Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

İdare Hukuku Sinav Sorusu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-03-2007, 18:31   #1
buffy7

Önemli İdare Hukuku Sinav Sorusu

Aşağıdaki sorular İkinci Sınıf İdare Hukuku dersimizin vize sınavında çıkmıştır. Cevaplarını bulmakta epey zorluk çektim, hatta hala tam olarak bulabildim sayılmaz. Çözmemde yardımcı olursanız sevinirim. Ayrıca İdare Hukuku dersine nasıl çalışmam gerektiği konusunda tavsiyelerinizi esirgemeyin lütfen, çok zorlanıyorum çünkü!

1. A) OLAY VE DAVA : Dışişler Bakanlığı'nda Birinci Dereceli Meslek Memuru olup Bakanlık Müşaviri olarak görev yapan, Büyükelçiliğe yükseltilip atanması için Genel Müdürlük ya da Genel Müdür Yardımcılığı görevine atanması zorunlu olan A, uzunca bir süre Genel Müdürlüğe ya da Genel Müdür yardımcılığı görevine atanmaması üzerine 4.4.1994 tarihinde bu görevlerden birine atamasının yapılması için dilekçe ile başvuruda bulunmuş, 19.4.1994 tarihli Bakanlık işlemi ile istemin reddi üzerine (aynı gün kendisine teblip edilmiştir) bu Bakanlık İşleminin yürütülmesinin durdurulması talebiyle iptalini talep ve dava etmiştir.
-Davacı, 206 sayılı Dışişleri Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki KHK'nın 22.maddesinde yer alan BÜYÜKELÇİLER VE DAİMİ TEMSİLCİLER DIŞINDA KALAN BÜTÜN PERSONELİN TERFİ,TAYİN VE DİĞER ÖZLÜK İŞLERİNİ GÖRÜŞMEK VE KARARLARINI BAKANIN ONAYINA SUNMAK ÜZERE BAKANLIK KOMİSYONU OLUŞTURULACAĞINA dair hükmün ihlal edildiğini ileri sürmektedir.
Dava konusu kılınan ilem Dış İşleri Bakanlığı Personel Genel Müdürü tarafından kuulmuştur ve onun imzasını taşımaktadır.

B) 1. Dava Konusu işlem, hangi ögesi açısından öncelikle sakattır? Neden
2. Saptadığınız sakatlığın derecesi nedir? Dava konusu işlemin ögelerine de bu sakalığın sirayet ettiği söylenebilir mi? Gerekçeleri ile açıklayınız.
3. Davalı Bakanlık savunmasında, takdir yetkisinin kullanıldığını e bu kullanımın yargısal denetime tabi olmadığını ileri sürmüştür. Bu görüşve savunmayı değerlendiriniz.
4. Davalı Bakanlık bu olayda takdir yetkisinin anayasal ve yasal sınırları içinde kullanıldığını ileri sürmüş olsa idi, bu savunmanın geçerliliği konusunda başvurulacak ölçütler hakkında bildiklerinizi açıklayınız ve bu savunmanın değerlendirilmesini yapınız.
5. Mahkemenin davanın reddi sonuçlu kararında, atama konusunda idarelerin atayacağı kişileri KAMU YARARI ve HİZMET GEREKLERİ'ni gözeterek belirleme hususunda takdir yetkisinin bulunduğuna işaret edilmiştir. bu belirtme idarenin hangi savunmasının kabul gördüğünü göstermektedir?
6. Mahkeme kararında ayrıca idarenin tercihini belli bir yönde kullanması konusunda yargı kararıyla zorlanmasına olanak bulunmadığına işaret edilmiştir. Kararda yer alan bu belirtmenin anayasal ve yasal dayanakları varsa gösteriniz ve değerlendiriniz.
Old 08-03-2007, 20:16   #2
av.cgdm_shn

sınav sorunuzu aldım istanbuldan gelen bir hocamız var turan yıldırım ona soracağım cevabı tekrar size bildirmeye çalışacağım teşekkürler görüşmek üzere.anadolu hukuktan .
Old 12-03-2007, 18:05   #4
buffy7

Bu soru hakkında kimsenin bir fikri yok mu yani..?
Old 15-03-2007, 19:39   #5
halit pamuk

Merhaba,cevabı hemen söyleyelim:

---öncelikle yapılan idari işlem, yetki unsuru açısından hukuka aykırıdır.

--- ağır ve açık yetki tecavüzü vardır. Bu ne demek: yapılan işlem yok hükmündedir.

--- Takdir yetkisi,yargı denetimine tabidir.Ancak yapılan incelemenin yerindelik değil, hukuki olması gerekir. Takdir hakkı konusunda gözübüyük'ün kitabınından yaralanabilirsiniz.

--- mahkeme idare yerine geçeçek işlem tesis edemez. yapılan işlemi iptal eder, idare yapacağı işlemin hukuka uygun olarak yeniden yapması gerekir.
Old 23-09-2007, 11:22   #6
vaaely

dersinize kim girdiğini merak ettim vize için güzel soru...
Old 23-09-2007, 20:55   #7
buffy7

Alıntı:
Yazan vaaely
dersinize kim girdiğini merak ettim vize için güzel soru...

Yahya Zabunoğlu. Soru zor kesinlikle ama araştırmamız için yapıyor aslında, iyi oluyor bir yerde.
Old 23-09-2007, 23:05   #8
vaaely

hımm.evet önceden bizim okulda derse giriyormuş sanırım.Bu sene baya bi uğraştırdı ama neyseki kurtulduk İdareden.En azından şimdilik...
Old 27-09-2007, 20:29   #9
MERYEM VATANSEVER

merhaba arkadaslar ben bu sene 2. sınıfa gectım ve dersler hakkında bır seyler ogrenmeye calısıyorum,benı bılgılendırırsenız sevınırım,ornegın ıdare hukuku cok zorlar mı?1.sınıfın anayasa hukuku kadar zor mudur?devletler umumı hukuku,borclar ve ceza hukuku hakkında bır seyler yazarsanız sevınırım,saygılar
Old 01-10-2007, 10:48   #10
Av.Duygu Keleş

Sevgili Meryem,Öncelikle okul hayatında başarılar dilerim.
Ve çalıştığın sürece hiç bir ders zor değildir ve seni zorlamaz.Nacizane tavsiyem derslerde günlük notunu tut,akşamları da kitaptakilerle harmanla.Bak ozaman her dersi kolayca vereceksin

Sevgiler...
Old 01-10-2007, 15:17   #11
MERYEM VATANSEVER

tesekkurler ılgınız ıcın,ben de okul hayatımda o taktıgı uyguluyorumumarım bu sene de sorunsuz gecer,saygılar
Old 26-10-2007, 00:29   #12
Mert ATILMAN

ders notları,ses kayıtları,kitaplar.Bu üçünü harmanlıyorum deftere yazıyorum bu kısmı biraz zor oluyor ama vize ve final zmanı hiç kitap açmıyorum ve bence güzel bir çalışma yöntemi
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi