Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

türkiyede dava aça bilirmiyim

Konuyu Kilitleyin
Old 30-08-2008, 19:51   #1
Konuk

Neşeli türkiyede dava aça bilirmiyim

merhaba ben 11 yıllık evli 2 çocuk annesiyim almanyada yaşıyorum benim sorularım daha önce yazılıp yazılmadıgını bulamadım ?eşim onbir ay önce evden ayrılıp ailesi ile yaşamaya başladı bu süre içerisinde evliligimizi kurtarmak için hiç bir çaba göstermedi beraber oldugumuz zamanlardada evine ve çocuklarına ilgili bir olmamıştır ben şimdi boşanmak istiyorum ancak araştırmalarıma göre almanyada boşansam da türkiyeye gelip yine dava açmam gerekiyormuş ben türkiyeye gelmeden ailemden birine vekalet versem bir avukat tutsam dava aça bilirmiyim ben olmadan dava açıla bilirmi eşimden en kısa sürede ayrılmak istiyorum dava uzun sürüyormu bunlar için bana bilgi verir iseniz çok sevinirim çok çaresiz kaldım yardımlarınızı bekliyorum
Old 31-08-2008, 00:28   #2
Av.Muhammet H.

Varsayılan BoŞanma

Evliliğinizi Türkiyedemi yaptınız? Vatandaşlığınız hangi ülkeden? Bunları belirtirseniz daha iyi olur. Boşanma konusunda; Almanyada boşanmanız uygun olur. İkiniz de oradasınız. Evi uzun süre terk etmek hem Alman hem de Türk yasalarına göre boşanmanıza olanak sağlıyor. Vatandaşlığınız veya evliliğiniz Büyük ihtimalle TR . Bu yüzden dava Almanyada görülse de Türk Hukuku uygulanacak. Yurtdışında mahkemeler karar verdikten sonra Türkiyede sadece tanıma veya hem tanıma hem tenfiz kararı için mahkemeye müracaat edilir. Tanıma-tenfiz normal bir dava süreciyle şu yönden benzeşiyor. Almanyadaki eski eşinize tebligat yapılacak. Tebligatı almazsa uzayacak. Ortalama 5-8 ay civarı bu süreç Masraf olarak da 500 Ytl üzeri gidiyor.
İkinci alternatif ise davayı direk Türkiyede açmanız. Bu şekilde de gelmenize gerek kalmaz. Apostil şerhi içeren vekaletname ile TR'de siz olmadan işlemler yapılır. Bu yöntemde biraz daha rahatlık olabilir. Çünki tebliğ yapılan eşiniz ya gelmeyecek ve talebiniz kabul görecek. Yada bir avukata temsil ettirecek ve dava avukatlar üzerinden yürüyecek.
Son ihtimal ise anlaşmalı boşanma. Bu durumda protokolle velayet,yardım nafakası,iştrak nafakası,mal paylaşımı gibi şartları birlikte düzenliyorsunuz. Boşanma dilekçenize ekliyorsnuz ancak buraya kadar avukatınız yapablir. Bundan sonra ise Türk mahkemelerinde anlaşmalı boşanmalarda hakimin karar vermesi için tarafları bir defa duruşmada görmesi şart. Bundan maksat tarafların,özellikle kadının zorla değil,kendiisteğiyle boşandığı,protokol yaptığının görülmek istenmesi.
Saygılar
Old 31-08-2008, 02:33   #3
üye18332

Sayın Konuk;

İki yol izleyebilirsiniz;
  • Eşinizde Almanya'da ikamet ediyorsa orada boşanabilir;orada alacağınız boşanma ilamını buradaki mahkemelerde avukatınız aracılığı ile(gelmek istemezseniz) tanıma kararı aldırılabilir ve böylece hem Alman mahkemeleri hemde Türk mahkemeleri önünde boşanmış olursunuz.
  • Diğeri Türk mahkemelerinde direkt boşanma davası açabilir ve boşanabilirsiniz.İster anlaşmalı ister çekişmeli olarak.
  • Ancak meslektaşımında belirttiği gibi her iki yolda da tebligat yapabilmeniz gerekmektedir.Yani Alman mehkemelerinin vermiş olduğu kararın urada Türk mahkemelerinde tanıma kararı verilebilmesi için eşinize tebligat yapılması şarttır.Çünkü tebligat yapılamadan karar verilmeyecektir.
  • Tanıma kararı için bir avukata vekalet vermeniz halinde duruşmaya katılmanız gerekmeyecektir.

Daha ayrıntılı bilgi için bir avukatın hukuki yardımını almanızı öneririm.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi