Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Avukatlık Ruhsatı : Askere Gitmeden Önce mi, Sonra mı?

Yanıt
Old 11-03-2008, 14:53   #1
yaman

Varsayılan Avukatlık Ruhsatı : Askere Gitmeden Önce mi, Sonra mı?

merhabalar, siz değerli meslektaşlarımdan bir konuda yardım bekliyorum. Yaklaşık 1 ay önce avukatlık stajım bitti, dünde bağlı bulunduğum barodan ruhsatımın geldiğini, gelip yemin etmem gerektiği bildirildi.ama ben askerliğimi yapıp ondan sonra yemin edip mesleğe başlamayı düşünüyorum.31 mart itibariyle sevk edileceğim. sizce ne yapmalıyım.askere gitmeden yemin edip ruhsatımı alırsam ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim yada tersi askere gidip gelsem sonra ruhsatımı alsam herhangi bir sorun olur mu.kararımı vermemde fikirlerinizin önemli olacagını belirtir teşekkürlerimi sunarım
Old 11-03-2008, 15:05   #2
Admin

Şimdiki uygulamayı bilmiyorum, ancak bir zamanlar avukatlık ruhsatnamenizi askerlik şubenize verirseniz, askerliğinizi adli subay veya askeri/hakim savcı olarak yapma şansınız oluyordu. Bunun için hukuk fakültesi mezunu olmak yeterli değildi, avukatlık ruhsatnamesi gerekiyordu.

Bu uygulama değişmiş olabilir ancak her halükarda ruhsatnamenin askere gitmeden önce ALINMAMASI için hiçbir mantıklı sebep göremiyorum.
Old 11-03-2008, 15:13   #3
yaman

''Bu uygulama değişmiş olabilir ancak her halükarda ruhsatnamenin askere gitmeden önce ALINMAMASI için hiçbir mantıklı sebep göremiyorum.''

cevabınız için teşekkür ederim ama daha önce danıştıgım bazı meslektaşlarım ruhsatı almam halinde vergi mükellefi haline gelecegimi sigorta primlerini yatırmam gerekecegini... vs söylediler, bu söylenenler dogruysa sizce ruhsatı askerliği yaptıktan sonra almak mantıklı degil mi
Old 11-03-2008, 15:29   #4
Admin

Alıntı:
Yazan yaman
cevabınız için teşekkür ederim ama daha önce danıştıgım bazı meslektaşlarım ruhsatı almam halinde vergi mükellefi haline gelecegimi sigorta primlerini yatırmam gerekecegini... vs söylediler, bu söylenenler dogruysa sizce ruhsatı askerliği yaptıktan sonra almak mantıklı degil mi
Avukatlık ruhsatnamesi almakla vergi mükellefi olacağınız doğru değil. Avukatlık ruhsatnamesi avukat olduğunuzu gösterir ancak avukat olmanız vergi mükellefi olmanızı gerektirmez. (Örneğin bağlı avukatlık yapıyor olabilirsiniz vs.).

Öte yandan sigorta primlerinizi yatırmanız gerektiğini de düşünmüyorum, zira askerlik yaparken zaten otomatik olarak sigortalı oluyorsunuz, çifte sigortalı olmanıza ve boş yere prim ödemenize gerek yok. Baronuz ruhsatname alınırken topluluk sigortasına girme şartı getirirse, askerlik yapacağınızı bir dilekçe ile kendilerine bildirerek topluluk sigortasından şu aşamada muaf olmanız gerektiğini talep edebilirsiniz.

Kaldı ki, bence Barolar aslında yeni avukatları otomatik olarak topluluk sigortasına sokmaya çalışmakla da hata yapıyorlar. Ruhsatname alan çoğu yeni meslektaşımız zaten kısa süre içinde maaşlı bir işte çalışıp, SSK'ye tabi oluyor, bu nedenle topluluk sigortasından muaf oluyor. Olsa Baroların çoğu topluluk sigorta primlerini peşin olarak tahsil ediyor ve meslektaşlarımızın da maddi olarak mağduriyetine sebep oluyor. Bu nedenle baroların bu uygulamasına karşı çıkılması ve serbest çalışmaya başlamadan önce topluluk sigortası primi ÖDENMEMESİ gerektiğini düşünüyorum. Bu problem sanıyorum ki baronuza vereceğiniz bir dilekçe ile kolaylıkla çözülebilir.
Old 11-03-2008, 21:35   #5
köktaş

benim ruhsatım askerdeyken gelmişti. Askerlikten 5 ay sonra aldım hiçbir şey olmadı. Baroya durumu izah ettiğin takdirde bi sorun yaşayacağını sanmıyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi