Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kiracılık Ve İnternet

Old 27-01-2005, 12:21   #1
tarlak

Varsayılan Kiracılık Ve İnternet

Kiracı sorunları ve çözüm yollarını gösteren küçük bir web sitesi yaptım. Geliştirmeye de devam ediyorum. Bir hukukçu değilim. İyi bir web tasarımcısı da değilim. Ama kiracılık hakkında pek çok sorun yaşamış bir insanım. Bu süre zarfında gerek avukatlardan, gerek ilgili kitaplardan, gerek se bizzat lehte veya aleyhte mahkemece alınmş kararlardan küçükte olsa bir bilgi birikimim oldu. Bunları internet ortamında diğer kiracılarla paylaşmak istedim. Yani hukuki durumla ilgili, yasa maddelerini, içtihatları, yorumlarımı ve uyarılarımı ekledim. Sitemin girişine hukukçu olmadığımı, buradaki bilgilerin hatalı veya eksik olabileceğini belirttim. Buna rağmen bu site için yasal sorumluluğum ne düzeydedir. Site adresi
http://www.kiraci.4t.com
Saygılar.
Old 27-01-2005, 12:29   #2
Admin

Söz konusu uyarıyı yeterince açık ve her ziyaretçi tarafından kolayca ulaşılır yapmanız şartıyla yasal sorumluluğunuz olduğunu düşünmüyorum. Bence çabanız takdire değer.
Old 27-01-2005, 12:44   #3
tarlak

O halde anladığım kadarıyla bu uyarıyı daha büyük fontlarla, belkide dikkat çeken bir renkte yapsam yeterli olacak. Teşekkürler, saygılar.
Old 03-02-2005, 10:58   #4
ayaydin

Hukukçu olmayan üyenin çalışması tabi ki takdire değer, ancak şu tehlikeyi de gözardı etmemek gerekir. Ne demişler " Yarım doktor candan, yarım hukukçu da maldan eder". Gerçi arkadaşımız hukukçu olmadığını belirtiyor ise de, gene de hukuki yardım vermeye çalışıyor. Deneyimli hukukçuların bile aynı konuda farklı yorum getirebildiği düşünüldüğünde, hukuk mesleğine yıllarını vermiş bizlerin bile, önümüze bir konu geldiğinde, günlerce araştırma yaptığımız düşünüldüğünde, hukukçu olmayan arkadaşımızın bu cesaretini kaygıyla karşıladığımı söylemek isterim.
Old 03-02-2005, 12:52   #5
tarlak

Sayın ayaydin'in kaygıları kısmen doğrudur. Ben değil yarım çeyrek hukukçu bile değilim. Ama kendisininde dediği gibi deneyimli hukukçuların bile bir konu üzerine birbirine tamamen zıt fikirlerine de şu zamana kadar anlam verebilmiş değilim. Benim de taraf olduğum bazı davalarda vekil ettiğim avukatların söyledikeri ile çıkan sonuçları görseniz şaşarsınız. Haksız olduğum bazı davaları kazandım, haklı olduğum bazı davaları kaybettim. Şimdi iyi hukukçu, müvekkili haksız olduğu halde dava kazananmıdır, yoksa iyi hukukçunun tanımı başka birşeymidir. Ben yayınladığım internet sitesinde, yasa yorumlarına çok az yer veriyorum. Buradaki asıl amaç kiracıların ödediği kira miktarını artık kendi evleri için ödeyebilecekleri taksit miktarı kadar olan bir duruma geldiğimizi söylemek, bankaların, toki'nin bu konudaki çalışmalarına yer vermek, bu aradada kiracı olarak hepimizin sık sık yaptığı yanlışları dile getirmek. Örneğin meşhur tahliye taahhüdü olayı. Bu taahhüdü ilk kira ilişkisi sırasında değilde "sonrasında" veren varmıdır merak ediyorum. Bu hemen hemen herkesin bildiği bir gerçek. Ama iş bu tahhüde dayanan bir davaya geldimi, kiracı olarak pek şansınız yok demektir. Ev sahipleri genelde kiracıları bu konuda "potansiyel bir tehlike" olarak görüp daha en baştan kendilerini "garanti" almaya çalışırlar ve bunu boş olarak imzalanmalarını isterler. Buna dayalı bir dava 1-2 ay sürer, yargıtay itiraz başvurusu 5-6 ay sürer ve sonuç tahliye olur. Bu duruma gelmiş kiracılar dava sürecini öğrendiklerinde kazandıkları zaman dolayısıyla itiraz ederler ama, daha sonra ödemek durumunda kaldıkları, dava, vekalet, temyiz harcı vs. gibi masraflarla ve tahliye ile karşı karşıya kalırlar. İşte bu ve buna bezer durumlarda daha en baştan takınmak gereken tavrı naçizane dile getirmeye çalışıyorum. HERKESİN BİR DOKTORU VE AVUKATI OLMASI TARAFTARIYIM. Bizde ise bu sadece sorun olduğunda ve genelde iş işten geçtiğinde yapılan bir işlem.

Uzun lafın kısası, dava kazandırsalar veya kaybettirseler bile HUKUKÇULARA SAYGILIYIM. Aynı olay ile ilgili iki hukukçudan bambaşka şeyler duyduğumda ne kadar kaygılanıyor isem, sayın ayaydin'in böyle bir girişim karşısında kaygılanmasını da anlayışla karşılıyorum.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi