Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

imam nikahlı eşimden çocuğum ve kendim için nafaka ve tazminat talep edebilir miyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 17-06-2009, 10:51   #1
Konuk

Varsayılan imam nikahlı eşimden çocuğum ve kendim için nafaka ve tazminat talep edebilir miyim?

Merhaba,
ben bundan 8 yıl önce eşimle düğün ve dini nikahla evlenerek ailesiyle oturduğu eve gelin olarak gittim.Bir çocuğum oldu.Bir yıl sonra eşimin eşi olduğunu söyleyen iki çocuklu bir kadın eve geldi ve bana defolup gitmem söyledi.O resmi nikah da yaptırmış.Bunun üzerine eşim ve ailesi de bana şiddet uyguladılar ve çocuğumla beraber beni sokağa attılar.Ben de memlekete geri döndüm.Annem ve çocuğumla birlikte yaşamaya çalışıyorum.Ne bana ne de çocuğuma herhangi bir desteği yok.Kaymakamlık desteği ile geçiniyorum.Çocuğumun kimliğinde baba adı hanesinde eşimin adı yazıyor.ancak çocuğum benim soyadımı taşıyor.
Şimdi benim ne gibi taleplerim olabilir.Geçinemiyoruz ve oğlumda bu yıl okula gidecek.Nafaka talep edebilir miyim.Ayrıca tazminat talep edebilir miyim.Edebiliyorsam neye dayanarak edebilirim.Sizlere çok teşekkür ediyorum şimdiden...
Old 17-06-2009, 12:01   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Evlilik dışında doğan çocuk ile babası arasında hukuki ilişkiyi babalık davası ile sağlamak mümkündür.

Bu davada çocuğa bir kayyım atanacak ve davayı kayyım yürütecektir.Yargılama sırasında davalı baba ile biyolojik ilişki DNA testi ile tespit edilecektir.

Dava sonucunda babalığa hükmedildiğinde ,çocuk babasının nüfus hanesenie kaydedilecek ve babasının soyadını taşıyacaktır.

Bu davada çocuk için nafaka da talep edilebilir.

Annenin açacağı babalık davasında ( süre koşulu uygun olsaydı)doğum masrafları vb.konularda maddi tazminat talep edilebilir.

2-Resmi bir evlilik olmadığı için kendiniz için manevi tazminat davası ancak genel yetkili mahkemelerde görülebilir.

Yasal düzenlemeye göre kendiniz için nafaka talep etmeniz mümkün görünmemektedir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişsiz ise,baro adli yardım servisine başvurmanızı ısrarla öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi