Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

üç hissedar, hisseli bir tapu ve yazılı olmayan rızai taksim var.

Yanıt
Old 26-05-2008, 15:37   #1
av.fatasoyyılmaz

Varsayılan üç hissedar, hisseli bir tapu ve yazılı olmayan rızai taksim var.

sevgili meslektaşlarım
üç kardeş arasında 1/3 hisseli tapulu bir arazi var. aralarında yazılı olmayan rızai taksim var ve çok uzun yıllardır bu şekilde araziyi kullanıyorlar. benim müvekkil şahsi tapusunu almak istediğini belirttiğinde diğer iki kardeş kendi aralarındaki sınırla ilgili sorun çıkartmışlardır. benim müvekkille ilgili sınır sorunları bulunmamaktadır.
Sorunum şu ki, rızai taksime dayalı tapu iptal tescil davası açmak istesem diğer iki hissedar arasındaki sorunlar yüzünden davam sonuçsuz kalabilir mi?ortaklığın giderilmesi davası açsam müvekkilim de dahil kimse kullandığı yeri alamayacak mahkeme taksim yoluna gidecek ya da satış tabi. Müvekkilime kendi kullandığı yerlere tapu alabilmek için nasıl bir yol izlemeliyim? şimdiden teşekkür ederim.
Old 27-05-2008, 11:21   #2
Av.kerami ÖZDEMİR

meslektaşım ifrazı edilmesi mümkün bir yermidir burası tapu iptali ile onumu kastediyorsun yani kendi hissesine müstakil tapumu almak istiyorsunuz.eğer böyle ise bana göre iptal tescil davasına gerek yok il imar müdürlükleri ile tarım il müdürlükleri şartları araştırıp izin veriyorlar bildiğim kadarı ile diğer hissedarların haksız engellemeleri varsa ifraza izin namı ile bir dava açıp bu izni alabilirsiniz diye düşünüyorum.ayrıca taksim izale-i şuyuu davası açabilirsiniz.ancak tüm hissedarları bağlayan resmi bir taksim yoksa sınır uyuşmazlıklarını dava ile çözmeniz zor görünüyor.eğer müvekkiliniz intifadan men durumu varsa hisseye müdahalenin önlenmesi istersiniz ancak davayı kazansanız bile neticeyi radikal şekilde halletmiyor
Old 27-05-2008, 12:37   #3
av.fatasoyyılmaz

cevap ve ilgi için teşekkürler. köy arazisi olduğu için ve TKK gereği 5 dönümden az alana sahip parseller de söz konusu olduğu için davasız halledemiyorum. izalei şuyu davası açıp kullanıma uygun şekilde aynen taksim aksi halinde aynen ve satış yolunu istemeyi düşünüyorum.tekrar teşekkürler
Old 28-05-2008, 08:04   #4
Nuriye Değer

Aynen taksim imkansız gibi birşey. ortaklığın giderilmesinde her paydaşa düşecek miktar 5 dönümden fazla olacak ancak tarım il mdlükleri bu şart gercekleşse bile izin vermiyor.Tarımda toplulaştırma var. Ben aynen taksim şansınız yok diyorum. Kısaca satılarak ortaklığın giderilmesi hali dışında idari yoldan taksim edemezsiniz. En iyisi satış yerine iki hissedarın kendi paylarını diğerine ikna etmek en iyi çözüm.
Old 28-05-2008, 11:19   #5
av.fatasoyyılmaz

nuriye hanım sanırım diğer iki hissedarı ikna etmenin en etkili yolu satış istemek olacak.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi