Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

işçi ücret alacağı 5 yıllık zamanaşımı ve ıslah

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-09-2014, 11:15   #1
blondpoisson

Varsayılan işçi ücret alacağı 5 yıllık zamanaşımı ve ıslah

merhabalar meslektaşlarım sizlere bir konu hakkında fikrinizi öğrenmek isterim
işçi 2005 yılında işe girmiş 2011 yılında işten baskı sebebiyle ayrılmak zorunda kalmıştır benim sormak istediğim ücret fazla mesai ve resmi dini bayramlarda ki ücret alacağının 5 yıllık zaman aşımı konusu 5 yıl 2015 yılında dolucak ben şimdi dava açtığımda bu zamanaşımının dava devam ederken karşı tarafın zaman aşımı defi ileri sürmesi halinde haklı olucağımı yani dava tarihi zamanaşımını kesermi yoksa sonuçlanması 5 yıllık zaman aşımı davanın kesinleşmesine kadar defi ileri sürülürse ücret alacağımızda kayıp oluyormu burada kısaca zaman aşımı dava tarihimi yoksa ıslah tarihimi olucaktır ben bu riski almadan sadece kıdem tazminatı için mi mahkemeye başvurmam daha lehe olur şimdiden teşekkürler
Old 12-09-2014, 11:48   #2
Av.Evran KIRMIZI

Sayın Meslektaşım, henüz mesleğin başında genç bir avukat olduğunuz varsayımı ile bir ağabeyiniz olarak yazım kurallarına önem vermenizi tavsiye ediyorum.
Mesajınızda bir tane bile noktalama işareti yok. Bir tane bile büyük harf kullanılmamış. Size yardımcı olmak adına soruyu 3-4 kez okumama rağmen anlamadım. Bu yazım ve anlatım şekliniz dilekçelerinize de mutlaka yansıyacaktır ve meslekte sizi çok zorlayacaktır.
Old 12-09-2014, 13:36   #3
Av.TuğbaKara

Çözüm

Alacak davalarından olan;
*Ücret alacağı,
*Fazla çalışma ücret alacağı,
*UBGT ücret alacağı ve
*Hafta tatil ücret alacağında zaman aşımı süresi 5 yıldır. Zamanaşımının başlangıç tarihi ise, dava tarihinden geriye doğru 5 yıldır
*Yıllık izin ücret alacağında da, zamanaşımı süresi 5 yıldır. Ancak burada zamanasşımı iş akdinin sona erdiği tarihte başlar.
Takip veya dava ise zamanaşımını keser.(Yarg. 9. HD. 2005/36419 E.; 2006/16413 K.)
Old 12-09-2014, 21:12   #4
Av.Bülent AKÇADAĞ

Değerli meslektaşım,

Kısmi dava açmanız halinde muhtemelen alacağınız zamanaşımına uğrayacaktır. (Davaların görülme süresinden ötürü)

Kaldı ki alacak kalemleri de kısmen zamanaşımına uğramıştır.

Bu sebeple uzman bir hesap bilirkişisinden yardım alarak ya da kendiniz hesaplayarak zamanaşımına uğramamış bedel üzerinden alacak davası açmanız halinde zamanaşımı süresi kesilecektir(Bir kısım alacak yönünden) diye düşünüyorum.

Kolay gelsin.
Old 13-09-2014, 10:36   #5
Av.Evran KIRMIZI

Yıllık izin ücreti fesihten itibaren 5 yıllık zamanaşımına tabi iken 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle birlikte; yıllık izin ücreti fesihle muaccel olduğundan TBK 147/1 deki ifadesi ile "dönemsel bir niteliği bulunmadağından" TBK 146 daki 10 yıllık zamanaşımına tabidir. Yargıtay'ın 6098 Sayılı Borçlar Kanunu yürürlüğe girdikten sonraki uygulaması bu yöndedir. Tabii ki yine zamanaşımı başlangıcı fesihten itibarendir.
Old 14-09-2014, 15:55   #6
blondpoisson

Cevaplarınız için teşekkür ederim,ayrıca haklısınız evran bey ,yazım kuralları yok düşük cümleler de kullanmışım ama acilen ve kalabalık ortamda yazmıştım kafam baya dağınıktı yinede çok kötü yazmışın kusura bakmasın kimse iyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi