Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

mirasın reddi

Yanıt
Old 16-10-2011, 19:31   #1
av aysen

Varsayılan mirasın reddi

Ölenin hiç malvarlığı yok ve vergi borcu var. İki çocuğunun mali durumuda gayet iyi.Ama mirasın reddi yapmak istiyorlar. Terekenin borca batık olması nedeniyle mirasın reddi talep edilse sadece bu sebep yeterlimidir?
Bütün meslektaşlarıma ilgilendikleri için teşekkür ediyorum..
Old 16-10-2011, 19:38   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av aysen
Ölenin hiç malvarlığı yok ve vergi borcu var. İki çocuğunun mali durumuda gayet iyi.Ama mirasın reddi yapmak istiyorlar. Terekenin borca batık olması nedeniyle mirasın reddi talep edilse sadece bu sebep yeterlimidir?
Bütün meslektaşlarıma ilgilendikleri için teşekkür ediyorum..

Yeterlidir. Bakınız: MK 605/2.
Old 17-10-2011, 09:30   #3
av.tugba

Ölenin son ikametgahı sulh hukuk mahkemesinde açacaksınız bu davayı. Vekaletname de özel yetki olması gerekiyor. Borca batık olması nedeni ile dava açmanız yeterli. Delil olarak vergi borçlarını yada aleyhine yaplan ödeme emrilerini göstermeniz yeterli. Küçük yerlerde ki mahkemeler zabıta tahkikatı yaptırıyor. Ancak İstanbul mahkemeleri buna gerek duymuyor. İki celse de karar çıkıyor. Kolay gelsin.
Old 17-10-2011, 11:38   #4
Ercan Turgut

murisin ölümünden sonra 3 ay içinde mirası hiçbir gerekçe göstermeden reddedebilirsiniz.Bu süreyi geçirdiyseniz.Eğer murisin borcu bıraktığı maldan fazlaysa yani borca batıksa her zaman ileri sürülebilir.Hükmi Red davası açabilirsiniz.mahkeme yaptığı incelemede murisin aktifini pasifini inceleyecek terekenin borca batık olması halinde mirasın hükmen reddine karar veriyor.
Old 27-10-2011, 16:18   #5
av aysen

Miras reddi yapmak için yasal süreyi geçirmedik ama şu an bir tek vergi dairesine borcu olduğunu biliyoruz .Hangi vergi dairesine borcu varsa o vergi dairesini davalı gösterip onun ikametgahındamı açıcam ..
Red Süresi geçtikten sonra başka borcu çıkarsa ( bu davada sadece vergi dairesini hasım gösterdiğim için ) diğer alacaklılara karşılaşmam halinde aynı kararı gösteremeyeceğime göre hasım göstermeden genel bir miras reddi yapmamı gerekir.. Sonra başkaca alacaklılarla uğraşmamak için ne ypmam gerekiyor. Teşekkür ediyorum..
Old 28-10-2011, 14:07   #6
av.tugba

Davalı göstermenize gerek yok. Yasal süre içerisinde ise sebep bile göstermenize gerek yok. Ancak ben açtığım her iki reddi mirasta da sebep gösterdim. Birinde ölen kişi aleyhine yapılan icra takibini diğerinde ise çocukları ile görüşmediğini ve aralarında böyle bir bağ kalmadığı için mirası red ettiklerini yazdım. İkisinde de davam kabul edildi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi