Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kizimin Velayetini Alabilir Miyim ?

Old 20-07-2003, 17:45   #1
Kuzey

Varsayılan Kızımın velayetini alabilir miyim ? (annesi evlenmiş)

Merhaba,

Kocaeli Asliye 3. Hukuk Mahkemesi 9.5.2001 karar tarihli dava ile bosanmış olup kızımın velayetini anlasmalı olarak annesine vermis ve her ayin 3. haftasi 1 hafta olmak uzere ile her yil temmuz ayi boyunca kizimi yanima alip gozetme hakkina sahip olmaktayim. Ancak aradan gecen bu 2 yil sure icinde kizima ulasamadim. Annesi tarafindan surekli kacirildi.. Çocuk küçük olduğu için annesinin yanında olması gerektiğine inandım.

Kendisi hakkinda dava acamiyorum cunku adres belli degil. icra yoluyla hakkimi aradim ancak onlar da adrese ulasamadilar. Zabita arastirmasi baslattik ancak aradan gecen 1.5 yil sure icinde hala bir sonuc elde edemedik.

Bu sure icinde her turlu yasal yukumlulugumu yerine getirdim ve hukuk kurallarina saygi duyarak bekledim. Ve adres olmadigi icin hicbir sekilde haklarimi savunamiyor, elim kolum bagli beklemekle yetiniyorum.

Gecen hafta kendisinden bir telefon aldim. kizimin hasta oldugunu soyleyip benden para istedi. verdigi banka hesabi istanbul bakirkoy subesinde ve hala benim soyadimi kullaniyor. (bosandigimizda eski medeni kanun yururlukteydi)

Takip ettim.. para Mersin den cekilmis. Kendi yaptigim arastirmalarla kisinin Mersinde oldugunu, evlendigini (yada biriyle beraber yaşadığını) ve su an bir bebek bekledigini, ancak maddi durumlarinin son derece kotu oldugunu ogrendim. Ve kizim bu yil ilkokula baslayacak, benim ise hem aile hem de maddi durumum cok iyi durumda. Bekarim, iste oldugum zamanlarda kizima bakacak annem ve kizkardesim yakinimda..

Elimdeki adrese para yollasam alirlar. Dava kagidi yollasam almazlar.. Daha once benzerini yasadik. Boylece adres bulunamadigi icin ben yine beklemeye baslarim. Gelen telefonlarla, istenenler ve yapilanlarla hem maddi hem de manevi olarak son derece yiprandim.

Her ne kadar, yeni medeni kanuna gore bosanmis eslerin evlenmesi velayetin degismesini gerektirmesede, velayeti kotuye kullanma, 2 yil suresince benden kacirma (ki polis ve zabita kayitlari olarak kanitlayabilirim) verilebilecek maddi imkanlar ve kizimin gelecegi dusunuldugunde buna hakkim olduguna inaniyorum.Bir de buna evlilik değilse şu an hamile oluşu ekleniyor.. Yani evli olup olmadığından emin değilim. Ancak biriyle beraber ve hamile.. Hatta imkan olsa da, kizimin su an icinde oldugu sartlari gidip gorebilecek ve buna gore karar verecek bir kurul bulunabilse..

sizlerin yorumuna gore bir avukata basvurucam yada vazgecicem. Amacim sonuca burda ulasmak degil. Acikcasi bosa kurek cekmek de istemiyorum. Avukatlarin bu konudaki durustlugunden supheliyim. isi alana kadar her turlu garantiyi veriyorlar. alinca yan ciziyorlar ve yalniz basima mucadele etmek zorunda kaliyorum.

Bu nedenledir ki medeni kanunun her satirini ezberledim. Artik kendi basima yorumlamaya cabaliyorum..

Bana nasil bir tavsiye verebilirsiniz. ?

sevgiler, saygilar

Önder
Old 21-07-2003, 15:01   #2
Sibel

"sizlerin yorumuna gore bir avukata basvurucam yada vazgecicem. Amacim sonuca burda ulasmak degil. Acikcasi bosa kurek cekmek de istemiyorum. Avukatlarin bu konudaki durustlugunden supheliyim. isi alana kadar her turlu garantiyi veriyorlar. alinca yan ciziyorlar ve yalniz basima mucadele etmek zorunda kaliyorum.

Bu nedenledir ki medeni kanunun her satirini ezberledim. Artik kendi basima yorumlamaya cabaliyorum..

Bana nasil bir tavsiye verebilirsiniz. ? "

Avukatların da bulunduğu bir hukuk sitesine güvenmediğiniz avukatlara soru sorduğunuzu hatırlatırım.. Şayet güvenmiyorsanız niye soruyorsunuz ? Ya da bu kadar iyi bildiğiniz bir konuda size yardım edemeyecek olan avukatlardan niye fikir istiyorsunuz?

Meraklarımla.....
Old 21-07-2003, 15:50   #3
Kuzey

Merhaba,

Öğrenci olmanız nedeniyle idealist yaklaşım tarzınızı taktirle karşılıyorum. Umarım bu hassasiyetiniz meslek hayatınıza atıldığınızda da devam eder. Ve haksız bulduğunuz, inanmadığınız bir davayı sırf para kazanmak için almazsınız.

Ama avukatlara güvenmiyorum demiyorum. Şüphe duymaya başladım diyorum. Foruma danışma sebebim ise birçok avukatın bulunduğu bir ortamda hiçkimse "olmadık vaatler" sunmayacağı içindir. En azından başka bir meslektaşının yada sizin gibi konulara hassasiyetle yaklaşanlardan gelecek cevaplarından cekinir.

Çünkü gördüğünüz gibi dava hakkında yazdıklarım son derece açık ve anlaşılabilir sanırım. Yani bir avukat adayı olarak ilk görüşmede bunların dışında benden ekstra bir bilgi talebiniz olmaz.

Ayrıca sadece kanunları bilmek avukat olmak için yeterli olsaydı hukuk fakülteleri kurulmazdı. Hiçbir avukat da bütün kanunları ezbere bilmek zorunda değil. Ben danışabileceğim, bana hukuk sisteminin gereğince cevap verebilecek hatta "hayır bunu yapamayız boşuna uğraşmayın" diyebilecek bir avukat bulmaya çabalıyorum.

Kanunu ezberlediysem bu avukat olma hevesim için değil, elimdeki şartlarla ne yapabilirim i öğrenmek içindir. Çünkü bunu kimse bana açıkça söylemiyor. Ama bu durum da benim davaya tek başıma girebileceğimi göstermez. Dediğim gibi kanunları bilmek pek bişey ifade etmiyor.

Hukuk sistemi ne gerektiriyorsa onu istiyorum. 4 yıldır bu sabrı gösterdiğime inanıyorum. Ve amacım burda avukatlarla ilgili bir tartışmaya girmek değil. Çünkü benim derdim zaten bana yetiyor. Avukatlarla da bir derdim yok. Sadece bu güne kadar bir çözüm bulamadığımı söylüyorum.

saygılarımla..
Old 21-07-2003, 23:06   #4
Kuzey

Öncelikle size kendi durumumu anlatayım kısaca ki konu biraz açıklık kazansın.

Ben eski eşimle geçimsizlik yada benzer bir durumla ayrılmadım. Tamamen ailesel etkilerle boşandık.

1999 depremini yaşadık. izmitteydik. Üstüne ailesel sorunlar geldi. Ve eski eşim bir sabah bankadan para çekmek üzere çıktı. gidiş o gidiş.. 1 gün boyunca polislerle beraber onu aradım. Hiç gideceğini düşünmüyordum. aklıma tek gelen para çekmeye gitmiş olması. Ve onları bir köşede kanlar içinde bulacak olmam.. Durumu öğrendiğim zaman ağzımdan çıkan ilk cümle "şükürler olsun hayattalar"..

1 hafta sonra yanına gittim tek başına. Konuşmak istedim. Görüşmedi. Abisi de görüştürmem dedi. Ayık olmadığı için pek konuşulmuyordu.. Yine de ısrar ettim. telefonla görüşebilme izni aldım !.. ayrılmak istiyorum dedi. istersen kızını yollayayım dedi. Olabilir dedim. Ayrılmak isteyebilirsin. Ama kızımı senden ayırmam. Sen de benden kaçırma.. Askere gidiyorum. Bu süre içinde düşün. Bir ihtiyacın olursa haber ver. Ancak ailenin durumunu biliyorsun. Lütfen dikkat et..

Babaları 85 yılında vefat etmiş.. Annesinin ikinci evliliğinden de ayrılmış. küçük kızı var. Ablasının gayrimeşru bir kızı var.. Abisinin üzerine kayıtlı. Ancak doğum raporları var. Abi her zaman şarhoş.. Erkek kardeşi de sürekli hırsızlık yaptığı için işten atılıyor. Benimle evli olduğu süre içinde ailesine tel açıp konuşmuyordu bile. Hatta depremin ertesi günü ben zorlayarak arattırdım. En azından hayatta olduğunu söyle diye..

3 ay sonra askere gittim. 1 ay paralı askerlik yapacaktım. Bu süre içinde 15 günde bir para gönderdim. En son gelmek istiyorum burda dayanamıyorum dedi. Para istedi yine. Hemen yolladım. O parayı aldı. bir daha ulaşamadım. 1 hafta sonra askere gittim. 15. gününde elime boşanma davası geldi..

Askerlik dönüşü ulaşmaya çalıştım. Taşınmışlar.. Sadece avukatı ile görüşebiliyorum. O da adres bilmiyorum diyip geçiyor.

Önce itirazla mahkemeyi izmite aldırdım. Böylece 8 ay geçti.. Her ay en az 2 defa bulunduğu yere gittim belki yolda görürüm konuşabiliriz diye. Nafile. Dava izmite geldiği zaman kızımı görüş hakkı istedim. 10 gün yanıma alıp gözetme hakkını elde ettim. Avukatın yanına gittim. icra yada polisle değil. tek başıma. insanlık adına kızımı görmek istiyorum dedim. icrayla şunla bunla değil. bu kadar sabrettin dediler.. 10 gün daha sabret.. Velayeti verirsen kızını görürsün. Peki dedim. Tek isteğim kızımı görmek.. Zaten başka birşey istemiyorlardı.

Mahkeme günü hakime şu soruyu sordum "ben ölürsem ne olacak ?" .. Hayattayken zaten para yolluyorum. Durumları çok kötü çünkü.. Ama ya ölürsem.. ve hakime yapılan anlaşmaya "iştirak nafakası eklenmesi" ni bizzat ben istedim.. Bu da davada anlaşma metninde mevcuttur.

Bu güne kadar yolladığım paraların makbuzları elimde. Öyle 3-5 kuruş bir paradan bahsetmiyorum. Hatırı sayılır nitelikte bir para eline geçti bu güne kadar. Hep farklı adresler hep farklı bankalar. Her seferinde yalvardım. Nolur kızımı kaçırma. Bir kucağıma alayım. Bir öpeyim. Kızım seni seviyorum diyim.. Senden almak isteseydim daha ilk gün alırdım..

Onun çocuğu düşündüğü falan yok. Onun için kızım, sıkıştığında para isteyebilecek altın yumurtlayan bir tavuk..

Şu an temmuz ayındayız. Kızım ben istemesem bile benim yanımda olmak zorunda. Mahkeme kararına göre.. Avrupada bu sistem böyle işliyor..

Kendisi evli mi değil mi bilmiyorum. Ama hamile olduğunu öğrendim. Bir adamla yaşıyor. Annesi, annesinin ikinci evliliğinden olan kızı, ablası, ablasının kızı, erkek kardeşinin yeni doğan oğlu.. Ev değil çocuk yuvası mübarek. Beraber olduğu yada evlendiği adam mahhalenin söylediğine göre kabadayı olarak geçinen, abisini, erkek kardeşini dövüp evden uzaklaştıran (ki allah razı olsun bu nedenle), bu tip kavga olaylarıyla sabıkalı biri..

Ayrıca bütün bu desteğe ek olarak, mahkemeye verdikleri adrese mahkeme bilgilendirilerek her ay "iştirak nafakası" düzenli olarak yatırıldı. (Benim isteğimle ölümüm halinde aileme devredecek iştirak bedelidir bu) Bu para alınmadı.... Çünkü alınabilmesi için ikametkah bildirimi gerekiyordu. O zaman da yeri belli olacağı için almadı..

Ve söylediğim gibi banka dan da ayrıca havale gönderdim. o da bu paranın en az iki katı.. Enson Abank istanbul Bakırköy şubesine benim soyadımı taşıyan hesabına yolladım. Bu para Mersin'den çekilince, yine sağa sola para saçıp araştırma yaptırdım ve öğrendim.. Ne icra, ne polis, ne zabıta bulamamıştı yerini.. Kayıtlarda mevcut..

Kızım için eriyip bittiğimi herkes bilir. Ona ne kadar düşkün olduğumu.. Ve çocuğun şu an çok kötü bir ortamda yetiştiğine dair binlerce sahit gösterebilirim. Ne yapayım ? Elime silah alıp yol mu keseyim ? Onu da yapacak güçteyim.. Ama bu mudur yani çözümü ? çocuğu arada bırakmak istemiyorum. Şimdi yolda görsem beni tanımaz belki.. Zorbalıkla, kolundan çekiştirerek almak değil derdim.

Varsın annesinin yanında kalsın. Ama velayet bende olsun.. Yani dediğim gibi. hangisi doğru bilemiyorum..
Old 01-08-2003, 13:38   #5
kizimolmadanasla

Karar LÜTFEN BİZLE TEMASA GECİNİZ

[IMG]Degerli Arkadasım bu konuda size yardımcı olmak istiyoruz. Bir Platformumuz var Lütfen en kıs sürede bizimle temasa geciniz.

PLATFORMUMUZ ÇA-EP HAKKINDA...

ÇA-EP için;
Çeþitli nedenlerle çocuklarýndan ayrý kalan,kalmak zorunda býrakýlan anne ve babalarýn,aile,çocuk olgusuna duyarlý yaklaþan bireylerin bir araya geldiði bir güçbirliði hareketidir diyebiliriz.
ÇA-EP
Tüm bu hareketler ve olaylar ekseninde
sosyal,kültürel hukuki ve beþeri faaliyetlerde bulunur.

ÇAEP'e çocuklarýnýn geleceði için sosyal kültürel,hukuki beþeri her konuda mücadele veren vermeye çalýþan duyarlý tüm anne baba ve konuyla ilgili kiþiler aktif olmak þartýyla katýlabilir.
ÇA-EP
Çocuklarýmýzýn geleceðini aydýnlýk kýlma adýna sagduyu ile hareket eden entellektüel tüm bireylerin katýlýmýna açýk bir platformdur.

Türkiye'de de velayeti kendisinde bulunan çocuðunu, salt eski eþine acý çektirmek için kaçýran ve göstermeyenlerin sayýsý hiç de az deðil.

Türkiye'de boþanma davalarý sonucunda, cinsiyeti ne olursa olsun küçük çocuklarýn velayetleri genellikle annelere veriliyor. Mahkeme bu kararý verirken, " Babalýk münasebetinin kurulmasý için hafta sonlarý birveya iki gün sabahtan akþama kadar, dini bayramlarda bir veya iki gün, yaz tatillerinde ise 15 gün veya 1 ay süreyle babaya verilmesini de belirtiyor.
Fakat bazý annelerin, ilgili günlerde çocuðu babaya vermemek için çeþitli tatsýzlýklar çýkardýðýný hatta hiç vermeme gibi bir öfke nöbetine tutulmalarý sýk karþýlaþýlan bir durum.

MUSTAFA YASAR

ÇA-EP Cocuklarýndan Ayrý Ebeveynler Platformu Kurucusu
http://www.ca-ep.cjb.net
ca-ep@ca-ep.cjb.net
ca-ep@mail.com
0535 567 67 12 (7/24 saat)[/IMG]
Old 01-08-2003, 14:20   #6
ege

merhaba
doğrusu oldukça merak ettim,
nasıl yardımcı oluyorsunuz??

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi