Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

EŞİmden BoŞanmak İstİyor Ve Mal KaÇirmasini Engellemek

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-07-2009, 15:26   #1
Konuk

Varsayılan EŞİmden BoŞanmak İstİyor Ve Mal KaÇirmasini Engellemek

19/07/2001 tarihinde evlendik beyaz eşyalarımı ve evde kullanılacak mobilya hariç her şey benim çeyizim de getirdiğim şeylerdi ailesinde hiç bir şey yok mobilyada borçla alındı ve kendisi evlenirken işten ayrıldığı ve 4 ay işsiz kaldığı için mobilya taksitleri de gecikmeli oldu ve ablamdan alarak ben ödedim aileyiz diye ve bu aradaki geçimi de ben çalışıyordum sayladım 4 ay sonra işe başladı ama devamlı ailesine para gönderdiği için ve az maaş aldığı ve dengeli harcamadığı için borç ödedik ordada kısa süre çalışıp ayrıldı sigortası yoktu sonra 3 veya 4 ay işsiz kaldı bir iş daha bulduk burada 2008 haziran ayına kadar çalıştı ama sürekli dengesiz alış veriş ile ve ne yaptığı bilmediğim şekilde para harcayarak sürekli borçlandık benim kredi kartlarımı gizliden veya zor kullanarak aldı ve harcadı sonra ödemek için sürekli biri bitmeden birini şeklinde kredi çektim aileyiz diye zorla bu arada benden gizli kendiside çekmiş ve akrabasına çektirmiş bilgim yok yeni öğreniyorum

2008 haziran ayında da işten ayrılma dedim ama şirkette iş pozisyonunu değiştirdikleri için çalışma bakanlığına şikayet dilekçesi vererek işten çıktı ve 2 ay işsiz kaldı ve yalvararak yakararak borcumuz var zaten yapma dememe rağmen zorladı ve kredi çektim ortak erikli su bayiliği aldı kendi üstüne, kredi benim üstüme (21/09/2006 doğumlu bir kızımız var )kızım için onu da yaptım bu arada tabi başka borçlarda olduğu için yapamadı halam dan borç istedim yetişmedi ablamdan yetmedi patronumdan istedim ne bankadan alacak para kredi kaldı nede çevremden bu seferde kendisi babasının köyde bulunan evini ve arsasını üzerine satış oldu göstererek tapularını aldı ve bankaya ipotek göstererek bende kefil oldum para çekti bütün borçlar bitsin ve tek ödeme olsun diye çekme dedim yine dinlemedi ve zor kullanarak yalvararak yoksa intahar ederim tehditleri ile yaptırdı parayı çekince kendi kartlarını ve kredilerini ödedi ve benimde sadece patronuma olan borcumu ödedi benim ne kredi kartlarımı ne halamı ne ablamı nede iş kurmak için çektiğimiz paranın taksitlerini ödemedi en son parayı 1 ay önce çekti şimdide tekrar tartışma çıkararak boşanmaya karar verdi yine çocuğumuz için her şeye katlanmaya razıydım ama o sadece ban sana erikli su bayiliğini sana bırakayım borçları da sen öde babamdan alığım arsaya dokunma kızı da sen al boşanıyoruz dedi bende ona işinde senin olsun arsanda benim üzerime olan bütün borçları öde beni sıfır elde var sıfır borçsuz bırak kızıma da bakarım senden de bir şey istemem dedim ve evden gitti

Benim budurum da ne yapmam lazım borçlarım için nasıl yaparım arsası ve işyeri 2 araba var bu arada işyeri resmiyette 2 araba ile birlikte kendi üstüne ortağın üstüne görünmüyorlar boşanma davasını ben mi açmalıyım borçlar için nasıl bir tedbir alırım hakkım ne bana bir bilgi verirseniz sevinirim malları hemen satmasından korkuyorum
Old 14-07-2009, 18:44   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Medeni Kanun 199. maddesi gereğince,
Alıntı:
V. Tasarruf yetkisinin sınırlanması

Madde 199 - Ailenin ekonomik varlığının korunması veya evlilik birliğinden doğan mali bir yükümlülüğün yerine getirilmesi gerektirdiği ölçüde, eşlerden birinin istemi üzerine hakim, belirleyeceği malvarlığı değerleriyle ilgili tasarrufların ancak onun rızasıyla yapılabileceğine karar verebilir.

Hakim bu durumda gerekli önlemleri alır.

Hakim, eşlerden birinin taşınmaz üzerinde tasarruf yetkisini kaldırırsa, resen durumun tapu kütüğüne şerhedilmesine karar verir.

Eşinizin mülkiyetin olan, bildireceğiniz mal varlığı üzerindeki tasarruf yetkisinin kaldırılması TEDBİREN talep edilebilir.

Borçlusu olduğunuz krediler ve banka kartları için, bankalara karşı yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır.

Ancak anlaşmalı boşanma protokolü yapılır ise ve sizin üzerinize olan kredi kartları borçlarının asıl borçlusu olduğunu üstlenir ise, ödemek zorunda kalacağınız meblağlara daha sonra eşinizden tahsil edebilme olanağına kavuşabilirsiniz.

Böyle bir protokolü mutlaka avukat gözetiminde yapınız.

Boşnama davası açmaya karar verir iseniz de, şiddetli geçimsizlik nedeni ile bir dava açabilirsiniz.

burada, boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu ispatlayacaksınız. En yakın akrabalarınızın tanıklığından yararlanabilirsiniz.

Dava içinde, maddi ve manevi tazminat taleplerinde bulunabilirsiniz.

Yine kendiniz ve çocuğunuz için önce tedbir sonrasında, yoksulluk ve iştirak nafaka talepleriniz olabilir. Sizin sürekli geliriniz var ise, yoksulluk nafakası bağlanması güçtür.

Davada çocuğunuzun velayeti de talep edilecektir. Yaşının küçük olması nedeni ile ile de öncelikle size verilmesi düşünülecektir.

Yine dava içinde, oturmakta olduğunuz evin ve ev eşyalarının sizin ve çocuğunuzun kullanımına özgülenmesi tedbiren talep edilir.

Oturmakta olduğunuz evin mülkiyeti eşinize ait ise, tapudan aile konutu şerhi aldırabilirsiniz.

Tüm bunların haricinde, edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesi boşanmanın kesinleşmesi ile gündeme geleceğinden, tasfiya payı alacağınızı ve değer artış payı alacağınızı talep ve dava etme hakınız da vardır.

Altınlarınız bozdurulup aile birliği içinde başka bir şeye yatırım olarak kullanılmış ise bunu değer artış payı alacağı olarak talep etmek mümkündür.

Bozdurulup harcandı iseler, altınların aynen iadesi mümkün görülmediği taktirde değerleri toplamının tarafınıza faizi ile birlikte ödenmesi de ayrıca halihazırda talep edilebilir.

Sayın Katılımcı,

Anlattığnız olaylar hukuki detay bilgi ve profesyonellik gerektirmektedir.

Mutlaka bir meslektaşımız ile yapılması gerekenler için DOĞRUDAN görüşmenizi öneriyoruz.

Aksi halde hak kaybına uğramanız olasıdır.

Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değil ise, bunu kanıtlayarak, bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza ücretsiz olarak avukatlık hizmeti verilmesini talep edebilirsiniz.

Saygı ile,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi