Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

' Avukat Tutmak' Balık Tutmak Gibi Bir Şey Mi?

Yanıt
Old 14-04-2009, 15:02   #61
ege

benim karşı taraf o kadar uyanık değildi

müvekkile imzalatmak istediği ve benimle avukatlık ücreti için cebelleştiği protokolde, vekalet ücreti kısmını hiç yazmamış, üstelik de nakit 12.500- verirken, 19.500- ödemiş gibi yapmış, aklısıra masraftan düşecekmiş şirketi
bende imzala dedim müvekkile
yarın gidip mahkemeye vereceğim "sayın mahkeme dava sulh ile bitti tamamı ödendi kabul sonuçlarına göre siz de karar verin" diyeceğim
Old 06-09-2009, 00:10   #62
Av.Fatih KISA

Benim tavsiyem ise kendinizi vekille -avukatla- temsil ettirin oluyor.
Old 06-09-2009, 01:43   #63
ebrus

Bana birileri 'Avukat tuttum' diyince sanki yakama paçama yapışılmış da bırakılmıyor muş gibi hissediyorum
Old 06-09-2009, 18:58   #64
Av.Fatih KISA

"Bana birileri 'Avukat tuttum' diyince sanki yakama paçama yapışılmış da bırakılmıyor muş gibi hissediyorum"

Haksız da sayılmazsınız.Bir dava için anlaşmış olsanız bile yetmiş yedi sülalesinin hukuki sorunlarını halletmenizi, sorularınıza yanıt vermenizi, her daim hizmetine hazır olmanızı isterler.

Tecrübeler hep aynı yönde...
Old 05-11-2012, 12:06   #65
savaş nurullah kıylık

Terimlere tdk açısından değil de halk arasında ki kullanım açısından bakmak gerekir. Avukat tuttum, balık tuttum gibi olmamalıdır. Gerçekten de "Avukat tuttum diyen kişinin anlatmak istediği şudur: Ben avukat tuttum ve param olduğu için tuttum ve de bu avukat beni kesinlikle içinde olduğum hukuki beladan kurtaracaktır.
Dolayısıyla bu şekil bir zihniyetin avukatlık mesleği Açısından ne kadar bağdaştırılabileceği gayet açıktır. Bunun yerine "avukata danıştım","avukata sahibim" kullanılabilir bence.
Old 23-12-2012, 01:14   #66
sugem

Dikkat Mesleğin tanımlaması önemli

Hukuki destek sağladığım müvekkil ve harici kişilerin bir avukata yönlendirmem gerektiğinde kullanmaktan özellikle imtina ettiğim bir sözcük öbeği "avukat tutmak". "Avukat yetkilendirmek" ya da "avukat tayin etmek" olabilir. Yanlış kullanımla karşılaştığımızda lütfen uyararak ciddiyetle düzeltelim sayın mesletaşlarım. Kelimeler önemli ve itibarımızın bizden başka savunucusu olmayacaktır.
Old 21-03-2013, 09:48   #67
avukatyeşim

Varsayılan avukat

Merhaba Değerli Üyeler, avukat kelimesinin başka kelime/kelimelerle yanyana gelmesi konusunda hep hassas olmuşumdur: Örneğin HMK 77 /3' de söz edilen ve günlük hayatta biz avukatlarca da sık kullanılan "avukat tutmak" sözü beni hep rahatsız etmiş,kulaklarımı tırmalamıştır.
birini savunduğunuzda da hemen""sen onun avukatı mısın?""der,avukatı yerli yersiz,haklı haksız her şeyi savunan kişi gibi gösterirler istemeden.
Old 21-03-2013, 14:56   #68
Av. Feyza Altun

Ben avukata danışmak söz öbeğini kullanırım. Avukat tutmak deyince sanki enseme yapışacaklarmış gibi geliyor. Hiç hazzetmiyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi