Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Tehiri İcra Ve El Atmanın Önlenmesi Davalarının İnfazı

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-08-2004, 22:13   #1
mezar-ı mafia

Dikkat Tehiri İcra Ve El Atmanın Önlenmesi Davalarının İnfazı

Sorun; kooperatifler kanununun 59/6. maddesine aykırı bir şekilde bütün ihale kuralları da hiçe sayılarak, imarsız hatta arsasız bir kooperatif inşaatlarının ihale edilmesi ve Koop. Yönetim kurulu üyeleri ile müteahidin danışıklı bir şekilde davrandıkları kooperatif inşaatlarından kaynaklanmaktadır. Arsa kooperatifindir. Müteahhit Bayındırlık Birim fiyatları ve Bayındırlık İşleri Genel Şartnamesine göre işi almış ve % 80 oranında işi bitirmiştir. İnşaatın bitim süresi 4 yıl önce dolmuştur. Koop. Yönetimi ise sözleşmedeki inşaat bitim süresinin dikkate alınmaması yönünde karar almıştır. Koop. yöneticileri ve müteahhit danışıklı olarak her imalatta istedikleri gibi fiyat belirlemişler ve her imalatta kusur oluşturmuşlardır. Koop. Yönetim kurulu genel kurulda değiştirilmiş ve müteahhit yeni yönetim kurulunu kabul etmemiştir. Koop. olağan üstü genel kurula gitmiş ve müteahhidin sözleşmesini fesh etmiştir. Bayındırlık İşleri Genel Şartnamesi sözleşme ekidir ve HUMK 287. maddeye göre delil sözleşmesi niteliğindedir. BİGŞ'ne göre fesih durumunda müteahhit şantiyeyi derhal terkedecek ve tasfiye genel hükümlere göre olacaktır. Fakat müteahhit alacakları olduğunu, hapis hakkı kullandığını ve inşaat alanını terk etmeyeceğini ileri sürmektedir. Koop. inşaatların tedbiren kendilerine verilmesi için mahkemeye başvurmuştur. Mahkeme, bilirkişi tayin etmiştir. Fakat tayin edilen bilirkişilere müteahhit gayri resmi itiraz etmiş ve bilirkişilerin BİR kurumdan atanmasını istemiştir. Mahkeme müteahhidin istediği bilirkişileri, koop.'un itirazına rağmen tayin etmiştir. Muhasebe kayıtlarına göre müteahhidin 439 Milyar alacağı vardır. Bilirkişiler müteahhit ile birlikte hareket etmektedir ve BİGŞ 39. maddeye aykırı olarak müt. alacağını 1.5 Trilyon olarak çıkarmışlardır. Ayrıca 500 Milyar TL kar mahrumiyeti hesaplamışlardır. Yani müteahhidin toplam 2 Trilyon riski vardır. Müteahhit kar mahrumiyeti istememektedir. sadece 1.8 trilyon alacağı olduğunu ileri sürmektedir. Mahkeme dava sırasında 4 trilyon TL banka teminatı yada nakit teminat karşılığında şantiyeyi Koop.'a tedbiren verme ara kararı vermiştir. Koop. 4 trilyonu olmadığı için gayrimenkullerini teminat olarak göstermiştir. Fakat mahkeme gayrimenkulleri teminat olarak kabul etmemiştir. Bu yüzden tedbir infaz edilememiştir. Daha sonra Mahkeme, müteahhidin MUHTEMEL alacakları için 4 TRİLYON TL teminat ile müteahhidin inşaatlara el atmasını önleme kararı vermiştir. Koop. 4 TRİLYON değerinde Banka Teminat mektubunu mahkeme kasasına vermiş ve derkenar belgesi almıştır. Mahkeme 10 gün sonra, müteahhidin başvurusu üzerine teminat mektubunun metni hakkında endişeye düşmüş ve teminat mektubunun yenilenmesini istemiştir. Müteahhit ise teminatı veren bankaya baskı yaparak teminat mektubunun verilmesini engellemeye çalışmaktadır. SORUN;
1-Koop. teminat mektubunu yeniler ise karar kesinleşmediği için tehiri icra müessesesi işler mi?
2-İşler ise teminat miktarı ne olmalıdır?
3-Sözleşmenin feshini mahkemede kabul etmiş ve 4 trilyon teminat yatırıldığına göre ihtiyati haciz yolu ile şantiyeye girilebilir mi?
4-Bu tür davalarda Yargıtay süreci ne kadar zaman almaktadır?
İlginize teşekkürler.
Old 15-09-2004, 20:31   #2
mezar-ı mafia

30/08/2004 tarihinde yanıtlarını aradığım soruların cevabı herhangi bir yoruma gerek kalmaksızın Bursa X. İcra Tetkik Merci'ince karara bağlanmıştır. Kendi sorduğum soruya böylece kendim yanıt vermek zorunda kaldığım için üzgünüm. Ama yararlanabileceğiniz ya da bir çok şeyi düşünmemize yardım edebileceği için sonucu paylaşmak istedim.
1- Kooperatif tüm zorluklara rağmen teminat mektubunu yenilemiş ve derkenar belgesi almıştır.
2-Tehiri icra prosedürü işletilmiştir.
3- Tehiri icra prosedüründe Borçlunun göstermesi gereken teminat olarak, Kooperatifin teminat mektubu kabul edilmiştir. Evet yanlış anlamadınız; kooperatifin kendi mülklerini almak için mahkeme kararında belirtilen 4 trilyonluk teminat mektubu, yüklenicinin avukatlarının isteği doğrultusunda yüklenicinin lehine teminat olarak kabul edilmiştir. Yüklenici mahkeme kararı ile karşı tarafın teminat mektubunu kendi teminatı olarak kabul ettirmiştir.
4- Yargıtay süreci ne kadar sürecek bilinmiyor ama sonuçtan eminim ki, kooperatifin hayrına olmayacak. Hukuk falan yok çünkü, sadece bir tiyatro ve herkes rolünü oynuyor, haklı fakirlere de haksız zenginlerin hakim ile savcı ile bilirkişi ile nasıl iş bitirdiğinin izlenmesi ile vay be Türkiye'de bunlarda mı oluyormuş ünlemi kalıyor.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi