Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vakıf Kiralarında stopaj - net kira/brüt kira ayrımı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-12-2009, 14:43   #1
subey

Kitap Vakıf Kiralarında stopaj - net kira/brüt kira ayrımı

Merhaba,
VAkıflar Müdürlüğü vakıf kiracıları aleyhine kira tespit davaları açtı. Dava dilekçesinde net brüt ayrımı yapmadı fakat vakıflar kanun gereği stopaj vergisinden muaf. Bilirkişi ise durumu bilmediğinden raporunda net ve brüt şeklinde iki ayrı hesaplama yaptı. Hakimlerin bir kısmı da bilirkişinin brüt bulduğu rakam üzerinden kira artışı yaptılar ve gerekçeli kararda da net brüt ayrılmadan bu rakam yazılmış.
Bu durumda yeni kira parası gerekçeli kararda yazılı olan miktarmı olacak yoksa bu rakamdan stopaj düşülüp kalan miktarmı yatırılacak? Binlerce Yargıtay kararı incelememe rağmen yanıt bulamadım. Bilenler varsa acil yardım bekliyorum.
Old 14-12-2009, 18:30   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan subey
Merhaba,
VAkıflar Müdürlüğü vakıf kiracıları aleyhine kira tespit davaları açtı. Dava dilekçesinde net brüt ayrımı yapmadı fakat vakıflar kanun gereği stopaj vergisinden muaf. Bilirkişi ise durumu bilmediğinden raporunda net ve brüt şeklinde iki ayrı hesaplama yaptı. Hakimlerin bir kısmı da bilirkişinin brüt bulduğu rakam üzerinden kira artışı yaptılar ve gerekçeli kararda da net brüt ayrılmadan bu rakam yazılmış.
Bu durumda yeni kira parası gerekçeli kararda yazılı olan miktarmı olacak yoksa bu rakamdan stopaj düşülüp kalan miktarmı yatırılacak? Binlerce Yargıtay kararı incelememe rağmen yanıt bulamadım. Bilenler varsa acil yardım bekliyorum.

Aşağıdaki linkte bulamadığınız Yargıtay kararlarından birisi ve açıklamalar var.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...ht=br%FCt+kira
Old 14-12-2009, 19:25   #3
Admin

Esas yönünden haklısınız ancak konu karar kesinleşmeden önce tartışılmalıydı diye düşünüyorum, karar kesinleştiyse yapacak birşey yok hükmedilen kira ödenecek.

Bilirkişi raporundan sonra bu yönde bir itiraz yapılabilirdi veya karar bu açıdan temyiz edilebilirdi. Eğer karar kesinleştiyse "hatalı" dahi olsa bununla bağlısınız. Eğer stopajı düşüp kirayı öderseniz, muhtemelen karşı taraf icra takibi yapacak ve daha sonra da temerrütten tahliye davası açacaktır ve elinde "kapı gibi" mahkeme kararı olduğu için de bence tahliye kararını kesin alır. Bu riske girmemek için kirayı mahkeme kararında belirtildiği haliyle ve kesintisiz ödemenizi öneririm zira vakıf kiralarında stopaj olmadığını zaten siz belirtmişsiniz, dolayısıyla stopajı kestim savunmanızın bir hukuki dayanağı olmayacaktır.

Takdir edersiniz ki, bağlayıcı olan da Mahkeme kararıdır, bilirkişi raporu değil bu açıdan -karar kesinleştiyse- yapacak fazla birşey olduğu görüşünde değilim ama şansınızı denemek isterseniz (ve mahkeme safhasında da itiraz olarak zaten ileri sürmediyseniz) belki "tavzih" yolunu bir düşünebilirsiniz.
Old 15-12-2009, 17:26   #4
subey

Açıklamalara teşekkür ederim. Konuya ilişkin Yargıtay Kararlarını forumda inceledim. Ama burada davacı taraf olan Vakıflar, stopajdan muaf olduğu için bende sayın site yöneticisi gibi kesinti yapmadan ödeme düşüncesindeyim. Çünkü ortada temerrüt tehlikesi ve müvekkillerin tahliyesine sebep olmak da var. Vakıfların davacı olduğu bire bir örnekle açıklayıp net cevap verebilen olursa çok memnun olacağım. Aksi takdirde çıkan rakamı aynen ödemek zorunda kalacağız.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi