Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra Müdürlüğü Dosyasına İcra Mahkemesinin Kararını E-İmzalı Orjinal Udf Dosyası Olarak Sunmak Uygun mudur?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-08-2017, 23:20   #1
AHMET01

Varsayılan İcra Müdürlüğü Dosyasına İcra Mahkemesinin Kararını E-İmzalı Orjinal Udf Dosyası Olarak Sunmak Uygun mudur?

Değerli meslektaşlarım,

Başka bir ilde aleyhimize başlatılan birikmiş nafaka icra takibinin yanlış faiz hesaplamasına icra dairesinin bulunduğu yerdeki icra mahkemesinde dava açmak suretiyle itiraz ettim. Uzak olduğu için mazeret sunarak duruşmalara gitmedim. Dava lehimize sonuçlandı ve karar kesinleşti. Kazandığımız davanın kesinleşmiş ilamını e-imzalı ve orijinal udf dosyası olarak icra müdürlüğü dosyasına sunup bu karar kapsamında tekrar dosya hesabını talep etmek uygun mudur? Yoksa mahkeme kararını UYAP sisteminden çıkarıp aslı gibi onaylayıp ve tif dosyası olarak taratıp dosyaya bu haliyle mi sunmak gerekir. Bu konuda ne tavsiye edersiniz? Udf olarak sundum; icra müdüründen olumlu veya olumsuz bir tensip kararı çıkmadı. Sizlere danışıp ondan sonra girişimde bulunmak istiyorum. Katkılarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 15-08-2017, 08:16   #2
txyz

Ben bu şekilde uygulama yaptım ve icra müdürlükleri herhangi bir sorun çıkarmadı. Daha önceden e imzalı udf belge kabul etmiyordu sistem ancak avukat portal üzerinden böyle bir öneri getirdim bu şekilde daha güvenli olacağı yönünde, nihayetinde de bu sistem hayata geçmiş. Islak imzalı mahkeme ilamının sahtesini yapmak mümkünken hem udf üzerinde e imza olması hem de altta olan barkod ile evrak doğrulama yapılabilmesi nedeniyle daha güvenli. Ancak barkodu tarattığımızda yönlendirilen doğrulama sitesi hep hata veriyor, yoksa ben mi hata yapıyorum bilmiyorum.
Old 15-08-2017, 13:57   #3
olgu

İcra dairesinin e imzalı evrağini siz uyaptan udf göndermezsiniz, imza sahibi ancak udf formatında gönderebilir.

İcra dairesine e imzalı evrağı uyaptan tarayıp tiff olarak gönderirseniz altında barkod kodu varsa icra memuru oradan kontrol edebilir veya ilgili evrağın bir suretini ilgili icra dairesinden uyaptan isteyebilir.

Tabi daire uyap taleplerini dikkate alıyorsa, Ankara'da kimi daire 2-3 ay onaylamıyor uyaptan giden talebi, kimi de onaylıyor ama dosyanın içine takmıyor...
Old 16-08-2017, 21:59   #4
AHMET01

Cevap veren meslektaşlarıma öncelikle teşekkür ederim.İcra dairesine talep açtım ve bu talebin eki olarak icra mahkemesinin e-imzalı orjinal UDF dosyasını gönderdim.Bu şekilde gönderebiliyorsunuz. Sayın txyz'nin belirttikleri gibi bence de bu tür dosyalar çok güvenli. Zira dosyaya bir nokta dahi eklemeye çalışsanız e-imza özelliğini kaybediyor ve dosya üzerinden kalkıyor. Bunu aslında uygulamada resmi bir şekilde geçerli hale getirmek lazım. Adeta devrim mahiyetinde bir kolaylık sağlayacaktır. Diğer meslektaşların katkı sağlayarak artısı ve eksisiyle görüşlerini belirtmeleri son derece faydalı olacaktır.
Old 17-08-2017, 08:42   #5
olgu

Alıntı:
Yazan AHMET01
..........İcra dairesine talep açtım ve bu talebin eki olarak icra mahkemesinin e-imzalı orjinal UDF dosyasını gönderdim.Bu şekilde gönderebiliyorsunuz. ..................

Başkasının e imzalı evrağini avukat protaldan gönderebiliyor muyuz. Ben en son denediğimde yollamıyordu sadece kendinizin imzalı evrağını gönderebilirsiniz diyordu. Güzel olmuş bu...
Old 17-08-2017, 16:27   #6
Av. Can DOĞANEL

Kendi imzaladığınız dilekçenin (örneğin Cevap Dilekçesi) eki olarak gönderebiliyorsunuz. Asıl dilekçe başkası tarafından imzalanmışsa sizin portal girişinizden göndermez. Hatta uzun zamandır denemedim ama iki avukat birlikte imzalanan dilekçeyi de (imzalardan bir benim) göndermiyordu.
Old 17-08-2017, 16:29   #7
olgu

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
Kendi imzaladığınız dilekçenin (örneğin Cevap Dilekçesi) eki olarak gönderebiliyorsunuz. Asıl dilekçe başkası tarafından imzalanmışsa sizin portal girişinizden göndermez. Hatta uzun zamandır denemedim ama iki avukat birlikte imzalanan dilekçeyi de (imzalardan bir benim) göndermiyordu.

Vekil olduğum dosyaya ait uyaptan indirdiğim emsal Yargıtay kararını bilirkişi raporuna beyan dilekçesi ekinde göndermeye çalışmıştım, olmaz diye uyarı vermişti 1- 1,5 yıl önce, düzeltmeleri iyi olmuş...
Old 18-08-2017, 18:50   #8
AHMET01

Sayın Olgu,

Üstat Av. Can DOĞANEL’in de belirttikleri üzere UDF formatında hazırladığım kendi talep dilekçemin eki olarak İcra mahkemesinin e-imzalı orijinal UDF formatındaki kararını icra dosyasına gönderdim. Sistem kabul etti. İcra müdürü de talebim doğrultusunda dün itibariyle (17.8.2017 günü) işlem tesis etmiştir. Bu işlem açısından bir sıkıntı kalmadı. Ancak bu aşamadan sonra benim gönlümden geçen bu tür uygulamalara kimsenin itiraz edemeyeceği bir resmiyet kazandırmak. Başka bir anlatımla bu tür dosyalar, e-imza sahipleri tarafından dilekçelerinin eki olarak gönderildiğinde ilgili muhatapların bunu kabul ederek işlem tesis etmeleri gerekliliğini mevzuata kazandırabilirsek faydalı bir yenilik olacaktır. Tabi ki mevzuatta bu yoksa. 5070 sayılı yasada ek bir düzenlemeyle bu iş halledilebilir diye düşünüyorum ne dersiniz? Tekrar teşekkür eder, kolaylıklar dilerim.
Old 18-08-2017, 20:45   #9
txyz

Sayın AHMET01, belki bu konuda Adalet Bakanlığı bir tebliğ yayınlanmış olabilir, bizlerin haberi olmuyor bunlardan icra müdürlüklerine sormak lazım.
Old 19-08-2017, 14:16   #10
Av. Can DOĞANEL

-Bölge Adliye Ve Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri İle Cumhuriyet Başsavcılıkları İdari Ve Yazı İşleri Hizmetlerinin Yürütülmesine Dair Yönetmelik
-İcra ve İflas Kanunu Yönetmeliği
-Bölge İdare Mahkemeleri, İdare Mahkemeleri Ve Vergi Mahkemelerinin İdari İşler İle Yazı İşleri Hizmetlerinin Yürütülmesi Usul Ve Esaslarına İlişkin Yönetmelik

Yukarıdaki Yönetmeliklerde UYAP ile ilgili oldukça fazla düzenleme var. Tam olarak aradığımız hususa ilişkin bir düzenleme olup olmadığını detaylı olarak inceleyemedim ama temel olarak her üç yönetmeliğin ana fikrine bakıldığında bu tür bir işlemin kabul edilemez ya da gayrı resmi olduğu sonucuna varmak mümkün değil. Hatta aksine fiziksel ortamda evrak üretmekten mümkün olduğunca kaçınılması düşüncesi hakim. Önemli olan ilgilinin kendi sisteminde sunulan karardaki elektronik imzaları doğruluğunu kontrol edebiliyor olmasıdır. Ekranındaki sistem ona Elektronik İmzaların geçerli olduğunu gösteriyorsa onun açısından itiraz edilebilir bir husus yoktur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi