Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Erkeğin eşine zorla konut kredisi çektirmesi boşanma sebebi olabilir mi

Konuyu Kilitleyin
Old 20-08-2021, 18:47   #1
Konuk

Varsayılan Erkeğin eşine zorla konut kredisi çektirmesi boşanma sebebi olabilir mi

Merhaba,8 senelik evliyim belediyede taşeron olarak çalışıyorum , yeni 3 aylık bebeğimiz var, tedavi yöntemi ile bebek sahibi olduk , sorularıma gelince ,5 sene önce eşim (erkek) düğünde bana takılan altınları ve yine düğünde akrabaların taktığı tüm takıları bana sattırdı ev peşinatı olarak kullandırıp bana ev kredisi çektirerek ev aldırttı. ben altınlarımı satmak istemedim satmazsan olmaz dedi sen kredi çek dedim olmaz senin maaşın yüksek gibi laflarla krediyi bana çektirdi,3 sene önce bir tartışmamız oldu eşim evi terk etti gidip kiralık daire tuttu elimde o tarihte ev tuttuğuna dair onun kira sözleşmesi var sonra tekrar barıştık , o barismadan sonra bugüne kadar bana sürekli ekonomik şiddet uyguladı, ayrıca beni sürekli ailemden uzaklaştirmaya çalıştı benden birisi gelse burnumdan getiren birisi , bu arada araba aldık krediyle yine kredinin bir miktarına beni bulaştırdı ,evin elektrik, Su,internet faturalarınıda ben ödüyorum bunlarda extrede düzenli görülebilir ve maaş kartım hep ondadır , ben ondan harçlık istedim , hep hesap vermek zorundaydım , ayrıca psikolojik şiddete maruz kalıyorum , eşim sosyal medya hesaplarından hep yabancı ve düzgün olmayan kadınları takip ediyor benim yanımda onların videolarını izliyor , sende kadınmısın şu tipine bir bak vb. Hakaretlerde bulunuyor ,hamileyken uygun olmayan cinsel birliktelik teklif etti beni ona zorluyor ben kabul etmeyince başlıyor hakaretlere küfürlere ,ayrıca sürekli bana al cocuguda git mamasını bezini sizinkiler alsın benim param yok diyor , gitsem suçlu olurmuyum gidersem memlekete ailemin yanına sığınmam gerekli bebeğim var henüz 3 aylık , şuan ücretsiz doğum iznindeyim maaşım yok, ben bunları gerekçe gösterip haklarımı alabilirmiyim , senin altınlarını nafakanı vermem diyor , bana kadınlık görevini yapmadığını dair benim işyerinde arkadaşlarım var diyor , bizim yatak odamızı özelimizi herkesle paylaşmış ama kendisinin istediği cinsel birlikteliği tabi söylememiştir , seni mahfedecem , ailen bu eve gelsin kim gelirse gelsin öldürecem diyor , elimde sadece ses kayıt var , başka şahidim yok , bana zorla ev aldirttigini ,sosyal medyada görüştüğü kişileri bunları itiraf ediyor bunları nasıl kullanabilirim , konutu satışa çıkarttık onun bu evde kanunen hakkı varmı , takıları nafaka maddi manevi tazminat alabilirmiyim , ayrıca eşimle 3 sene önce böyle tartıştıgımızda evi terk edip gitmişti yine 1 ay gelmedi eve başka ev tuttu şahitlerin var ve ,haklıyken haksız düşmemek için nasıl bir yol izlemeliyim , burdan çeyizimi alıp memlekette hemen ben dava açsam bu anlattıklarımla o kusurlu sayılır mı , cvplar için şimdiden tşk ederim.
Old 23-08-2021, 14:22   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Anlattıklarınızı tanık anlatımlarıyla veya yazılı sözlü her türlü delille ispat edebilirseniz sıkıntı olmayacaktır.

Anne babanızın evine gittiğinizde ikametgahınızı oraya aldırıp, oradan dava açabilirsiniz. Boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin kusurlu olduğunu ispatlamalısınız. Psikolojik, fiziki ve ekonomik şiddet görmektesiniz. Yani evden ayrılmakta haklı olduğunuzu, evlilik birliğinin eşinizin kabul edilemez ve evlilik birliğinin sorumluluklarıyla bağdaşmayan tutum ve davranışları nedeniyle sarsıldığını kanıtlamalısınız.

Ziynet eşyalarınızın ev için bozdurulup peşinat yapıldığını da siz ispatlamak zorundasınız. Olayları bilen anne baba dahil en yakın akrabalarınızı şahit olarak dinletebilirsiniz.Barışmanız öncesi olaylara boşanma sebebi olarak dayanamazsınız. Barışmadan sonra yaşanan olaylar önemlidir. Ses kayıtları boşanma davalarında mahkemenin taktirine bağlı olarak kabul edilebilmektedir. Başka türlü kanıtlama imkanı bulunmayan durumlar için ses kaydı düşünülebilir. Aldığınız kayıtları kimse ile paylaşmayınız.Ancak dava dosyasına delil olarak koyabilirsiniz. (Karşı taraf hakkınızda özel hayatın gizliliğini ifşa gibi suçlamalarla savcılık şikayetinde bulunabilir. )

Ev Kredisi sizin üzerinize olduğundan bu borcu banka sizden talep edecektir. Ev satıldığında banka zaten alacağını alır. Kalan bir meblağ olursa bu meblağdan ziynetlerinizin parasını alabilmeniz gerekir.

Kalan para olursa da eşinizle ikiye bölünür.

Eşinizle ev için yapacağınız anlaşma bu olmalıdır.

Eğer ziynetlerinizin bedelini alamazsanız, dava açmanız gerekir.

Boşanma davanızın içinde, kendiniz ve çocuğunuz için nafaka ayrıca dava süresince takdir edilecek nafakaların dava bitip kararın kesinleşmesinden sonra iştirak ve yoksulluk nafakaları olarak devamını ve kendiniz için maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Ayrıca evden ayrılmak istemiyorsanız, şiddet gördüğünüz için en yakın aile mahkemesinden koruma kararı verilmesini talep edebilirsiniz. Eşinizin evden uzaklaştırılmasını sağlayabilirsiniz.

Bir avukattan destek alınız.

Saygılar
Old 23-08-2021, 20:47   #3
Konuk

Kitap

Cevabınız için çok tşk ederim Av. Ufuk. peki eşim sürekli sosyal medya dan başını kaldırmıyor dediğim gibi benim yanımda bile uygun olmayan kadınları takip ediyor , evde bulunduğu süre içerisinde bizimle ilgilenmek yerine TLF da zaman geciriyor , mahkeme süresince sosyal medyada kimlerle görüştüğü msjlaşmaları vs. Adli süreçte bunlar istenebilirmi?
Old 24-08-2021, 13:59   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Cevabınız için çok tşk ederim Av. Ufuk. peki eşim sürekli sosyal medya dan başını kaldırmıyor dediğim gibi benim yanımda bile uygun olmayan kadınları takip ediyor , evde bulunduğu süre içerisinde bizimle ilgilenmek yerine TLF da zaman geciriyor , mahkeme süresince sosyal medyada kimlerle görüştüğü msjlaşmaları vs. Adli süreçte bunlar istenebilirmi?
Mesajlaşmaları takip ettikleri şifresiz ulaşılabilir durumdaysa görüntü alabilir ve dava dosyasında delil olarak kullanabilirsiniz.

Eşinizin telefon kayıtları ilgili gsm şirketinden ve Varsa başka kayıtlar bunların da ilgili yerlerden mahkemece istenmesini talep edebilirsiniz.

İddialarınızın ispatında her türlü delilden yararlanabilirsiniz.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi