Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

sigara içme cezasına karşı hangi itirazı öne sürebilirim??

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-01-2012, 11:14   #1
av.özkan demirel

Varsayılan sigara içme cezasına karşı hangi itirazı öne sürebilirim??

Müvekkilim kendi işlettiği restaurantta sigara içerken tespit edilmiş ve yazılı olarak denetim yapan yetkililerce yazılı olarak uyarılmıştır.
Daha sonra restaurantın mutfak bölümünde sigara içilirken tespit edilmiş ve 1,000 TL idari para cezasına çarptırılmıştır.
Açıklanan bu nedenlerle sulh ceza mahkemesinde idari para cezasına hangi itiraz/itirazları öne sürebilirim??
Old 23-01-2012, 11:31   #2
av.knel

Alıntı:
Yazan av.özkan demirel
Müvekkilim kendi işlettiği restaurantta sigara içerken tespit edilmiş ve yazılı olarak denetim yapan yetkililerce yazılı olarak uyarılmıştır.
Daha sonra restaurantın mutfak bölümünde sigara içilirken tespit edilmiş ve 1,000 TL idari para cezasına çarptırılmıştır.
Açıklanan bu nedenlerle sulh ceza mahkemesinde idari para cezasına hangi itiraz/itirazları öne sürebilirim??

Sigara içme yasağına aykırı bir fiilden dolayı neden itiraz etme gereği duyuyorsunuz?

Cezanın miktarı eyleme uygun değilse, miktara itiraz edebilirsiniz.
Old 23-01-2012, 11:40   #3
av.özkan demirel

Müvekkilim babası restaurantta sigara içerken tespit edilmiş ve müvekkilimin idari para cezası yaptırımına maruz kalmasına neden olmuştur.
Old 23-01-2012, 12:06   #4
av.knel

• http://www.havanikoru.org.tr/ceza_hukumleri.html
  • Koridorları dâhil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan ve birden çok kişinin girebileceği (ikâmete mahsus konutlar hariç) binaların kapalı alanlarında,
  • Taksi hizmeti verenler dâhil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında,
  • Okul öncesi eğitim kurumları, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dâhil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumları, kültür ve sosyal hizmet binalarında,
  • Özel hukuk kişilerine ait lokanta, kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti veren işletmelerde (19 Temmuz 2009 itibarıyla)
  • Otelcilik hizmeti verilen işletmelerde,
  • Her türlü spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı açık hava tesislerinde, yasakların uygulanması ve tedbirlerin alınması ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirmeyen işletme sorumluları, işletme izni veren kurum tarafından yazılı olarak uyarılır. Uyarı yazısı işletme sorumlusuna tebliğ edilir. Uyarıya rağmen verilen sürede yükümlülüklerini yerine getirmeyenler,
  • Belediye sınırları içinde belediye encümeni,
  • Belediye sınırları dışında mahalli mülki amir tarafından 572 TL’den 5723 TL’ye (2010 mali yılı için) kadar idarî para cezası ile cezalandırılır.
Yukarıdaki açıklamalara aykırı bir durum var mı sizce?

(Sorunuzda "Müvekkilim kendi işlettiği restaurantta sigara içerken" demişsiniz.)
Old 23-01-2012, 18:13   #5
GÜLSÜM ÖNAL

Sigara içen kişi müvekkiliniz değil ve aynı zamanda işleten de değilse bu durumda ancak itiraz hakkınız doğar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi