Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Adliye Duvarı Staj ve mesleki dayanışma ilanları, hukuk panel, konferans, toplantı haberleri ve hukukla ilgili her türlü ticari nitelik TAŞIMAYAN duyurular. Tarih içeren aktiviteleri ayrıca Hukuk Takvimize de işleyebilirsiniz.

Ankara Barosu Yabancı Dil Bilen Avukatlar Kütüğü

Yanıt
Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-03-2006, 19:57   #1
Admin

Varsayılan Ankara Barosu Yabancı Dil Bilen Avukatlar Kütüğü

Ankara Barosu içinde "Yabancı Dil Bilen Avukatlar Kütüğü" oluşturuyor. Detalı bilgi:

http://www.ankarabarosu.org.tr/Pg_ht...&Dat aID=1033
Old 03-04-2006, 23:21   #2
Av.M.Yücel

İyi fikir... Ankara Barosunu (her ne kadar geç kalınmış olsa bile) bu uygulamadan dolayı kutlarım.
Old 18-05-2006, 20:02   #3
GURAY SERIMOZU

Selam
istanbul barosunda boyle bir uygulama var mi?
Old 11-06-2006, 16:08   #4
berkiten

bence iyi fikir ama herkesin zorlanacagı bi gerçek......
Old 12-06-2006, 20:23   #5
simge

Varsayılan dil bilen avukat

Dil bilen avukat olmak ıcın sadece ıngılızce dersının olması yeter mı yoksa unıversıte bıtınce meslekı ıngılızce dersı almak zorunlu mu?Suan hazırlık ogrencısıyım onumuzdekı yıl bolumde ayrıca ıngılızce hukuk derslerımız olucak fakat tamamı ıngılızce olmayacak yanı bu dersler yeter mı dıl bılen avukat olmaya?Ben pek sanmıyorum cunku hukuk cok agır ve kendını ıngılızce ıfade etmek ıcın meslekı ıngılızce agırlıklı bır egıtım olması sart bence.
Old 13-06-2006, 20:10   #6
ragıp

Varsayılan Bence yasal değil

yabancı dil bilen avukatların sicilinin tutulmasının yasal dayanağı nedir? Yabancı dil bildiğini iddia eden avukatlar ne gibi sınavdan geçiriecek, ve bunların dil bildiğine kim karar verecek? Dil belmek, teknik bilgilere göre mi, konuşma diline göre mi belirlenecek?
Yarın birileri, vergi mevzuatı bilenler, borsa ve spk yı bilenler vs. gibi kütük oluşturulmasını isterse ne olacak?
Old 30-06-2006, 20:07   #7
ibreti

Saçma, yanlış ve avukatlık yasasına aykırı bir çalışma..

Neden mi?

Mesela benim de senelerimi vererek okulunu bitirdiğim, üstelik 8 sene başarılı olarak icra ettiğim bir başka mesleğim var. Avukatlık mesleğini icra etmeme de olağanüstü katkısı var.. En basitinden tanık ya da taraf sorgusunda yalana pabuç bırakmayacak teknikler sağlıyor..
Buna ilişkin bir kütük de oluşturulacak mı?

iki tane yabancı dil bilmeme rağmen HUKUKA AYKIRI BİR UYGULAMA olarak değerlendiriyorum.

ibreti
Old 07-07-2006, 15:56   #8
Meltem Ceyhan

Varsayılan Hukuka aykiri?!!

Alıntı:
Yazan ibreti
Saçma, yanlış ve avukatlık yasasına aykırı bir çalışma..

Neden mi?

Mesela benim de senelerimi vererek okulunu bitirdiğim, üstelik 8 sene başarılı olarak icra ettiğim bir başka mesleğim var. Avukatlık mesleğini icra etmeme de olağanüstü katkısı var.. En basitinden tanık ya da taraf sorgusunda yalana pabuç bırakmayacak teknikler sağlıyor..
Buna ilişkin bir kütük de oluşturulacak mı?

iki tane yabancı dil bilmeme rağmen HUKUKA AYKIRI BİR UYGULAMA olarak değerlendiriyorum.

ibreti

Neresi hukuka aykiri yahu? Neden mi deyip de altina yazdiklariniz da kesinlikle gerekce degil iddianiza.
Old 07-07-2006, 17:21   #9
ibreti

Yabancı dil bilen avukatlar, pedagoji bilen avukatlar, rd.tv. alanında uzman avukatlar, basın hukuku alanında uzman avukatlar, inşaat teknikleri konusunda uzman avukatlar, fasih arapça bilen avukatlar, tarihi eser alanında uzman avukatlar, tıp alanında uzman avukatlar... vs vs vs...
devam eder gider..
Çünkü, avukatlık yapan arkadaşlarımızın pek çoğu ikinci bir alanda en azından lisans diploması sahibi.

Peki hukuk alanı dışında bir alanda lisans diploması olan bu avukatlar için de bir katalog oluşturulacak mı? Böyle bir katalog oluşturulması AVUKATLIK YASASI ile bağdaşır mı?

Ben bağdaşmaz diye biliyorum.

O zaman ben mi yanlış biliyorum?

Bir yandan elinde belli bir alanda en az lisans diploması olan bir avukatın bu alandaki becerisi üzerinden kendini sunmasını yasaklayacak, öte yandan yabancı dil kurs sertifikası olana ayrıcalık tanıyacaksın. Her biri de avukatlık mesleğine katkısı olabilecek beceri değil mi?

Bunun neresi hukuka uygun?

O zaman ben mi yanlış biliyorum?
Old 18-11-2007, 03:24   #10
Av.Furkan Kamalak

Varsayılan Yorumsuz...

Mesleğimizin yapısından mıdır bilinmez,herşeye düşünmeden,araştırmadan muhalefet yapıyoruz.Bu uygulamanın getirisi ve götürüsü tartışılmalı bence.Problemin tesbiti çözümünden daha önemli bence.
saygılarımla...
Old 18-11-2007, 17:54   #11
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan meltem ceyhan
Neresi hukuka aykiri yahu? Neden mi deyip de altina yazdiklariniz da kesinlikle gerekce degil iddianiza.

Başkalarının görüşlerine katılmayabiliriz, yeşermesine destek olmak zorunda değiliz. Yeni görüş beyan ederiz elbette. Fikirlerin yeşermesi, gömülmesinden iyidir. Bu nedenle, yukarıdaki benim cümlem olsaydı, "yahu" yu çıkarırdım. Daha şık dururdu.
Old 20-11-2007, 23:24   #12
Canavar Avukat

Dostlar,
Kendime guvendigim tek konu yabanci dil o da ingilizcedir. Ana dil duzeyinde ve aksansiz ingilizcem var ama gelin gorun ki bu sektorde maalesef kullanacak alan henuz bulabilmis degilim. Bu arada Istanbul Barosu'na bagli stajyerim eger tavsiyeniz olursa dinlemek isterim.
Old 22-11-2007, 17:07   #13
Koray Ö.

reklam yasağına aykırı olduğunu düşünüyorum. Resmi bi ihtisaslaşma olmasa da her meslekten herkesin kendisini daha yakın hissettiği alanlar avukatlık mesleğinde de var. Ancak böyle bir ayırım yapmanın nedeni nedir bunu sormak lazım bence. Kime ne gibi yararları olur? Ben şu aşamada müvekkillere aa bu ingilizce biliyormuş dedirtmekten başka bir amaca hizmet edeceğine inanmıyorum.
Ben bilişim hukuku alanıyla ilgiliyim yarın böyle bir taleple baronun karşsına çıksam ne derler bana...
sapla samanı ayırtetmek lazım. katipler kütüğü var ki bence çok doğru bir uygulama ama bu bambaşka amaçlara hizmet eder kanaatindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi