Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmada temyiz aşaması

Konuyu Kilitleyin
Old 18-07-2014, 12:15   #1
Konuk

Varsayılan Boşanmada temyiz aşaması

Merhaba boşanma davam sonuçlandı. Eşimin bana şiddet uyguladığını tam olarak ispat etmeme rağmen Eşit kusurlu bulunduk. Aynı zamanda hakim bey ; şiddet uygulayan baba ile henüz dört yaşındaki bebeğimi tüm Mahkemenin uzman raporlarına ve adli tıp raporlarına rağmen üstelikte bebeğim babasını hiç görmediği, tanımadığı halde yalnız olarak bir ay görüşmesine karar verdi. Sayın hakim hakkında suç duyurusunda bulundum.
Eşim mevki, makam ve rütbe sahibi biri. Dosyayı temyiz için dilekçesini ve itirazını yaptım. Ancak eşimin ve birlikte olduğu üst düzey bir devlet memuru olan bu kadının bu halde dahi yine de beni ve bebeğimi mağdur etmek için çeşitli yollara başvurabileceği kanaatindeyim. Bu nedenle temyiz aşamasında ne gibi bir süreç işliyor. Sadece temyiz dilekçemin karşı tarafa tebliğ edileceğini ve onlarında bu dilekçeme itiraz edebileceklerini öğrendim. Bu aşamadan sonra hukuki süreç nasıl işliyor ? Sayın Hukukçularımızın yardımlarına çok ihtiyacım. Cevabınız için şimdiden ; çok teşekkür ediyorum.
Old 18-07-2014, 23:21   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Gerekçeli karar yazıldıktan sonra taraflardan birinin talebi üzerine karar tebliğe çıkarılır.Dileyen taraf tebliğden sonra iki hafta içinde kararı temyiz eder.Bu dilekçe karşı tarafa tebliğ edilir ve cevap olanağı tanınır.Karşı taraf da bu aşamadan sonra dilerse kararı katılma yolu ile temyiz edebilir.

Temyiz dilekçesinde duruşmalı inceleme istenmemiş ise Yargıtay ilgili hukuk dairesinde dosya üzerinden inceleme yapılacaktır.Eğer duruşma istenirse mutlaka talepte bulunulması gerekir.

Bir avukattan destek almanız yararınıza olacaktır.
Old 21-07-2014, 20:25   #3
Konuk

Ben temyiz dilekçemi verdim . Karşı tarafın temyizi bana tebliğ edilir mi ? Ve en önemlisi karşı taraf da temyiz dilekçesi verdiği takdirde yerel mahkeme karşı tarafın temyizini kabul ederse benim temyiz talebim yargıtaya gönderilmeden direkt yerel mahkemede onaylanır ve temyiz talebim yargıtaya gönderilmeden hak kaybına uğrar mıyım en büyük endişem bu. Çok zor durumdayım . Cevabınız için şimdiden değerli hukukçularımıza çok teşekkür ediyorum. Benim özellikle öğrenmek istediğim temyiz dilekçemin her ne harikarda olursa olsun ; Yargıtaya gönderilecek ve Yargıtay dosyamı mutlak surette inceleyecek mi ? Bu arada ben duruşmalı isteğimi ve duruşmalı olarak isteğim için harçlarımı yatırdım. Hak kaybına uğramak istemiyorum artık. Bunun için yardımlarınızı benden lütfen esirgemeyin .
Old 21-07-2014, 22:00   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Sizin temyiz dilekçeniz karşı tarafa, karşı tarafın temyiz dilekçesi de size tebliğ edilir.

Sonrasında dosya Yargıtay'a gönderilir. Duruşma günü size Yargıtayca gönderilir.

Boşanma davası üzerine karar veren mahkeme dosyayı Yargıtay'a göndermemezlik yapamaz. Dosyadan el çekmiş durumdadır, herhangi bir karar veremez, temyiz incelemesinin makamı Yargıtay'dır. Bu noktada endişe etmenize gerek yoktur.

Bir profesyonelle davanızı takip etmeniz sizi endişeden korur.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi