Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Aylik Nafaka Tahakkuk Tarih Günü Hâkimin Nafakayi Başlattiği Gün Müdür Yoksa Takibin Açildiği Gün Müdr?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-09-2021, 23:05   #1
AHMET01

Varsayılan Aylik Nafaka Tahakkuk Tarih Günü Hâkimin Nafakayi Başlattiği Gün Müdür Yoksa Takibin Açildiği Gün Müdr?

Değerli Meslektaşlarım,

Bir nafaka icra dosyasında dosya kapak hesabının yapılmasını ilk istediğimde hesaplamayı yapan memur aylık nafakanın tahakkuk tarihini dosya hesabında 14 olarak yazmıştı. Zira hâkim tedbir nafakasına hükmederken dava tarihi olan 14.02.2020 tarihinden geçerli olmak üzere demişti. Ben de takip talebimde aylık nafakanın tahakkuk tarihi olarak bu günü esas aldım. Doğrusunun da bu olduğunu düşünüyorum. Fakat yapılan hesaplamada takdir edilen vekâlet ücretine itiraz ettim. Bu sefer hesaplamayı yapan diğer memur tahakkuk tarihini ayın 25’i olarak kabul etmiş. Sebebi ne olabilir diye baktım. İcra takibini 25.08.2020’de yaptığım için muhtemelen bu tarihi esas almış. Kanaatimce bu uygun değil. Sizlere danışmak istediğim husus aylık nafakanın Tahakkuk Tarihi davanın açıldığı gün mü ( malum hâkim bu günden geçerli nafakaya hükmediyor) yoksa icra takibinin açıldığı gün mü olmalı?

İkinci sorum aynı İcra Dosyasında hâkimin hükmettiği nafaka artışını da bildirdiğimde bu artışlar için de ayrı bir takip yap, sanki yeni bir takip açılıyormuş gibi tekrar harç öde. İcra emri gönderileceğinden posta masraflarını da yatır diyerek bunları da tahsil ettiler. Bu icra emri de gönderildi ve kesinleşti. Fakat bu ikinci takip için kendileri tekrar icra takip harcı tahsil etmelerine rağmen (önceki ilamsız takipti, sonraki ilamlı takip olarak yapıldı. Buna göre bir ilamsız bir de ilamlı takip harcı almış oldular) peki bana niçin ikinci bir vekâlet ücreti takdir edilmedi veya en azından iki Ödeme/icra emrinin kesinleşen miktarları toplanarak buna göre vekâlet ücreti takdir edilmedi? Bu uygun mudur? Vekâlet ücreti malum olduğu üzere avukatın yaptığı hizmetin karşılığıdır. İki takip yaptırdıklarına göre niçin iki vekâlet ücreti ödemiyorlar? Teşekkürler.
Old 05-10-2021, 13:15   #2
Av. Suat

İlk sorunuzdaki aylık nafakanın tahakkuk tarihi ....
Mahkeme, dava tarihinden itibaren geçerli olmak kaydı ile dediğine göre, dava tarihi ayın kaçına denk geliyorsa, her ay işleyen veya işleyecek olan nafaka tarihi de odur. Yani olayınızda ayın 14 ü dür.

İkinci sorunuz hakkında ise bu konuda ikinci bir takip yapmak hakkın kötüye kullanılması olmadığı müddetçe, yani bu bir zorunluluktan kaynaklandığı sürece iki ayrı vekalet ücreti hesaplanması gerekir. Anladığım kadarı ile burada sizden kaynaklanan bir durum yok.
Old 07-10-2021, 11:28   #3
AHMET01

Sayın Av. Suat Meslektaşım

Öncelikle katkınız için çok teşekkür ederim. Ben de sizler gibi düşünüyorum; fakat maalesef ikinci bir vekalet ücreti vermediler. Hat ta kinci dosya hesabında öyle hesap hataları yaptılar ki aman bunları düzeltsinler de ikinci vekalet ücreti eksik kalsın demek zorunda kaldım ve vaz geçtim. Neyse diğer hataları düzelttirdim.

İcra mahkemesine şikayet yoluna gidersek haklı çıktığımızda ödediğimiz harç ve masrafları geri alabiliyor muyuz? Mahkeme bazen bilirkişi raporu ücretini de yatırmamızı isteyebilir.

Bildiğim kadarıyla böyle durumlarda karşı tarafın yani borçlunun bir kusuru olmadığından masrafların ona yüklenmesini isteyemiyoruz. Sadece davada usulen taraf gösteriyoruz. Öyle değil mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi