Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ceza davalarında hazine aleyhine hükmedilen Vekalet Ücretinin tahsil yolları

Yanıt
Old 16-02-2007, 13:29   #1
gulaslan

Soru ceza davalarında hazine aleyhine hükmedilen Vekalet Ücretinin tahsil yolları

herkese iyi çalışmalar,
Ceza davalarında hazine aleyhine hükmedilen vekalet ücretinin hazineden tahsili konusunda bilgisi olan meslektaşlarımın yardımını rica ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim
Old 16-02-2007, 15:33   #2
özspartaküs

merhabalar öncelikle Ceza davasında hükmedilen vekalet ücretinin istenebilmesi için ceza davasının kesinleşmiş olması gerekiyor. Hazineyi temsilen Bulunduğunuz il Defterdarlığı aleyhine Örnek 53 .İcra emri düzenlemek kaydıyla icra takibi yapılabilir. Ancak benim kafama takılan ceza davasında hazine aleyhine nasıl vekalet ücretine hükmedilmiş
Old 16-02-2007, 16:38   #3
Av. Bülent Sabri Akpunar

Yeni Asgari tarifede beraat eden sanık vekili lehine hazine aleyhine vekalet ücreti takdirine dair bir hüküm var.
Old 16-02-2007, 19:48   #4
kurt

466 sayılı haksız yakalama ve tutuklamalara ilişkin kanun uyarınca açılan ve kazanılan davalarda lehinize verilen tazminat, vekalet ücreti ve yargılama giderlerinin icraya konulabilmesi için kesinleşemeye gerek yok kesinleşmeden icraya koyabilirsiniz. bunun haricindekiler için kesinleşme şartı vardır.
Old 19-02-2007, 12:10   #5
gulaslan

cevap veren meslektaşlarıma çok teşekkür ederim.Bende bu konuda tam bir bilgiye ulaşamadım.Tekrar teşekkürler ve İyi çalışmalar
Old 29-06-2007, 09:26   #6
av.seçil

sanırım maliye bakanlığı na ilamlı icra takibi yapıp gelirler dairesi müdürlüğünden tahsil edilecektir.
Old 27-05-2008, 10:57   #7
ANTEPLİ

Varsayılan Vekalet Ücretİnİn Tahsİl Yollari

Bilindiği üzere Avukatlık Ücret tarifesinin 13/5 maddesi uyarınca, beraat eden sanıklar kendilerine müdafii tayin etmiş iseler bu sanıklar lehine ve hazine aleyhine vekalet ücretine hükmedilmektedir.Bu vekalet ücretinden dolayı hükmün kesinleşmesini müteakip Adalet Bakanlığı aleyhine icra takibi yapacaksınız.Her ne kadar hazine aleyhine vekalet ücretine hükmedilmekte ve bizlerde hatalı olarak bununla ilgili takibi maliye hazinezi aleyhine yapmakta isek te bu şekilde tahsilat güçlüğü yaşanmaktadır.Bu nedenle talebin doğrudan Adalet Bakanlığından yapılması tahsilatı da kolaylaştıracaktır.
Keza haksız tutuklananlar ile beraat eden sanıkların tutuklulukta geçirdikleri süre nedeniyle ikame edip kazandıkları maddi ve manevi tazminatlarla ilgili de aynı yol izlenmelidir.İyi çalışmalar herkese
Old 28-05-2008, 10:08   #8
manzara39

Varsayılan yeni gelişme

Arkadaşlar bu hususta yeni gelişme oldu.
Ödeme Adalet bakanlığınca yapılacak. Bakanlığın ödeme yapan birimini ararsanız kesin ve net çözüme ulaşırsınız. Alacağınızı tahsil edersiniz.
Old 26-04-2010, 14:42   #9
Av.Özlem Ay Bilgin

Benim de edindiğim son bilgilere göre, Adalet Bakanlığı ve Cumhuriyet Başsavcılığı'na izafaten ilamlı takip yapılıyor. Savcılık durumu bir müzekkereyle maliyeye bildiriyor ve ödemeyi onlar yapıyorlar.
Old 26-04-2010, 20:59   #10
çiçero fadi

Kesinleşme şerhi,ücret makbuzu,gerekçeli karar ve bir dilekçe dilekçe cumhuriyet başsavcılığının idari bürosuna verilir.Ey başsavcılık filan mahkemeden hazine aleyhine vekalet ücretine hükmedildi.ekteki belgeler ışığında tarafıma filan ıban nolu banka hesabıma parayı yatır.İdari işler evraklarınızı ödenek tahsis etmek üzere adalet bakanlığına gönderir.Evrak tamamsa ödenek tahsis edilir.Para hesabınıza ortalama 3 ay içinde yatar.Usülü budur.
Old 28-04-2010, 15:23   #11
Av.Nazan DEMİRKOL

Ben yeni uyguladım. Çiçero fadi arkadaşımızın dediklerini aynen uygulayın. İcra ile boşu boşuna uğraşmayın. Tahsil etme zamanınız çok uzar.
Old 23-06-2010, 14:06   #12
AV.SERTANn

Kesilecek makbuzda C.Başsavcılığı mı yoksa Adalet Bakanlığı mı muhatap olarak gösterilecek?

Ayrıca makbuz CMK ücretlerindeki gibi mi düzenlenecek?
Old 23-06-2010, 15:34   #13
av.asen öznur

makbuzda Cumhuriyet Başsavcılğı muhatap gösterilecek.Evet aynı cmuk makbuzu gibi kesilecek...
Old 24-06-2010, 15:45   #14
Av.Günar

Aynı işlemi ben yaptım savcılık makbuz istemedi.Kesinleşme şerhli karar dilekçe ve ıban no.lu hesap numarası ile başvuruyu kabul etti.Bizim savcılık yanlış mı yaptı yani???
Old 25-06-2010, 12:14   #15
Av.Özlem Ay Bilgin

Makbuzu genelde evraklar onaylanıp, bütçede ödenek olması halinde ödeme aşamasına gelince istiyorlar ve daha önce de ifade edildiği gibi makbuz Cumhuriyet Başsavcılığı adına kesiliyor,yapılan işin mahiyeti kısmına mahkemesi ve dosya numarası ile parantez içinde müvekkilin adını yazıyoruz. Hatta buradaki deftardarlık onanmış vekaletname sureti ile baro pulu yapıştırılmasını dahi istiyor. Bence gerek olmamalı çünkü kararda zaten, avukatın ismi de geçiyor, belki ahzu kabza yetkisi olup olmadığını kontrol etmek için gerekli olabilir, ama yine de harçlandırılıp baro pulu yapıştırılmasını istemek bana gereksiz bir bürokrasi gibi geldi.
Old 09-07-2010, 12:56   #16
Özkan Atalay

Sayın meslektaşlarım devlete karşı icra takibi yaparsanız, bunun tahsil kabiliyeti ancak devletin keyfinin gelip borcunu ödediğinde mümkün olacaktır. Zira devlet malları haczedilemez. Dolayısı ile ne yaparsanız yapın ilgili bakanlığın keyfini bekleyeceksiniz. İcra ya verip tebliğle falan uğraşıp masraf yatıracağınıza idari büroya verin onlar zaten bakanlığa gönderiyorlar. Sonuç almanız kendi insiyatifinizde olmayan bir işlem için neden kafanızı yoruyorsunuz kiverin evrakları Savcılık İdari Büroya siz düşüneceğinize Adalet Bakanı ile Hazine Bakanı kafa kafaya versin onlar düşünsün nasıl ödeyeceğiz diye
Old 12-03-2011, 16:43   #17
Av.Olcay Pehlivanlıoğlu

Hazine aleyhine vekalet ücreti hükmedilen kesinleşme şerhli kararı İdari Büroya verdim. Evrakların tesliminden yaklaşık 6 ay sonra ( bu süre zarfında idari büroya işlemin akibetini sormak için kaç defa gittim hatırlamıyorum.) benden serbest meslek makbuzunu istediler. Makbuzu kestim ve yaklaşık 1 aydır bekliyorum. Yani evrakları teslim edeli yaklaşık 7 ay oldu. Yakında kestiğim makbuzun vergisini ödeyeceğim ama ortada paranın kendisi yok. Yani bu süreç sizin sinirlerinizin gerilmesine neden olacak bir süreç. Kimileri diyecektir ki; ne var yani evrakları teslim etmiş ve makbuzunu kesmişsin. Bekle eninde sonunda devlet hakkını verecektir. Şu an elimde yine bir karar var. Bu sefer icraya koyacağım ve bekleyeceğim. Bakalım hangi yol daha kısa zamanda netice verecek bekleyip göreceğim.

Saygılarımla
Old 13-03-2011, 15:15   #18
mehmetardic

konu ile ilgili olarak Yargıtay 9.Ceza Dairsi'nin kararı aşağıdaki linkte vardır.
Saygılarımla,

http://www.ankarabarosu.org.tr/image...itayhazine.pdf
Old 15-03-2011, 16:25   #19
Av.Özlem Ay Bilgin

Maalesef bazen böyle sıkıntıları pek çoğumuz yaşıyoruz. 4 ay önce makbuzunu kestiğim uzlaştırma ücretinin vergisini ödememe rağmen, ücretini halen alabilmiş değilim ve ne zaman alacağım da belli değil.
Old 27-05-2011, 11:26   #20
AV.SALİH KURT

Varsayılan Hazine aleyhine vekalette makbuz kesme

Sayın meslekdaşlarım,
Hazine aleyhine ve sanık lehine hükmedilen vekalet ücreti müvekkilimiz sanığa ait olduğundan makbuz kesmemiz gerekmez diye düşünüyorum.Bu parayı müvekkilimiz adına alıyoruz.Kendisi yani müvekkil bu parayı alabilir ve ondan da makbuz istenmez diye düşünüyorum.Açıklık getirecek meslekdaşlara şimdiden teşekkürler.Saygılarımla..
Old 23-08-2011, 16:51   #21
AV.SALİH KURT

Varsayılan Hazİneden Vekalet Ücretİ Alma

Sayın Meslekdaşlarım,
Aşağıdaki 25.05.2011 tarihli dilekçe ile başvurdum.15.08.2011 tarihinde para hesabıma geçti.Fatura kesmedim.
Dilekçedeki "Yetki Belgesi" belediye başkanı seçilen avukat arkadaşın davayı bana devrederken vermiş olduğu belgedir.

BABAESKİ CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

Babaeski Sulh Ceza Mahkemesi’nin ekteki 2010/237E.,2011/97 K.sayılı kesinleşen ilamı ile sanık müvekkilim GÜLŞEN DAL lehine 550 TL.’nın hazineden alınarak müvekkilime verilmesine karar verilmiştir.

Bu paranın müvekkilime vermek üzere tarafıma ödenmesi için gerekenin yapılmasını arz ve talep ederim.27.05.2011

AV.SALİH KURT
Babaeski Ziraat Bankası
İBAN NO :TR 300001000098078984105001
EK :Kesinleşmiş Mahkeme Kararı.
Vekaletname.
Yetki Belgesi
Old 06-09-2011, 16:02   #22
Av.Özlem Ay Bilgin

Sayın Av.Salih Kurt,
Mahkeme kararlarında,vekalet ücretinin müvekkile ödenmesine karar veriliyorsa da, Avukatlık Kanunu gereği, bu ücret avukatın hakkı olduğundan ve bu paranın sizin hesabınıza havale edildiği de banka kayıtlarından kolayca tespit edilebildiğinden, kanaatimce makbuzunu kesmeniz gerekir. Aksi takdirde vergi kaçırmış pozisyonuna düşebilirsiniz. Uygulamada makbuz kesilmeden parayı hesaba aktarmıyorlar, sizin olayınızda makbuzsuz ödeme yapmış olmaları da çok ilginç.
Old 22-09-2011, 14:18   #23
AV.SALİH KURT

Varsayılan Hazine aleyhine vekalette makbuz kesme

Alıntı:
Yazan Av.Özlem Ay Bilgin
Sayın Av.Salih Kurt,
Mahkeme kararlarında,vekalet ücretinin müvekkile ödenmesine karar veriliyorsa da, Avukatlık Kanunu gereği, bu ücret avukatın hakkı olduğundan ve bu paranın sizin hesabınıza havale edildiği de banka kayıtlarından kolayca tespit edilebildiğinden, kanaatimce makbuzunu kesmeniz gerekir. Aksi takdirde vergi kaçırmış pozisyonuna düşebilirsiniz. Uygulamada makbuz kesilmeden parayı hesaba aktarmıyorlar, sizin olayınızda makbuzsuz ödeme yapmış olmaları da çok ilginç.

Sayın Av.Özlem Ay Bilgin
Her ne kadar Av.K.vekalet ücreti avukata aittir dese de HUMK.müvekkile aittir diyor.Bu çelişkiyi gideren Yargıtay kararlarında "müvekkile aittir"dendiğini hatırlıyorum.Bu yüzden makbuz kesmek gerekmez kanaatindeyim.Vergi kaçırma durumuna düşmemek için aşağıdaki yazıyı müvekkileme imzalatıp dosyaya koydum.Selamlar.

Babaeski Sulh Ceza Mahkemesi’nin 2010/237E.,2011/97 K.sayılı kesinleşen ilamı ile hazine aleyhine benim lehine verilen 550 TL.’yi Av.Salih KURT’tan aldım.22.08.2011

GÜLŞEN DAL.
Old 19-12-2011, 15:47   #24
Av.İpek Kılıçkan

Cumhuriyet Savcılığı tarafından yapılan bu ödemelerin dayanağını bilen var mı acaba? Mesela herhangi bir yönetmelikte ya da Maliye Bakanlığı genelgelerinde geçiyor mu?
Old 22-12-2011, 13:00   #25
Av.Özlem Ay Bilgin

Bu konudaki uygulamanın yasal dayanağı Avukatlık Asgari Ücreti Tarifesi'nin 13/5 maddesi 'dir.
Ceza davalarında ücret
MADDE 13
(5) Beraat eden ve kendisini vekil ile temsil ettiren sanık yararına hazine aleyhine maktu avukatlık ücretine hükmedilir.
Old 22-12-2011, 16:57   #26
Av.İpek Kılıçkan

Alıntı:
Yazan Av.Özlem Ay Bilgin
Bu konudaki uygulamanın yasal dayanağı Avukatlık Asgari Ücreti Tarifesi'nin 13/5 maddesi 'dir.
Ceza davalarında ücret
MADDE 13
(5) Beraat eden ve kendisini vekil ile temsil ettiren sanık yararına hazine aleyhine maktu avukatlık ücretine hükmedilir.

Çok teşekkür ederim Özlem Hanım, ancak onu sormak istememiştim, sanırım ifadem yanlış oldu.
Hazine aleyhine hükmedilen bu vekalet ücretlerinin ödemesinin Cumhuriyet Savcılığı tarafından yapılacağına dair herhangi bir yönetmelik ya da genelge var mı diye sormak istemiştim.
Çünkü hazine aleyhine icra takibi başlattım ve bana da Cumhuriyet Savcılığı'na müzekkere yazdırmam önerildi, ancak şimdi müzekkere için icra müdürlüğüne talepte bulunduğumda, savcılık dosyanın tarafı değildir gerekçesi ile reddediyorlar.
Ödemenin savcılık tarafından yapılacağına ilişkin herhangi bir yazı olursa elimde icra dosyasına sunarak talebin kabulünü sağlarım diye düşünmüştüm.
Old 22-12-2011, 18:21   #27
üye31284

Merhaba,

İlgimi çektiği için iz sürdüm.

Önce bu bağlantıyı buldum...
http://www.turkhukuksitesi.com/showp...00&postcount=9

Daha sonra oradaki bilgiden yola çıkıp araştırdım ve bu bağlantıyı buldum... http://www.turkhukuksitesi.com/showp...4&postcount=52

Ancak benim anlamadığım neden icra takibi başlattığınız. Direkt Başsavcılık İdari İşler Müdürlüğü'ne başvuru neticesi hesaba havale gerçekleşmektedir. Bu yolda da mı sorun yaşadınız? Kaldı ki idari işlerde bu genelge mevcuttur, istediniz ve vermediler mi?

Kolay gelsin...
Old 22-12-2011, 21:50   #28
peling

Alıntı:
Yazan AV.SALİH KURT
Sayın meslekdaşlarım,
Hazine aleyhine ve sanık lehine hükmedilen vekalet ücreti müvekkilimiz sanığa ait olduğundan makbuz kesmemiz gerekmez diye düşünüyorum.Bu parayı müvekkilimiz adına alıyoruz.Kendisi yani müvekkil bu parayı alabilir ve ondan da makbuz istenmez diye düşünüyorum.Açıklık getirecek meslekdaşlara şimdiden teşekkürler.Saygılarımla..

Merhabalar,
Ben bu konuda yeni ödeme aldım. Konuya ilişkin tecrübemi adım adım http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=47502 sayfasında bulabilirsiniz.
Old 23-12-2011, 09:15   #29
Av.İpek Kılıçkan

Alıntı:
Yazan Kozmik Hippi
Merhaba,

İlgimi çektiği için iz sürdüm.

Önce bu bağlantıyı buldum...
http://www.turkhukuksitesi.com/showp...00&postcount=9

Daha sonra oradaki bilgiden yola çıkıp araştırdım ve bu bağlantıyı buldum... http://www.turkhukuksitesi.com/showp...4&postcount=52

Ancak benim anlamadığım neden icra takibi başlattığınız. Direkt Başsavcılık İdari İşler Müdürlüğü'ne başvuru neticesi hesaba havale gerçekleşmektedir. Bu yolda da mı sorun yaşadınız? Kaldı ki idari işlerde bu genelge mevcuttur, istediniz ve vermediler mi?

Kolay gelsin...

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. İcra takibi başlatılmadan alacağın tahsil edilebileceğini bilmiyordum, takipten sonra bu yöntemi uygulamamı da bir hazine avukatı arkadaşım önerdi.
İdari işlerle birkaç kez konuştum ancak, biz ödemeyi yapıyoruz elimizde herhangi bir evrak yok buna dair dediler her defasında..
Çok teşekkür ederim tekrar.
Old 23-12-2011, 10:35   #30
av.sebahattin

Değerli meslektaşım Salih;

Eğer o işle ilgili kesilmiş bir makbuz gösteremezseniz vergi cezasına mahkum edilirsiniz. Çünkü avukatlık kanununa ve meslek ilkelerine göre avukat ücretsiz bir iş kabul ettiğinde bunu barosuna bildirmek zorundadır. Eğer böyle bir bildirim yapıllmamış ise, bu işten bir para alacaksınız demektir. Eğer almadım derseniz, parayı müvekkilinize iade etmenizin "Kontrol edilebilir" bir nedeni kalmayacaktır.

Alıntı:
Yazan AV.SALİH KURT
Sayın Av.Özlem Ay Bilgin
Her ne kadar Av.K.vekalet ücreti avukata aittir dese de HUMK.müvekkile aittir diyor.Bu çelişkiyi gideren Yargıtay kararlarında "müvekkile aittir"dendiğini hatırlıyorum.Bu yüzden makbuz kesmek gerekmez kanaatindeyim.Vergi kaçırma durumuna düşmemek için aşağıdaki yazıyı müvekkileme imzalatıp dosyaya koydum.Selamlar.

Babaeski Sulh Ceza Mahkemesi’nin 2010/237E.,2011/97 K.sayılı kesinleşen ilamı ile hazine aleyhine benim lehine verilen 550 TL.’yi Av.Salih KURT’tan aldım.22.08.2011

GÜLŞEN DAL.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi