Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

isdirdat mı sebepsiz zenginleş mi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-12-2013, 14:10   #1
av.hdirsek

Varsayılan isdirdat mı sebepsiz zenginleş mi

Müvekkilimize karşı açılan alacak davası kabulle sonuçlanmıştı. Davacı taraf kararı icraya koyarak müvekkimizin hesabında olan ancak dosya borcunu kaşılamayan bir miktar parayı icra kanalı ile tahsil etti. Dosya yargıtay tarafından bozularak geldi. şimdi açılacak olan dava isdirdat davası mı yoksa sebepsiz zenginleşme davası mı?
Old 09-12-2013, 16:06   #2
Av.mehmet.av

Aynı icra dosyasından göndereceğiniz bir muhtıra ile yapılan ödemeyi geri alabilirsiniz diye düşünüyorum
Old 09-12-2013, 17:59   #3
av.hdirsek

Alıntı:
Yazan Av.mehmet.av
Aynı icra dosyasından göndereceğiniz bir muhtıra ile yapılan ödemeyi geri alabilirsiniz diye düşünüyorum
ödeme yapılmaması durumunda ne yapılabilir
Old 09-12-2013, 23:54   #4
Av.Tümer

Alıntı:
Yazan av.hdirsek
şimdi açılacak olan dava isdirdat davası mı yoksa sebepsiz zenginleşme davası mı?

Her ikisi de değil sayın meslektaşım.
İİK 361. madde kapsamında fazla ödenen paranın iadesini aynı dosyadan talep edeceksiniz.
İcra Müdürlüğü talebinizi reddederse konuyu şikayet yoluyla merciye taşırsınız.
Ödeme yapılmaması durumunda aynı dosyadan cebri icra yoluna başvuracaksınız.
Tarafların konumları yer değiştirecek. Borçlu; alacaklı konumuna, alacaklı ise borçlu konumuna geçecektir.
Şu anda benim uygulamasını yaptığım bir dosya mevcuttur.
İstirdat davası açmanızda hukuki yarar bulunmamaktadır ve dava açarsanız davanız hukuki yarar yokluğu nedeni ile reddedilecektir.
Bu konuda pek çok Yargıtay kararı bulunmaktadır.

Ayrıca inceleyiniz...
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=59974
Old 10-12-2013, 00:35   #5
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan av.hdirsek
ödeme yapılmaması durumunda ne yapılabilir

Hacze gidilir...

Meslektaşlarımın cevaplarina katılıyorum.
Old 12-12-2013, 13:12   #6
av.hdirsek

Alıntı:
Yazan Av.Tümer
Her ikisi de değil sayın meslektaşım.
İİK 361. madde kapsamında fazla ödenen paranın iadesini aynı dosyadan talep edeceksiniz.
İcra Müdürlüğü talebinizi reddederse konuyu şikayet yoluyla merciye taşırsınız.
Ödeme yapılmaması durumunda aynı dosyadan cebri icra yoluna başvuracaksınız.
Tarafların konumları yer değiştirecek. Borçlu; alacaklı konumuna, alacaklı ise borçlu konumuna geçecektir.
Şu anda benim uygulamasını yaptığım bir dosya mevcuttur.
İstirdat davası açmanızda hukuki yarar bulunmamaktadır ve dava açarsanız davanız hukuki yarar yokluğu nedeni ile reddedilecektir.
Bu konuda pek çok Yargıtay kararı bulunmaktadır.

Ayrıca inceleyiniz...
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=59974
burada konuya açıklık getirmek isterim. yerel mahkeme yargıtayın bozma kararı doğrultusunda karar vererek dosyayı yeniden incemeye almıştır. yerel mahkeme de yargılama devam ettiğinden hali hazırda verilen bir karar mevcut değildir. iik361m. ise de sanki fazla tahsilatın iadesine yönelik oysa benim dosyamda fazla tahsilat söz konus olmayıp takip dayanağı ilam ortadan kalmıştır. burda kıyasen mi uygulama yapılacak
Old 12-12-2013, 17:12   #7
Av.Nevra Öksüz

Sayın av.hdirsek,
Alıntı:
Yazan av.hdirsek
Müvekkilimize karşı açılan alacak davası kabulle sonuçlanmıştı. Davacı taraf kararı icraya koyarak müvekkimizin hesabında olan ancak dosya borcunu kaşılamayan bir miktar parayı icra kanalı ile tahsil etti. Dosya yargıtay tarafından bozularak geldi. şimdi açılacak olan dava isdirdat davası mı yoksa sebepsiz zenginleşme davası mı?

Uygulanacak madde:
İİK m.40: "...Bir ilam hükmü icra edildikten sonra bölge adliye mahkemesince kaldırılır veya yeniden esas hakkında karar verilir ya da Yargıtayca bozulup da aleyhine icra takibi yapılmış olan kimsenin hiç veya o kadar borcu olmadığı kesin bir ilamla tahakkuk ederse, ayrıca hükme hacet kalmaksızın icra tamamen veya kısmen eski haline iade olunur..."

Ve inceleyiniz:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=43962
Old 12-12-2013, 17:22   #8
av.hdirsek

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
Sayın av.hdirsek,

Uygulanacak madde:
İİK m.40: "...Bir ilam hükmü icra edildikten sonra bölge adliye mahkemesince kaldırılır veya yeniden esas hakkında karar verilir ya da Yargıtayca bozulup da aleyhine icra takibi yapılmış olan kimsenin hiç veya o kadar borcu olmadığı kesin bir ilamla tahakkuk ederse, ayrıca hükme hacet kalmaksızın icra tamamen veya kısmen eski haline iade olunur..."

Ve inceleyiniz:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=43962
bu maddede de KESİN BİR İLAMLA TAHAKKUK EDERSE dendiği için zannımca bu maddenin uygulanması için yargıtaydan dosyanın dönmüş yerel mahkeme tarafından yeniden bir karar verilmiş ve bu kararın kesinleşmesi gerekmekte..
benim dosyamda ise yargıtaydan dosya bozularak dönmüş yere mahkeme bozmaya uymuş ancak halihazırda bir karar vermemiş durumda. o yüzden bu maddenin uygulanmayacağını düşünüyorum.
Old 12-12-2013, 17:24   #9
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan av.hdirsek
bu maddede de KESİN BİR İLAMLA TAHAKKUK EDERSE dendiği için zannımca bu maddenin uygulanması için yargıtaydan dosyanın dönmüş yerel mahkeme tarafından yeniden bir karar verilmiş ve bu kararın kesinleşmesi gerekmekte..
benim dosyamda ise yargıtaydan dosya bozularak dönmüş yere mahkeme bozmaya uymuş ancak halihazırda bir karar vermemiş durumda. o yüzden bu maddenin uygulanmayacağını düşünüyorum.
O halde siz de kesinleştirin sayın meslektaşım.
Old 12-12-2013, 17:27   #10
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan av.hdirsek

Ben de İİK m.40'tan mütevellit "ilam, bozmaya uygun şekilde kesinleşmedikçe" müvekkilinizin fazla ödeme yaptığının kabul edilemeyeceğini; başka bir deyişle müvekkilinizin, karşı tarafın tahsil ettiği parayı geri alma hakkının muaccel olmayacağını, düşünüyorum...
Old 12-12-2013, 17:33   #11
av.hdirsek

Alıntı:
Yazan Av.mehmet.av
O halde siz de kesinleştirin sayın meslektaşım.
yargılama devam etmekte olduğu için kararı kesinleştiremiyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi