Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmak için cesareti olamayan kadın

Konuyu Kilitleyin
Old 18-06-2012, 14:11   #1
konuk

Mutsuz Boşanmak için cesareti olamayan kadın

eşimle 25 senelik evliyim 25 senedir de boşanmayı düşünüyorum fizik şiddet psikolojik şiddet görüyorum eşimin psikolojik sorunları mevcut çocuklarıma da iyi davranmıyor evde bizi devamlı aşağılayıp kötü sözler sarfediyor özgürlük vermiyor gibi bir çok sebep sayabilirim bu durumlar çerçevesinde:
1) eşimi boşamak için önce ne yapmalıyım ?
2) boşarsam bir ev ve dükkanımız var bana ne düşer ?
3) ayrıca iki çocuğum var birisi üniversitede okuyor diğeri lise nafaka ne alabilirim ?
4) herhangi bir maddi gelirim ve sigortam yok ?
5) ayrıca boşanma dilekçesi verirsem beni ondan kim koruyacak ?
6) bir de avukat tutacak ve danışacak param ve özgürlüğüm yok devlet bunu bana nasıl sağlar?
bunların cevaplarını verirseniz çok sevinirim.
Old 19-06-2012, 11:55   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinizin boşanmaya neden olan, evlilik birliğinin gerek ve sorumlulukları ile bağdaşmayan KUSURLU davranışlarını ispatlayarak şiddietli geçimsizlik ve evlilik birliğinin temelinden sorsılması nedeni boşanma davası açabilirsiniz.

Eşinizin uyguladığı fiziki ve psikolojik şiddet sebebiyle evden uzaklaştırılmasını en yakın aile mahkemesinden talep edebilirsiniz.

Bu iddialarınızı çocuklarınızın ve en yakın akrabalarınızın tanıklığı ile kanıtlayabilirsiniz. Doktor raporu ve varsa savcılık şikayetleri de delil olarak kullanılabilir.

Boşanma davası ile kendiniz ve liseye giden oğlunuzun velayeti ve onun için de nafaka talebinde bulunabilirsiniz. 18 yaşından büyük çocuğunuz babasına yardım nafakası davası açabilir.

Yine boşanma davası içinde, kendiniz için maddi ve manevi tazminat olmak üzere iki tür tazminat talep edebilirsiniz. Nafakaların boşanmanın kesinleşmesinden sonra da devamını isteyebilirsiniz.

Boşanma davası açılmakla hakim tarafların barınma ve geçimi ile ilgili kararları kendiliğinden almak zorundadır. Bu bağlamda evden ve ev eşyalarından sizin ve çocuklarınızın yararlanlamasına yönelik tedbir kararı verilmesini isteyebilirsiniz.

Ev ve dükkan 2002 sonrasında alınmışsa, edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesinden kaynaklanan tasfiye payı alacağınız bulunmaktadır. Bu da kabaca taşınmazların yarı değerleri kadardır.

Taşınmazlar 2002 öncesi alınmışsa, eğer bu taşınmazların alınmasında maddi ve somut olarak katkığınız para varsa bunu kanıtlayarak tarafınıza ödenmesini değer artış payı alacağı olarak isteme hakkınız bulunmaktadır.

Tasfiyeden kaynaklanan alacak hakları için harç ödenip ayrı bir dava açılır ve ancak boşanmanın kesinleşmesi halinde karar verilebilir.

Hükmedilecek nafakaların tahsili için icra takibi yapmanız
gerekecektir. Yapılan icra takibine rağmen nafakanın ödenmemesi SUÇTUR. İcra ceza mahkemesinde sanığın cezalandırılmasını isteyebilirsiniz.

Nafaka ve tazminatların miktarının taktirinde, eşinizin gelir ve mal varlıkları rol oyanar. Bu sebeple eşinizin gerçek gelirini ispatlamanız yararınızadır. Tanık dahil her tür (Banka kayıtları, tapu, tarfik tescil..)delilden yararlanabilirsiniz.

Eşinizin suç teşkil eden korku ve şiddete yönelik eylemleri için kaymakamlığa başvurabilirsiniz, hayati tehlike olan hallerde kolluk tarafından dahi koruyucu tedbir kararları alınıp uygulanabilmektedir. Savcılıklara suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Maddi durumunuzun avukatlık ücreti ödemeye elverişli olmadığını ispatlayarak, bulunduğunuz yerin il barosuna ücretsiz avukatlık hizmetinden yararlanmak için başvurabilirsiniz. Açacağınız boşanma (hukuk) davanızı bir avuktala takip etme şansınız vardır.

Savcılık şikayetlerinde ifadenizi verirken Barodan avukat talep ettiğinizi belirtebilirsiniz. Bu halde de ceza davalarının takibinde müdafii hizmeti alabilirsiniz.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi