Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Bozuk ilaç

Konuyu Kilitleyin
Old 31-10-2009, 14:44   #1
Konuk

Varsayılan Bozuk ilaç

mrb
Öncelikle böyle güzel yardımcı bir site için tşklerimi sunuyorum.Oğlumun rahatsızlığı nedeniyle dr recete verdi ilaçları kullandık fakat rahatsızlığı geçmedi.1 hafta sonra tekrar dr gittik aynı ilaçtan 1 kutu daha verildi,onu alınca ilk kullandığımız ilacın farklı olduğunu anladık.ankaraya ilacı gönderdim ve ilaçta fiziksel bozukluk ve firma spesifasyonlarına uygun olmadığı raporu geldi.Nasıl bozuk ilaç içiririm diye uykularım kaçtı.Tazminat davası açma hakkım olduğu söylendi sonuç ne olur acaba...
Old 31-10-2009, 17:29   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

İlacın ayıplı olmasından dolayı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 4. maddesine göre ilacı satan eczacı, ilaç üreticisi, ithalatçı firma, yasanın tüketiciye tanıdığı seçimlik haklardan dolayı size karşı birlikte sorumludur.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a göre tüketici, bedelin geri verilmesini içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız örneğiyle değiştirilmesini isteme, bedelde indirim yapılmasını isteme, ücretsiz onarımını
isteme seçeneklerinden birini seçebilir. İlaç bakımından sözleşmeden dönme ya da ayıpsız örneğiyle değiştirme hakkı uygun düşmektedir.

Bunların yanında ayrıca tüketici, ayıplı malın neden olduğu ölüm ya da yaralanmaya yol açan veya kullanımdaki diğer mallarda zarara yol açan hallerde üreticiden tazminat isteme hakkına sahiptir.

Eğer söz konusu ilaç nedeniyle oğlunuzun sağlığında bir bozulma olduysa ilaç üreticisine karşı bu yasaya göre tazminat isteme hakkına sahipsiniz. Eczacı ile aranızdaki sözleşmenin kötü ifası nedeniyle eczacının sorumluluğu da söz konusudur.
Ancak Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun getirdiği düzenleme sayesinde ilaç üreticisine karşı dava açtığınızda zararınızı kanıtlamanız yeterlidir, üreticinin sorumluluğu kusura dayanmamaktadır.

Ayıplı mal nedeniyle kullanabileceğiniz seçimlik haklar yasaya göre malın teslimi tarihinden itibaren 2 yıl, üreticiye karşı sahip olduğunuz tazminat istem hakkınız 3 yıl sonra zamanaşımına uğrar. Ancak eczacıya karşı sahip olduğunuz sözleşmenin kötü ifasından dolayı tazminat istemi on yıllık zamanaşımına bağlıdır.

Ayrıca aşağıdaki düzenlemeye göre kasıtlı olarak izin verilen formüle uygun olmayan ilacı piyasaya süren kişiler cezalandırılır. Bu düzenleme doğrultusunda şikayet hakkınız da bulunmaktadır.

İSPENÇİYARİ VE TIBBİ MÜSTAHZARLAR KANUNU
MADDE 18 - (Değişik: 4348 - 4.1.1943) 10 uncu maddede yazılı tahlil neticesinde, müstahzarların terkibinde bulunan maddelerin sâf olmadığı veya ruhsat almak için verilmiş olan formüle uymadığı veya müstahzarın tedavi vasıflarını azaltacak veya kaybedecek surette imal edilmiş olduğu anlaşılırsa ruhsat sahibi ve müstahzarların bu şekilde imal edildiğini bilerek satan, satılığa arzeden veya sattıranlar (Değişik ibare: 4854 - 24.4.2003 / m.1/A-6) "beşyüzmilyon lira idari para cezasıyla cezalandırılırlar. Suçun tekrarı halinde iki kat para cezası verilir ve ruhsatname geri alınır."

Haklarınızı kullanırken bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum.
Old 31-10-2009, 18:00   #3
Konuk

Varsayılan bozuk ilaç

Öncelikle ilgilinize tşk ederim.Oğlumda belirgin bir sağlık problemi olmadı.Geçiken tedavi nedeniyle duyu kaybı veya kulak zarında perforasyon,ilacın tedaviye cevap vermemesinden dolayı yüksek ateşin devam ettiğinden bir sekel bırakabilirmiş.Bütün bunların sıkıntısı yetiyor.
Şimdi testleri yapılacak ama şuanda ciddi bir problemin olmaması sanırım firmayı hakkı kılmaz.Ben ilaç rapor sonucu gelene kadar çocuğa ne içirdim acaba diye kendimi suçladıysam üretici firmanında sağlık gibi ciddi bir sektörde işini daha iyi yapması ve hesabını vermesi gerektiğini düşünüyorum.
Daha önce böyle bir olayla karşılaşmadığım için izlemem gereken doğru yol için düşüncelerinizi öğrenmek istedim
teşekkür ederim.
Old 31-10-2009, 18:07   #4
Doç. Dr. Özge Yücel

Tedavinin gecikmesinin neden olduğu zararlar Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a göre değilse de Borçlar Kanunu hükümlerine göre eczacıyı ve üreticiyi sorumlu kılar. Eczacıya karşı sözleşmenin ihlalinden dolayı, ilaç üreticisine karşı haksız fiil nedeniyle tazminat davası açabilirsiniz. Fakat ilaç üreticisine açtığınız davada zarar yanında üreticinin kusurunu da kanıtlamanız gerekecektir. Çünkü üretici ile aranızda bir sözleşme yok. Ama eczacıya karşı açtığınız davada eczacının kusurunu kanıtlamak zorunda değilsiniz.
Ayrıca bir avukattan doğrudan yardım almaya çalışmanızı önemle öneriyorum. Çünkü burada verdiğimiz bilgiler sizin anlattıklarınıza göre verilen genel bilgi niteliğindedir.
Old 03-11-2009, 09:51   #5
Konuk

Varsayılan bozuk ilaç

Elimdeki hıfzıssıhha raporunda ilacın fiziksel bozukluk olduğu firma spesifikasynlarına uygun olmadığı belirtilmiştir yazıyor.
Şimdi eczacı diyorki dava açarsan ben 250 tl ceza öderim 5 yılda dava sonuçlanmaz,Hiç birşey çıkmayabilirde.
Herkes neden işini doğru yapmasın bu ülkede boşver desem daha sonraki yılları keşke demekle geçirmek istemiyorum.
Kim çocuğunu dr götürüpte 1 hafta boşa geçirdiğini öğrenince üzülmez.Gerekli kişilerle görüştüm hepsinin verdiği yanıt birbirinden farklı olduğu için kafam karıştı.
Sorum şu;sağlık gibi ciddi bir konuda herkes işini düzgün yapsın diye dava acma hakkım yokmu?
Ya da bu davayı kazanmam için çocuğumun kel,kör,topalmı kalması lazımdı?
Tazminat davasını kazanma şansım ne kadar?
Old 03-11-2009, 10:35   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Standartlara uygun ilaç yapmayan firme,bu ilacı hastaya veren eczacı kasten veya ihmal nedeni ile hem tedavinin gecikmesine,hem de bir çok riskli etkinin olabilme ihtimaline yol açtıkları için kusurludur.

2-Üretici firma ve ilacın standartlara uygun olmadığını bilen/veya özen eksikliği sebebi ile bilmesi gerektiği halde ihmal ederek satışı yapan eczacı hakkında tazminat davası açabileceğinizi düşünüyorum.

3-Ayrıca eczacı hakkında bağlı bulunduğu meslek odasına şikayet hakkınızı da kullanabilirsiniz.

4-Firma hakkında Sağlık Bakanlığına şikayette bulunabilirsiniz.

5-Koşulları varsa hatalı üretim nedeni ile mesleğinde tedbirsiz ve dikkatsiz davrananlar hakkında görevi ihmal veya görevi kötüye kullanma sebebi ile savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

6-İş yükünün yoğun olması sebebi ile yargılama sürelerinin uzadığı doğrudur.Fakat bu sorumluların sorumluluktan kurtulmaları anlamına gelmez.Hata yapan özensiz davranan sonuçlarına katlanmalıdır.Bu nedenle dava açma konusunda caydırıcı söyleyişlerde bulunanları dikkate almamanızı öneriyorum.

Kararı tamamen kendi özgür iradenizle siz vermelisiniz.

7-Tazminat davasının sonucunun ne olacağını tahmin etmek mümkün değildir.
Fakat açılacak manevi tazminatta davanın reddi durumunda karşı tarafa nispi vekalet ücreti ödenmemesi,davanın kabulü halinde en fazla sizin lehinize hükmedilen miktar oranında vekalet ücretine hükmedilmesi lehinize bir durumdur.

Mutlaka bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 03-11-2009, 11:26   #7
Konuk

teşekkür ederim.Bulunduğum yerim küçük olması ve daha önce böyle bir konunun olmaması nedeniyle bilgi yönünden bir sonuca ulaşamıyorum sizlere yazmamın amacıda bu.Herkes farklı bir yorum yaptı kafam karıştı.Yardımlarınız için tşk ederim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi