Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mİrastan Iskat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-05-2007, 13:15   #1
legisperitus

Varsayılan Mİrastan Iskat

Merhaba arkadaşlar,
Mirastan ıskat ile ilgili bir sorum olacak.
Merak ettiğim husus, bir babanın, çocuğu istemediği biriyle evleniyor diye onu mirasından mahrum kılıp kılamayacağı. Aslında şahsi kanaatim, bunun aile yükümlülüklerini yerine getirmeme durumu olmadığı ve çocuğun mirastan böyle bir gerekçe ile mahrum edilmesinin mirasçıyı baskı altında tutan ve irade serbestisini ortadan kaldıran bir durum olduğudur.
Bu konu ile ilgili görüşlerinizi beyan ederseniz sevinirim. Özellikle bu konuda Yargıtay'ın hangi fikirde olduğu konusunda bir bilgiye ulaşamadım.
Şimdiden teşekkürler
Old 19-05-2007, 00:24   #2
av.bahar61

sevgili meslektaşım TMK madde 510 da mirastan ıskat sebepleri , Mirasçı, mirasbırakana veya mirasbırakanın yakınlarından birine karşı ağır bir suç işlemişse, Mirasçı, mirasbırakana veya mirasbırakanın ailesi üyelerine karşı aile hukukundan doğan yükümlülüklerini önemli ölçüde yerine getirmemişse diye sayılmıştır. Bu durumda bende size katılıyorum, yani ailenin istemediği bir kişiyle evlenmek aile yükümlülüklerinin ağır ihmali olmadığı kanısındayım.Şahsi kanaatimce,ailenin rıza göstermediği bir kişiyle yapılan evlilik sırf bu gerekçeyle mirastan ıskat için yeterli bir sebep değildir.
Ancak sizin sorduğunuz soruyu biz fakultede bu konuyu işlerken baya bir hararetli şekilde tartışmıştık. O tartışmadan aklımda kalan, bana yanlış ve ilginç geldiği için kitabımın köşesine not aldığım notu aynen aktarmaktayım. Mirastan ıskat ahlaki ve duygusal sebeplerle de gerçekleştirilebilir.Mesela anne ve babanın istemediği bir kişiyle nişanlanmak veya evlenmek( (763 sayılı mk madde 82.ve 90. maddelere aykırılık sebebiyle)mirastan ıskat sebebi olarak kabul edilmektedir.Ancak konuya ilişkin yargıtay kararı bulamadım,bulunca ekleyeceğim.SAYGILAR

dip not:medeni hukuk kitabımdaki notun tarihi 1997 yılı olup,zamaaşımına uğramış olabilir
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi