Zarar-Müspet Zarar

Yanıt
Old 17-01-2022, 11:59   #1
Av.Ozan Solak

Varsayılan Menfi Zarar-Müspet Zarar

Merhaba meslektaşlarım iyi çalışmalar.Müvekkil ile karşı taraf motosiklet satışı konusunda anlaşıyorlar.İlk müvekkil kapora gönderiyor.Sonra satış vekaleti çıkartıyor.Daha sonra motorsikletin ücretinin ödenmesine rağmen karşı taraf ödemeyi iade edip sözleşmeden vazgeçiyor.Müvekkilin burada çektiği kredi nedeniyle faiz zararı var.Bu durumda ihtarla zararımızı talep ettik ancak bu isteyeceğimiz zarar sizce müspet zarar mı yoksa menfi zarar mıdır?Bana sözleşmeden dönme olduğu için menfi zarar gibi geldi.
Old 19-01-2022, 13:31   #2
Kadir06

Ben de katılıyorum meslektaşım. Bence de menfi zarar talep edilmelidir.
Old 23-01-2022, 13:13   #3
Av.Ozan Solak

Teşekkür ederim.Peki tüketici uyuşmazlığına girebilir mi sizce?Onu araştırıyorum.Ticari dava değil bence
Old 26-01-2022, 15:58   #4
furugferruhzad

Alıntı:
Yazan Av.Ozan Solak
Merhaba meslektaşlarım iyi çalışmalar.Müvekkil ile karşı taraf motosiklet satışı konusunda anlaşıyorlar.İlk müvekkil kapora gönderiyor.Sonra satış vekaleti çıkartıyor.Daha sonra motorsikletin ücretinin ödenmesine rağmen karşı taraf ödemeyi iade edip sözleşmeden vazgeçiyor.Müvekkilin burada çektiği kredi nedeniyle faiz zararı var.Bu durumda ihtarla zararımızı talep ettik ancak bu isteyeceğimiz zarar sizce müspet zarar mı yoksa menfi zarar mıdır?Bana sözleşmeden dönme olduğu için menfi zarar gibi geldi.

Müspet zarar, alacaklının ifadan vazgeçerek zararının tazminini istemesi halinde söz konusu olur; sözleşme ortadan kalkmamaktadır, yalnız alacaklının ifaya ilişkin talep hakkının yerini müspet zararının tazminine dair talep hakkı alır. Burada sözleşmenin feshedilmesinden değil, borcun ifa edilmemesinden doğan zarar söz konusudur.(Sözleşme halen ayaktadır)

Menfi zarar uyulacağı ve yerine getirileceğine inanılan bir sözleşmenin hüküm ifade etmemesi ve yerine getirilmemesi yüzünden güvenin boşa çıkması dolayısıyla uğranılan zarardır. Başka bir anlatımla, sözleşme yapılmasaydı uğranılmayacak olan zarardır,sözleşme yapılmasaydı müvekkiliniz kredi çekmeyecek ve dolayısıyla faiz zararı etmeyecekti.(Sözleşme ayakta değildir,sözleşme kurulamamıştır veya fesholunmuştur.)Sorunuzdaki zarar menfi zarardır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi