Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

nafaka arttırılması ve temyiz hakkında ve kişisel ilişki

Konuyu Kilitleyin
Old 03-12-2011, 20:31   #1
Konuk5

Önemli nafaka arttırılması ve temyiz hakkında ve kişisel ilişki

Merhabalar, öncelikle sizlere teşekkür ederim. Sizlere 3 tane sorum olacak :
1- Benim boşanma davam devam ediyor, temyiz ettiğimden dolayı dosyam yargıtayda karar kesinleşene kadar oğluma eşimin verdiği nafaka aylık 100-Tl her yıl tüfe oranlarına göre artması belirlendi karar kesinleşmediğinden dolayı ocak ayında bununla ilgili artış olabilirmi?
2- Temyiz eden taraf ben oldum ama benden sonra eşimde benim itirazıma karşı itiraz dilekçesi vermiş, bununla ilgili olarak yapmam gereken bir şey varmı?
3- Eşim oğlumuzu görme günlerinde düzenli olmuyor 15 günde bir görme hakkı var ayın 1 ve 3 haftası ama bu süre 45 günü buluyor çocuğu götürdü yerler konusunda müdahale etme imkanım varmı? (amcasına halasına gibi) sorularımı yanıtlarsanız çok teşekkür ederim....
Old 03-12-2011, 23:46   #2
Av.Suna SOYDAŞ

Sayın Konuk;

1/ Boşanma kararı kesinleştikten sonra nafakanın arttırılması için dava açabilirsiniz.Dosyanın Yargıtay'dan dönüşünü beklemek durumundasınız.

2/ Temyize karşı itiraz dilekçesi sizin temyiz sebeplerine karşı verilen dilekçedir. Ancak sizin temyizinizden sonra eşinizin de temyiz etme hakkı vardır. İtiraz dilekçesi değiniz dilekçe eşinizin temyiz dilekçesi ise siz de buna karşı itirazlarınızı Mahkemesine bildirebilirsiniz.

3/ Mahkemece verilen görüş günlerinde eşiniz çocuğu almıyorsa yapılacak bir şey yok. Çocuğunu görmek isterse ve aranızda çekişme varsa mahkemenin belirlediği günlerde eşiniz çocuğunu almakta serbesttir. Çocuğu aldığı günlerde götürdüğü yerler konusunda müdahale imkanınız yok. Ama çocuğun psikolojik veya fiziksel sağlığına zarar verici davranışlarda bulunulması halinde mahkemeden halin durumuna göre görüş günlerini yeniden düzenlenmesi yönünde talepde bulunabilirsiniz.

Her durumda hak kaybına uğramamak için bir avukattan doğrudan hukuki destek alınız.
Old 06-12-2011, 02:35   #3
Konuk5

Önemli İtiraz dilekçesine karşılık dilekçe nasıl olmalı...

Merhabalar,
daha önce 3 adet sormuş olduğum sorularıma aldığım cevaptan 2 no.lu cevabı tam olarak anlayamadım, eşimle evli iken almış olduğumuz ev vardı ben babadan kalma evimi satıp yeni evin yarı parasını karşılamıştım ayrılırken beni anlaşmalı boşanmaya zorladı yoksa paramı ödemeyecekti eve katmış olduğum para ve oğlumuza aylık 200 tl nafakadan başka bir şey vermeyeceğini söyledi paramı alabilmek için avukatımında uygun görmesi sonucu anlaşmalı boşanmayı kabul ettim daha sonra öğrendimki temyiz hakkım varmış ve karar geldiğinde bu hakkımı kullandım dosyam şuan yargıtayda karşı tarafta anlaşmalı boşanmayı hür irademle kabul ettiğimi beyan ederek temyizimin iptalini ve önceki mahkemenin verdiği kararın onanmasını isteyerek dilekçe vermiş itirazlarını bildirebilirsiniz demişsiniz ama buna karşılık nereye ve nasıl bir dilekçe vermeliyim bu konuda lütfen yardımcı olurmusunuz? Teşekkür ederim, saygılarımla...
Old 06-12-2011, 13:19   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk5
Merhabalar,
daha önce 3 adet sormuş olduğum sorularıma aldığım cevaptan 2 no.lu cevabı tam olarak anlayamadım, eşimle evli iken almış olduğumuz ev vardı ben babadan kalma evimi satıp yeni evin yarı parasını karşılamıştım ayrılırken beni anlaşmalı boşanmaya zorladı yoksa paramı ödemeyecekti eve katmış olduğum para ve oğlumuza aylık 200 tl nafakadan başka bir şey vermeyeceğini söyledi paramı alabilmek için avukatımında uygun görmesi sonucu anlaşmalı boşanmayı kabul ettim daha sonra öğrendimki temyiz hakkım varmış ve karar geldiğinde bu hakkımı kullandım dosyam şuan yargıtayda karşı tarafta anlaşmalı boşanmayı hür irademle kabul ettiğimi beyan ederek temyizimin iptalini ve önceki mahkemenin verdiği kararın onanmasını isteyerek dilekçe vermiş itirazlarını bildirebilirsiniz demişsiniz ama buna karşılık nereye ve nasıl bir dilekçe vermeliyim bu konuda lütfen yardımcı olurmusunuz? Teşekkür ederim, saygılarımla...

İfadenizden anlaşıldığı kadarıyla eşiniz kararı temyiz etmemiş. Sadece sizin temyiz dilekçenize yanıt vermiş. Bu aşamadan sonra yapacağınız bir şey yok.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi