Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kitap Kitap İncelemeleri, tavsiyeleri, yazarlar ve kitaplara ilişkin sohbetler. (Bu forum hukukla ilgili OLMAYAN kitaplara yönelik olup, siyasi ve dini içerikli kitaplar konu dışıdır.)

En Son Okuduğunuz Kitap?

Yanıt
Old 07-06-2010, 10:47   #361
Aslı Aydın

Amerika'daki İmam - Ergün Poyraz
Old 09-06-2010, 10:56   #362
Aslı Aydın

Puslu Kıtalar Atlası - İhsan Oktay Anar
Old 10-06-2010, 14:57   #364
Av. Gülgün

En son Hande Altaylı' nın Maraz'ını okudum bir çırpıda. Büyümek, yetişkin olmak, ilişkiler üzerine bir kitap. Öneririm.
Old 29-06-2010, 21:24   #365
Aslı Aydın

Babasının Kızı - Lisa Scottoline
Old 30-06-2010, 18:00   #366
Av.Duygu Işık Behrem

Dublörün Dilemması - Murat Menteş

Oldukça sıkıntılı bir dönemimde okumaya başladığım bu kitap hayatıma gülücükler kattı. Özellikle iş çıkışı, günün stresinin ardından vapurda kitabı elime aldığımda kendi kendime güldüğüm için kitap, çevreden de ilgi gördü. Bir kaç kişi kitabı merak etti ve sordu.

Düşünsenize, sizi yalnızken güldürebilecek kaç şey biliyorsunuz?

Yazar, tarzı ve üslubu ile Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmiş sanıyorum. (Ya da ben daha önce böyle bir şeye rastlamadım.) Daha önce bu tarzda ya da bu tarza yakın yabancı eser çevirileri okumuştum.

Kitabın isminden de anlaşılacağı üzere fantastik bir dünya, tabii bu durumda fazla gerçekçi şeyler beklememek lazım! Kitap abartılı espri anlayışı ve gündelik hayata kattığı absürdlüklerle neşeli hale gelmiş. Elbette bir edebi şaheser değil ancak Türkiye'de ilklerden olması nedeni ile bu kitabı ve yazarı önemsiyorum. Henüz çok genç olan Menteş, bundan bir 10-15 yıl sonra çok iyi yerlere gelebilir.

Menteş'in ikinci romanı "Korkma Ben Varım" ı da okuyacağım. Çünkü yazar bende merak uyandırdı.

Gülümsemek isteyenlere tavsiye ederim.
Old 30-06-2010, 20:33   #367
Av.Ufuk Bozoğlu

Son zamanlarda okuduğum en zeki kitaptı )))

Kitap, insanı sözcüklerin ilk anlamları ve aynı anda tüm anlamları ile bir bütün hikayeye nasıl dönüştüğüyle etkiliyor..

İmgeleme ve çağrışım size alıp götürüyor harika bir ritmi var, ben de çok sevdim.
Old 30-06-2010, 23:28   #368
Av.Duygu Işık Behrem

"Umur Samaz", "Nuh Tufan" ve "Ferruh Ferman"
Karakterler şahaneydi. :-) Sizin de beğenmiş olmanıza sevindim.

Old 06-07-2010, 14:24   #369
hukukkızı

Peyami Safa-Canan

Nice zaman sonra kitap okumanın zevkine vardım.Basım yılı 1977 şimdi ise "Bir Akşamdı" kitabını okuyorum.
Old 12-07-2010, 22:16   #371
Av.Duygu Işık Behrem

Fahrenheit 451 - Ray Bradbury

İlk baskısı 1950'li yıllarda çıkarılan bu kitabı, bir gün öylesine dolanırken en sevdiğim kitabevinde görünce çok heyecanlandım çünkü aklımda hiç yokken karşıma çıkmıştı. Sinemaya da uyarlanan bu bilim kurgu roman bir distopya. Bundan 50 yıl öncesinde dahi baskıcı rejimlerin toplumu sokmak istediği şekli anlatıyor. TV programları beyin yıkıyor, kitaplar yok ediliyor, bilinen geçmiş yok ediliyor ve unutturuluyor. Fahrenheit 451, kağıdın yandığı ısı. Kitabın ana teması bunun üzerine kurulu olduğundan, çok da iyi bir isim seçimi olduğu tartışılmaz. Kitapta "itfaiyeciler", yangınları söndürmekle değil, kitapları yakmakla görevliler. Gerisini de anlatmayayım.
Old 13-07-2010, 12:34   #372
Av.H.Sancar KARACA

Limon Ağacı- Sandy Tolan
Yazar, vatan bildikleri topraklarda tutunmaya çalışan İsrail'lilerin ve vatanında vatansız kalan Filistinlilerin acısını ve tutkusunu anlatmış.
(Çeviriye tam not veremedim, vebali çevirenin boynuna. Ve Teşekkürler Sevgili Özge)
Old 13-07-2010, 14:31   #374
Gülümse

Alıntı:
Yazan av_gülcan
Semerkant- Amin Maalouf

O zaman Afrikalı Leo'yu okumanızı tavsiye ederim.
Old 13-07-2010, 17:13   #375
Aslı Aydın

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık
Fahrenheit 451 - Ray Bradbury

İlk baskısı 1950'li yıllarda çıkarılan bu kitabı, bir gün öylesine dolanırken en sevdiğim kitabevinde görünce çok heyecanlandım çünkü aklımda hiç yokken karşıma çıkmıştı. Sinemaya da uyarlanan bu bilim kurgu roman bir distopya. Bundan 50 yıl öncesinde dahi baskıcı rejimlerin toplumu sokmak istediği şekli anlatıyor. TV programları beyin yıkıyor, kitaplar yok ediliyor, bilinen geçmiş yok ediliyor ve unutturuluyor. Fahrenheit 451, kağıdın yandığı ısı. Kitabın ana teması bunun üzerine kurulu olduğundan, çok da iyi bir isim seçimi olduğu tartışılmaz. Kitapta "itfaiyeciler", yangınları söndürmekle değil, kitapları yakmakla görevliler. Gerisini de anlatmayayım.

Ben de bu kitabı arıyorum fakat bulamadım henüz. Siz nerede buldunuz acaba?
Old 14-07-2010, 16:58   #376
Av.Duygu Işık Behrem

İzmir, Karşıyaka- Pan Kitabevinde rastladım. Bulamazsanız alıp size gönderebilirim ama sanıyorum benim aldığım sonuncusu idi. Ancak İthaki'nin Mayıs 2010 baskısıydı, yeni olduğu için bulunabilir. Yayınevi adı ile Ankara'daki İmge'ye, Dost'a ya da İletişim Kitabevi'ne sorarsanız bulabileceğinizi düşünüyorum. (Tabii bunların yerinde yeller esmiyorsa...)
Old 17-07-2010, 11:19   #378
av.sibell

yeni keşfettiğim bir yazar olaerak Nail Gaiman ın yokyer-neverwhere- ve mezarlık kitabı isimli kitaplarını okudum. fantastik edebiyatı sevenlere kesinlikle tavsiye ederim. benim adıma geç keşfedilmiş bir yazar zira fantastik edebiyat okurları kendisini" Fantastik edebiyatın Rock Starı" olarak tanımlıyor. kitaplardan Mezarlık Kitabı fantastik edebiyatın oscar ödülü kabul edilen 2009 Hugo ödülünü almış bir kitap.

bir diğer kitap ise Jasper Kent in Oniki adlı tarihi belki fantastik de denebilecek romanıdır. can yayınları bu kitap için standart kitap kapağı formatını değiştirmiştir desek kitabın dünyadaki ününü anlatmak için ipucu olabilir sanırım. dünya sıralamasında tarihi roman kategorisinde ilk 6 ya giren bir kitap. keyifle okunuyor ve sizi Rusya-Fransa savaşında buz gibi soğuk Rus bozkırlarına taşıyor.gerisi kitabı okumak isteyenlere kalsın...
Old 20-07-2010, 13:38   #379
Av. Gülgün

Son okuduğum kitap Ahmet Şerif İzgören' in "Süpermen Türk olsaydı pelerinini annesi bağlardı" adlı kitebı. Ben severek okudum. Yurdumuzun içinden hayat hikayeleri var, kişisel ve toplumsal gelişim üzerine düşündüren, sorgulatan; kimi zaman gülümsetip kimi zaman da göz sulandıran.

Önsözden bir parça:
'Süpermen Türk olsaydı pelerinini kesin anası bağlardı. Bir de uçarken arkasından bağırır:Varınca çaldır oğlum!'

*

Bundan bir önce okuduğum kitapsa "Küçük Arı"ydı. Arka kapağında yazanlar şöyle:

'Size bu kitapta ne olduğunu anlatmak istemiyoruz; çünkü gerçekten çok özel bir hikâye ve biz onu bozmak istemiyoruz.

Yine de bu kitabı almanıza yetecek kadar bilmeniz gerektiğinden, sadece şu kadarını söyleyelim:

Bu, yaşamları kaçınılmaz bir şekilde çarpışan iki kadının hikâyesidir. Ve biri korkunç bir seçim yapmak zorundadır.

İki yıl sonra tekrar karşılaşırlar ve hikâye burada başlar…

Bu kitabı okuduğunuzda herkese anlatmak isteyeceksiniz. Bunu yaptığınızda, lütfen, neler olduğunu anlatmayın; çünkü bütün büyü, olayların akışında…

“Bir sonraki Uçurtma Avcısı.”

—Library Journal

“Sizi alıp götürecek’’

—Washington Post

“Okuduktan sonra unutmanız hiç de kolay olmayacak.”

—Financial Times

‘’Hiç tartışmasız 2009’un açıkara en iyi kitabı’’

--Metro'
Old 17-08-2010, 23:04   #380
Refya

En son okuyor olduğum kitap SİMYACI
"Hayallerinden asla vazgeçme"
Old 20-08-2010, 12:24   #382
Av.Mehmet Saim Dikici

Sultan II.Abdülhamit'in Sürgün Günleri. (Hususi Doktoru Atıf Hüseyin Bey'in Hatıraları ( 1909 - 1918 )) Metin Hülagü

Alıntı:
Yazar: M. Metin Hülagü
Yayınevi: Timaş Yayınları

Son dönem Osmanlı tarihinin en çok tartışılan konuların-dan biri şüphesiz II. Abdülhamid ve dönemidir. Bu hatırat II. Abdülhamidi ve dönemini daha yakından tanımaya yarayacak en mühim kaynaklardan bir tanesidir. Doktor Atıf Hüseyin Bey, Abdülhamid Selanike sürgüne gönderil-diği zaman kendisine ve aile efradına bakmakla görevlen-dirilmiş bir askerî doktordur. Atıf Hüseyin Abdülhamidle ilgilendiği yıllar boyunca gün gün olmasa bile düzenli bir şekilde günlük tutmuştur. Tamamı 12 defter olan bu gün-lükler, Selanik yıllarından başlayarak, Abdülhamidin İs-tanbul Beylerbeyi Sarayına nakline ve ölümüne kadar sürmektedir. Bu günlük, Abdülhamidin, hastalıklara karşı tedavi yöntemlerinin dışında özel hayatı, düşünce ve inanç yapısı, dönemin siyasî ve sosyal olayları hakkındaki düşünceleri, hisleri, sevgi ve nefretlerini konu alan nadir bir eserdir. Başlangıçta ittihadi düşüncelerle Abdülhamide muhalif olan Atıf Hüseyinin Sürgün Padişahla vakit geçirmeye başladıktan sonra yaşadığı dönüşüm, itirafları ve pişmanlıkları kitabı daha değerli kılmaktadır.
Dil : Türkçe
Yayın Yılı : 2010
Sayfa Sayısı : 432
Kapak Türü : Karton
Ebat : 13,5x21,5 cm
Kağıt Türü : 2. Hamur

Günlük notlardan derlenen ilginç bir kitap.
Old 27-08-2010, 13:16   #384
ElifŞimşek

Alıntı:
Yazan kordelya
Uçurtma avcısı-Çok dramatik fakat güzeldi

Tam uçurtma avcısı yazacaktımki sevgili ''kordelya'' arkadaşımızın zaten yazmış olduğunu gördüm ve yorumuna katılıyorum. Dramatik acı dolu ama insanı insanlığa ait duygular konusunda inanılmaz harekete geçiren, belkide çok uzun zamandır hissedemediğiniz kadar duygusal ve merhametli hissettiren, dünyada klasikleşmiş insan ve toplum sorunlarından olan savaş ve kimsesiz çocuklar yetiştirme yurtları hakkında insana vicdan muhasebesi yaptıran ve dostluğun güzelliğini, önemini hatırlatan güzel bir Khaled Hosseini kitabıdır. Tavsiye ederim.
Old 27-08-2010, 16:48   #385
Av.Ufuk Bozoğlu

İstanbul Hatırası / Ahmet Ümit

Cinayet anlatırken Türk siyasetini ve sosyal örgüsünü romana mükemmel giydirdiğini düşündüğüm Ahmet Ümit'in son kitabı diğerlerinden farklı.

Bu defa İstanbul tarihi ilk kuruluşundan bu yana notlar halinde verilmiş.

Çok doyurucu gelmedi. Dedektiflik arıyorsanız güzel.

Saygılarımla,
Old 29-08-2010, 01:17   #386
serkankagan

CEMİL MERİÇ:Bu Ülke
PEYAMİ SAFA:Yalınızız ve Biz İnsanlar
H.BALZAC: Vadideki Zambak
W.SHAKESPEARE: MACBETH
BEYDEBA:Kelile ve Dimne
....
Old 31-08-2010, 10:08   #387
Av.Duygu Işık Behrem

Oğuz Atay- Tehlikeli Oyunlar

Tek kelime ile Türk Edebiyatı'nın pırlantalarından.
Kitabı okumadan önce Seyyar Sahne Ekibi'nden oyun olarak izlemiştim. Oyunu ve Erdem Şenocak'ı çok başarılı bulmuştum fakat kitabı okuduktan sonra ne kadar zor bir iş başardıklarını bir kez daha anladım. Edebiyat tutkunlarının kaçırmaması gereken bir roman. Ben Oğuz Atay'ı tanımak için fazlasıyla geç kaldığımı düşünüyor ve bugüne kadarki ertelemelerim için kendime kızıyorum.
Old 31-08-2010, 10:42   #388
Av.Suat Ergin

Ömer Hayyam'ı sevmeyen yoktur. Pekiyi, hayatını bilen kaç kişi vardır. Çok ilginç bir hayatı olan Ö.Hayyam'ın hayatını ve dörtlüklerini okumak istiyorsanız, Öner Yağcı'nın Hayyam-Hayatı ve Dörtlükleri isimli kitabını keyifle öneririm.
Old 31-08-2010, 22:43   #389
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık
Oğuz Atay- Tehlikeli Oyunlar

Tek kelime ile Türk Edebiyatı'nın pırlantalarından.
Kitabı okumadan önce Seyyar Sahne Ekibi'nden oyun olarak izlemiştim. Oyunu ve Erdem Şenocak'ı çok başarılı bulmuştum fakat kitabı okuduktan sonra ne kadar zor bir iş başardıklarını bir kez daha anladım. Edebiyat tutkunlarının kaçırmaması gereken bir roman. Ben Oğuz Atay'ı tanımak için fazlasıyla geç kaldığımı düşünüyor ve bugüne kadarki ertelemelerim için kendime kızıyorum.
Benim elimde de Oğuz ATAY'IN başka bir kitabı var; Korkuyu Beklerken .
Okuduğum ilk kitabı; tarzı çok farklı. Başlarda zorlandım, biraz da tarzını kavramaya çalıştım. (Bendeki 2005 baskısı ve kitap 1984-2005 arası 25 baskı yapmış). Vardır bir sebebi diye düşündüm. Kızıma açtım derdimi; bu bir tarzdır ve "Bilinç Akışı " dedi. Cahilliğime verdim.
Bitirince "Tutunamayanlar" a cesaret eder miyim? Bilmiyorum.
Old 31-08-2010, 23:48   #390
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Yazan Kardan Adam
Benim elimde de Oğuz ATAY'IN başka bir kitabı var; Korkuyu Beklerken .
Okuduğum ilk kitabı; tarzı çok farklı. Başlarda zorlandım, biraz da tarzını kavramaya çalıştım. (Bendeki 2005 baskısı ve kitap 1984-2005 arası 25 baskı yapmış). Vardır bir sebebi diye düşündüm. Kızıma açtım derdimi; bu bir tarzdır ve "Bilinç Akışı " dedi. Cahilliğime verdim.
Bitirince "Tutunamayanlar" a cesaret eder miyim? Bilmiyorum.

Oğuz ATAY'ın, özellikle 70 ve sonrası Türk Edebiyatı'nda farklı bir yerde olduğu edebiyat dünyasında da genel bir kabuldür. Bu yüzden bunu dert olarak değil de belki sizin açınızdan, daha önce rastlanılmamış yeni bir durumu algılamak olarak açıklayabiliriz.

Atay, yazınında -özellikle- postmodernizm etkileri görülen yazarlarımızdan, dolayısıyla geleneksel yapının oldukça dışında. 'Tehlikeli Oyunlar'da da ana karakterin (Hikmet Benol) üzerine yoğun bir psikolojik deşeleme vardı. Bunu zaman zaman gözlemlerin aktarımı, zaman zaman zihin içi konuşmalar, zaman zaman monologlar, zaman zaman orada olup olmadığından emin olamadığınız şahıslar ile diyaloglar şeklinde görüyorsunuz.

Bu arada kızınızın bahsini ettiği 'bilinç akışı' tekniği de Türk yazarların fazlaca kullandığı bir yöntem olmadığından, bu tekniği yadırgamanız da gayet normaldir. Kısacası buna da "cahillik" demeye dilim varmaz, hele ki size karşı. Yalnız Türkiye'de bilinç akışı tekniğinin nam saldığı romanların başında "Tutunamayanlar" dile getirilir. Bu yüzden bu tarzdan hoşlanmadıysanız o koca kitaba girişmeniz sizi zorlamayacak mı?

Ben araya bir iki kitap kattıktan sonra Tutunamayanlar'ı da okumaya kararlıyım. Ama mutlaka bir iki çıtır çerez kitap arası verilmeli. Yoksa bu gidişle ben de olurum bir deli Hikmet!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi