Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

özel (vakıf) üniversitelerde hukuk okumak

Yanıt
Old 06-04-2008, 21:06   #91
üye23342

onur sevgili arkadaşım seni burada görmek ne güzel ismi gördüm direkt anladım yuonse
bence de katılıyorum sana sonuna kadar
Old 30-05-2008, 10:45   #92
üye23342

Katılıyorum sonuna kadar.Bence artık hazmedemeyenler sussun.Öss ile 3 saat 15 dakikalık bir süre içinde belirlenen, saçma sapan bir sistemin yarattığı özel ve devlet kavramlarını tartışamaya gerek yok.Nitekim hukuk çok özel bir alan başarı için kendini geliştirmek gerekmektedir,hukukcu olmak devlet üniversitesinden mezun olmakla değil çok çaba ile olur ve bu çabayı tüm vakıf üniveristesi okuyanları olarak gayette vermekteyiz madem öyle hodri meydan ..
Old 25-07-2008, 22:44   #93
Adeviye Okutan

Devletin üniversitesinde okuyan çoğu öğrenci bir şeyin farkında değil sanırım. Eleştirmekde oldukları Vakif üniversitesi öğrencilerinin ebeveynlerinin ödediği ve ödemekde olduğu vergilerle devlet üniversitesinde okumuyor mu bu arkadaşlar. Kendinden zengin bir ülkede yaşamıyoruz, sirkulasyonla yol alıyoruz. Malum devlet üniversitesinin de kendine göre giderleri var ve öğrenci başına aldığı harçdan fazlasını harcıyor kişiye. Biraz kapsamlı düşünmek ve insanlara haksızlık etmemek, biraz minnet duymak gerek bence.

Ben yurdışında doğdum ve liseyide orada bitirdim. Benim geldiğim ülkede, Danimarka'da, vakıf üniversitesi yoktur. Açılması tartışıldı; karşıt gurupdaydım. Nedeni çok basit: iyi eğitimcilerin özel üniversitelere akmasına karşıyım. Çünkü ben ödenecek bir ödenekden dolayı daha kaliteli bir eğitim alınmasına karşıyım. Fakat bahsettiğim ülkede savunulacak bir yanı olmayan ÖSS sistemi de yok. Yani 3 saatlik bir sınav değil 14 yıllık bir eğitim baz alınarak öğrenciler İSTEDİKLERİ bölüme yerleşiyor. Yani şu an da 3 saatlik bir sınav sonucunu tartışıyorsak; çok yazık.

7 aylık hazırlanma ile sanırım ben de Danimarka şartlarında çok karşı çıktığım halde Türkiye şartlarında vakıf üniversitelerden birinde okuyacağım. Bundan utanmayacağımdan da eminim. Çünkü bu çarpık sistemde (ki ben sözel mezunu olmama rağmen yurtdışından geldiğim için sayısal bir sınava tabi tutuldum ve EA olan bir bölüm hukuka gireceğim) kendini kötü hissetmesi gerekenler KESİNLİKLE bizler değiliz.
Old 26-07-2008, 09:08   #94
stajyer av.hüseyin kara

Arkadaşlar ben de bir Yakın Doğu Üniversitesi mezunu olarak sn Elif Dinler in açmış olduğu bu güzel muhabbete katılmak istiyorum..
Öncelikle bizim toplumumuzda ''özel ünv.ye gidenler basarısız ama bir o kadar da haksız(paralı okudukları için,parası olmayan napsın deniliyor.Sizce eşitsizliğin nedeni parasıyla okuyanlar mı yoksa onları bu sekilde okumaya itenler mi?)) devlet ünv.ne gidenler de basarılı '' bilinci var. Bu önyargı giderilmeden malesef bu tartışma bitmez.Öss gibi ne oldugu belirsiz, daha 15 16 yaşlarında telafisi olmayan hayata dair önemli kararlar almamızı ve bunun butun sorumlulugunu lise cağlarında uzerimize yıkan bir sistemin carpıklığını tartısmaya gerek bile duymuyorum.Neden sizce herşeyimize karısan ve bütün eksikliklerimizi gidermemiz gerektiğini ve bunun için uyum paketleri hazırlamamızı isteyen Avrupa Birliği üye devletleri ünv.lerimiz hakkında bir düzenleme getirmemizi istemiyor.Neden onlar yıllar önce ünv.lerini özelleştirmiş de biz hala devlet-özel ayrımı yapıyoruz.Devlet ünv.de okuyan kaç arkadaşımız özel ünv.leri , eğitimlerini ve imkanlarını araştırdı.Türkiye nin sayılı bir kaç ünv.si hariç kaçında iyi donanımlı laboratuvar var.Hiç araştırdınız mı hangi ünv.ler yarısmlarda basarı sağlamış....Son bir sorum olacak degerli arkadaslarım.Cok iyi bir puan alarak iyi bir ünv.ye girip de o okulu bitiremeyen ve bir sekilde mezun olamayan arkadaslarımız mı sizce basarılı,istediği bölüme girebilmek için yeterli puanı alamayan ve bunun neticesinde özel ünv.ye gitmek zorunda kalan ama gittiği ünv.yi basarıyla bitiren,kendini geliştiren arkadaslarımız mı basarılı??? Ben öss sistemini hala degiştirmeyen ve bunu bize layık gören yetkililere söyle bir soru yönelttim.Bahse konu olan sınava girdim ve neticesinde benim Türkiye de herhangi bir devlet ünv.nde hukuk fak.de okuyacak kapasitem olmadıgı ortaya cıktı.Sen bu ünv.yi okuyamazsın puanın yetmiyor hadi seneye inş denildi..Bunun üzerine ben de özel ünv.ye gittim ve hukuk fak.ni 4 yılda basarılı bir sekilde bitirdim.Siz bana hukuk fak.de okuyamazsınız demiştiniz ben de gittim paşa paşa okudum.Demek ki sizin bana sundugunuz sistem bizlere yalan söylüyormuş ne diyorsunuz dediğim de de cok komik bir cevap aldım.Sistem bu, işine gelirse..İşte Atamın bana amenet ettiği bu ülkede benim degerim bu sorunun cevabı kadar net.Eğer bu ülkede bir seylerin düzelmesini istiyorsak kokoreci yasaklamadan önce eğitim düzenini basından sonuna kadar değiştirmek gerekir inancındayım.Bizim ülkemizde toplum düzeni surekli degişiyor ama nedense bu düzeni saglayan kurallar bir turlu degişmiyor.Her zaman gerimizde kalıyor.Bu da bizleri geriletiyor..

Bizler sadece baskalarından duyduğumuz bilgier dahilinde tartısmaya alıstıgımız için malesef her zaman kendimizi kısır tartısmaların içinde buluyoruz..
Old 27-12-2009, 21:33   #95
gsliburak

Arkadaşlar ben vakıf üniversitesinde burslu okuyorum.Ben hangi kategoriye giriyorum.Fakat bence yanlış düşünüyorsunuz orada da öss den düşük puan çekmesine rağmen kalite öğrenciler var. Hatta bir arkadaşımız şu anda sınıf birincisi fakat paralı okuyor. Bence bu işler biraz da çalışmaya dayanıyor. Herhangi bir fakülteye girince iş bitmiyor.Yani bence şartlar eşit sayılır.Bir savcı adayı olarak herkese derslerinde başarılar dilerim.
Old 01-01-2010, 14:54   #96
üye23342

Merhaba ben össde vakıf üniversitesine paralı gidip daha sonra yatay geçiş ile devlet üniversitesine geçmiş bir kişiyim. Önemli olan kişinin kendini yetiştirmesidir fakat ben şunu gördüm ki devlet üniversitesi ile vakıf üniversiteleri arasında dağlar kadar fark var. Özel okullarda belli çok kaliteli hocalar var evet ama gördüm ki özel okulda sınıf geçmek okumak çook daha kolaymış. Kızardım para almak için dersten bırakıyorlar diye ama şimdi gördüm ki orada 4 saat çalışma ile geçilebilen bir sınav devlet okulunda haftalarını alabiliyor. Üzgülüyorum bunu söylemeye ama sınıf geçmek çok kolaymış
Old 01-01-2010, 15:21   #97
yigit289

Devlet okullarıyla özel okulları kıyaslamaya girişmişsiniz yine.Elbette devlet okullarından mezun olabilen arkadaşlar özel okuldakilerden bir adım öndedir.Öss de belli bir puan almak için düzenli çalışmak ve kazanacağına inanmak gerekiyor.Özel okullarla devlet okullarının puanları arasında da dağlar kadar fark var.Öyle tek sınavla ölçülür mü gerçek bilgimi ölçmüyor demeyin.Tabii ki tam anlamıyla ölçemez ama belli bir seviyeyi de gösterir.Devletle özele girmek arasında 30-40 net fark varsa (belki daha fazla) burada bir seviye söz konusudr 5-10 netten bahsetmiyoruz burda.Hocalar aynı soruları mı soruyor bilmiyorum ama sorulan sorulardan öte o sorulara verilen cevaplara verilen puanların farklı olduğu kanısındayım.Az da olsa burslu olmayıp okul birincisi ya da iyilerinden olan öğrenci vardır.Düzenli çalışan ortalama bir zekaya sahip herkes iyi notlar alabilir.Ama en iyisi olmak için devlet okullarında çok çok çalışmak lazım ki bu da normal öğrenciler için çok olası bir durum değil.Devlet üniversitesinde de başarısız birçok öğrenci var ama çoğunun başarısızlığı çalışmadıklarından,yoksa hepsi yapar ama benim genel olarak gördüğüm öğrencilerin isteyerek ve benimseyerek değil,puanı yüksek diye ya da iyi para olduğu için tercih ettikleri.
Old 07-01-2010, 15:03   #98
fanarin

Şimdi konuşmak için sanki çok erken gibi

Uzun vadede herkes neyin ne olduğunu görecektir.

Teşekkürler
Old 09-01-2010, 16:34   #99
burakhukuk_06

Bu konu gerçekten çok tartışılan bir konudur.Ben de vakıf üniversitesinde eğitim görmekteyim.bazı ortamlarda(hukuk öğrencilerinin bulunduğu) vakıf üniversitesinde okuduğumu söyleiğimde bana 'birşey bilmiyor' gözü ile bakıyorlar.Bu gerçekten rencide edici ve moral bozucu bir durum.Şahsen öss sınavına yüksek derece ile giren biri olarak öss sınavını yapamamam ve yıl kaybetmemek için vakıf üniversitesine girmem kabul edersiniz ki benim olmadığı gibi kimsenin suçu değildir.Yapılan muamele gerçekten yanlış.Vakıf üniversitesinde okuyan arkadaşlarımın kendilerine şu aşılamayı yapmalı: Onlar böyle düşünüyor ve ben bu düşüncelerinin yanlış olduğunu ders durumumla ve gelecekte pratikle kanıtlayacağım ! Böyle olduğu takdirde hem düşüncenin yanlışlığını kanıtlarsınız hem de bir rekabet ortamı yaratarak Türk hukukunun kalitesini arttırmış olursunuz.Son olarak belirtmekte fayda görüyorum : Önemli olan nerede ve nasıl hukuk fakültesini bitirdiğin değil, dersleri ders olmaktan ziyade meslek icra edebilmek için araç olarak görmek ve kendini fakültede iyi yetiştirerek diğer hukuk fakültesi öğrencilerinden farkını ortaya koymaktır. Saygılarımla..
Old 09-01-2010, 22:03   #100
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan misSbeGum
Merhaba ben össde vakıf üniversitesine paralı gidip daha sonra yatay geçiş ile devlet üniversitesine geçmiş bir kişiyim. Önemli olan kişinin kendini yetiştirmesidir fakat ben şunu gördüm ki devlet üniversitesi ile vakıf üniversiteleri arasında dağlar kadar fark var. Özel okullarda belli çok kaliteli hocalar var evet ama gördüm ki özel okulda sınıf geçmek okumak çook daha kolaymış. Kızardım para almak için dersten bırakıyorlar diye ama şimdi gördüm ki orada 4 saat çalışma ile geçilebilen bir sınav devlet okulunda haftalarını alabiliyor. Üzgülüyorum bunu söylemeye ama sınıf geçmek çok kolaymış
Gözlemlerinizi aktardığınız için teşekkürler.
Herkes farklı şeyler söylüyor,herkes farklı örnekler veriyor.Açıkçası bu tartışma bitmez.Bitmesin de...
Ben bu konuda kısa bir şey söylemek istiyorum.
Aktaracağım şeyler tamamen samimi düşüncelerimdir.Devletin hukuk fakültesine giremeyecek derecede bir puan alsaydım ve babamında mali durumu çok iyi olsaydı hiç düşünmeden özel üniversiteye giderdim.Bunda garipsenecek bir şey olmamalı.Özel üniversiteler de okuyan öğrencileri alt yapısız olarak eleştirmeye gerek yok.Onların bir suçu da yok.Sınava girmişler ,herhangi bir nedenden dolayı yapamamışlar neticede maddi imkanları elverdiği için özele gitmişler.Dediğim gibi ben de olsa ben de giderdim.Şunu da belirteyim ki onlar da devletin fakültesinde okumak istemişlerdir ancak olmayınca olmamıştır

Şimdi bana yahu sen değil miydin özele karşı gelen diyenler olabilir.Ben de onlara şunu diyorum.Evet karşıyım.Özel üniversiteleri yaratan bu sisteme karşıyım.Ama bu sistemden yararlananlara devletin verdiği hakkı kullananlara karşı değilim.Olmamalıyım da.Neticede ben de kullanırdım

saygılar
Old 09-01-2010, 22:10   #101
yigit289

Alıntı:
Yazan misSbeGum
Teşekkür ediyoruz bilgilendirmen için.
Buradan sayın Raşit beye de istediği cevabı göndermiş olalım.
Old 16-01-2010, 23:38   #102
üye25928

Alıntı:
Yazan yigit289
Teşekkür ediyoruz bilgilendirmen için.
Buradan sayın Raşit beye de istediği cevabı göndermiş olalım.

Pek başarılı olduğunuz söylenemez. (Bkz: İstisnalar kaideyi bozmaz.) Özellikle Kıbrıs'taki ve İstanbul Ankara'daki üniversitelerin pek fazla bir eksiği olmadığı kanaatindeyim, ama bir kaç yetersiz fakülte var, zaten her sene yatay geçiş sonuçlarına bakarsanız bu fakültelerde öğrencilerin aldıkları notları görürsünüz, onları istisna kabul ediyorum.
Old 18-01-2010, 11:38   #103
MustafaKemal

18 yaşında sınava girip 20 tane fazla matematik sorusu cevaplamakla daha iyi hukukçu olunmaz.
Old 20-01-2010, 11:01   #104
Yavanna

Ben de Bilgi Hukuk mezunuyum, burslu okudum ama bizim sınıfta kimin burslu olduğu kimin olmadığı tartışılmazdı bile, çünkü oraya para veren de vermeyen kadar başarılıydı. Hatta bursluların, 7 seneye kadar burs hakkı olmasından ötürü çoğunluğu daha rahat okudu. MustafaKemal e katılıyorum, kişinin ÖSS başarısı, hukukta başarılı olacağının garantisi değildir, olmamalıdır da.Nitekim biz bunu birçok arkadaşımızda gördük.
Hocalarla birebir iletişim imkanı, artık Devlet üniversitelerinin iyi hocalarının özellere geçmesi, daha çok pratiğe dayalı öğretim sistemi ile Bilgi ve benzeri birkaç vakıf üniversitesinin daha piyasada çok takdir edildiğini belirtmek gerek.ÖSS puanlarına da bakarsanız burssuz taban puanları dahi yüksektir bu üniversitelerin. Ayrıca iyi hocaların sadece para için vakıf üniversitelerine geçtiğini düşünmeyin. Birçok hocam vardı, adını bile duymadığınız özel üniversitelerden ne paralar teklif ederek çağırıyorlardı, dekanlık teklif ediyorlardı ama gitmediler, çünkü onların da bir itibarı var haliyle. İşin ekonomik yanı baskın evet, ama onlar da gerçekten hukukçu olmak için kendini adamış, derslerde daha aktif öğrencilere ders anlatmayı tercih ediyorlardır.
Old 23-01-2010, 03:03   #105
Ulukoca

Hangi üniversiteden mezun olmasından çok kişinin kendini nasıl yetiştirdiğinin önemli olduğunu düşünüyorum. Ankara Hukuk'ta olmanın bana getirdiği avantajları elbette ki olacak, dezavantajlarının da olduğu gibi. Aynı şekilde vakıf üniversitelerinde okuyan arkadaşlarında avantaj ve dezavantajları var. Fikrimce burada yanlış bir noktada düğümleniyor mesele. Sonuçta iki hukuk eğitimi verilen fakültede de okuyan insandır, sonuç kendiyle alakalıdır. Okulun etkisi elbette olur; ama ÖSS'de ki puan farkı hukukçu kimliğini ve anlayışını kazanmayı sağlamaz.

Burada asıl önemli sorun şu. Hukuk eğitiminin vakıf üniversitelerinde veya daha demek istediğimizin anlaşılması açısından "para karşılığı" verilmesi meselesi. İdare para karşılığı hukuk eğitimi alma hakkı tanıdığı zaman "niye alıyorsun" demenin mantığı yok; ama bunun yanlış olduğunu da belirtmek gerek. Aşağılamak için demiyorum, onlar da değerli mesleklerdir; ama bir makine, inşaat mühendisliği, bir ekonomi veya benzeri için aynı şeyi söyleyemeyiz. Ancak Hukuk eğitimi paralı olamaz. Bu hem bu üniversitelerden yetişenlere karşı bir önyargıyı doğurur, hem de genel anlamda "hukukçu" yetiştirmeyle bağdaşmaz. (gerçi Türkiye'de hukukçu yetiştirmek gibi bir amaç olduğundan da tam anlamıyla bahsedilemeyeceği gerçeği de var)

Olaya bir de bu yönden bakılması gerekli...
Old 01-06-2011, 22:30   #106
Av.İsmail Güler

Bu tip tartışmaların bitirilmesi için Avukatlık sınavının açılması kesinlikle şarttır.Ayrıca hukuk fakültelerindeki sınavlara her ders için ülke genelinde ortak yapılacak bir sınav açılması da, çok ciddi bir eğitim gerektiren "hukuk eğitimi"'ndeki ciddiyeti arttıracaktır.Ayrıca bu tip sınavlarla hocaların subjektif olarak "öğrenciye takmak" konusundan da bir nebze kurtalanacaktır.
Old 11-06-2011, 14:28   #107
hukukcugokhanozkan

Alıntı:
Yazan misSbeGum

Devlet üniversitelerini kazananlarla , vakıf üniversitesinde paralı okuyanlar arasında zeka farkı olmadığını söylemek genel olarak mümkün değil. (Matematik yapamaz ama türkçe,tarih,coğrafya,felsefe,mantık,psikolji dersleri iyidir o başka, hukukun Türkçe matematikten alması çok saçma zaten, bir hukukçunun sosyal zekası,mantığı ve yorum yeteneği güçlü olmalıdır, devlet üniversitesinde hatta hakimlik sınavlarına giren ve kazananlar arasında son derece açık kanun hükmünü doğru değerlendiremeyenler gördüm.)

Her zaman söylemişimdir. Vakıf üniversitesinde okuyan biri devlet üniversitesine gelse 15 senede bitiremez fakülteyi. Hukuk gerçekten çok zor bir bölüm 5-6-7 hatta 10-15-20 senede bitirenler var devlet üniversitilerini.
Old 11-06-2011, 22:42   #108
Aslı Aydın

Alıntı:
Yazan hukukcugokhanozkan
Devlet üniversitelerini kazananlarla , vakıf üniversitesinde paralı okuyanlar arasında zeka farkı olmadığını söylemek genel olarak mümkün değil. (Matematik yapamaz ama türkçe,tarih,coğrafya,felsefe,mantık,psikolji dersleri iyidir o başka, hukukun Türkçe matematikten alması çok saçma zaten, bir hukukçunun sosyal zekası,mantığı ve yorum yeteneği güçlü olmalıdır, devlet üniversitesinde hatta hakimlik sınavlarına giren ve kazananlar arasında son derece açık kanun hükmünü doğru değerlendiremeyenler gördüm.)

Her zaman söylemişimdir. Vakıf üniversitesinde okuyan biri devlet üniversitesine gelse 15 senede bitiremez fakülteyi. Hukuk gerçekten çok zor bir bölüm 5-6-7 hatta 10-15-20 senede bitirenler var devlet üniversitilerini.

Vakıf üniversitesinde okuyan bir öğrenciyle devlet üniversitesinde okuyan bir öğrencinin arasında zeka farkının olduğunu söylemek açıkçası çok statükocu bir yaklaşım bana göre. Ne demek yani, vakıf üniversitelerinde okuyanların zeka seviyelerinde fark var diğerlerine göre?

Ayrıca devlet üniversitelerinin de (Ankara Hukuk gibi) sınav sorularını görmekteyiz. O kadar da zor değiller. En azından test sınavı olmuyoruz biz.
Old 13-06-2011, 20:50   #109
hukukcugokhanozkan

Alıntı:
Yazan Firebolt
Vakıf üniversitesinde okuyan bir öğrenciyle devlet üniversitesinde okuyan bir öğrencinin arasında zeka farkının olduğunu söylemek açıkçası çok statükocu bir yaklaşım bana göre. Ne demek yani, vakıf üniversitelerinde okuyanların zeka seviyelerinde fark var diğerlerine göre?

Ayrıca devlet üniversitelerinin de (Ankara Hukuk gibi) sınav sorularını görmekteyiz. O kadar da zor değiller. En azından test sınavı olmuyoruz biz.

Matematik hariç diğer derslerde develet üniversitesini kazananla vakıf üniversitesini kazanan arasında 20-30-40 net fark oluyorsa bu aradaki zeka farkının sonucudur. Sonuçta Türkçe tarih coğrafya nerdeyse 12 sene boyunca görülen dersler. Çalışmamıştır, babası zengindir gibi söylemler bahaneden başka bir şey değil. Vakıfta da elbette zeki öğrenciler vardır ancak diyorum ya ben genel olarak konuşuyorum. İstisnalar kaideyi bozmaz.
Old 14-06-2011, 09:55   #110
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan hukukcugokhanozkan
(Matematik yapamaz ama türkçe,tarih,coğrafya,felsefe,mantık,psikolji dersleri iyidir o başka, hukukun Türkçe matematikten alması çok saçma zaten, bir hukukçunun sosyal zekası,mantığı ve yorum yeteneği güçlü olmalıdır,

Bir hukukçunun matematik bilmesi, iyi bir hukukçu olmasının önkoşuludur. Matematik, muhakeme yeteneğini güçlendirir. Hukukçu ise, muhakeme yeteneği olmadan hukukçu olamaz. Bu itibarla matematik hukuk için de çok önemlidir.

Ayrıca küçük bir not: Fakültelerin iyisi veya daha iyisi olabilir. Bu anlamda Özel okul- Vakıf Okulu- Devlet okulu ayrımı yapmak bence hiç doğru değil. Kişinin kendisinde biter herşey.
Old 14-06-2011, 19:20   #111
hukukcugokhanozkan

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Bir hukukçunun matematik bilmesi, iyi bir hukukçu olmasının önkoşuludur. Matematik, muhakeme yeteneğini güçlendirir. Hukukçu ise, muhakeme yeteneği olmadan hukukçu olamaz. Bu itibarla matematik hukuk için de çok önemlidir.

Ayrıca küçük bir not: Fakültelerin iyisi veya daha iyisi olabilir. Bu anlamda Özel okul- Vakıf Okulu- Devlet okulu ayrımı yapmak bence hiç doğru değil. Kişinin kendisinde biter herşey.

İyi de ben son derece açık kanun hükmünü bile yanlış değerlendirenler gördüm. Bunlar iyi matematik yapıp da üniversiteyi kazanmış kişiler. Bence matematikle hiç alakası yok. Matematikte yorum olmaz. Formül olur. Formülü bilirsen yaparsın ama hukukta kanunu(bir bakıma formülü) bilmek yetmez, somut olaya soyut hukuk kurallarını uygulayabilmen gerekir.
Old 14-06-2011, 23:53   #112
Aslı Aydın

Alıntı:
Yazan hukukcugokhanozkan
Matematik hariç diğer derslerde develet üniversitesini kazananla vakıf üniversitesini kazanan arasında 20-30-40 net fark oluyorsa bu aradaki zeka farkının sonucudur. Sonuçta Türkçe tarih coğrafya nerdeyse 12 sene boyunca görülen dersler. Çalışmamıştır, babası zengindir gibi söylemler bahaneden başka bir şey değil. Vakıfta da elbette zeki öğrenciler vardır ancak diyorum ya ben genel olarak konuşuyorum. İstisnalar kaideyi bozmaz.

Zeka bamabaşka bir şeydir, fazlaca çalışmak ise bambaşka bir şey.

Eğer aynı fakültede okuyan ve gece gündüz demeden çalışan, aynı zamanda bu derse de gece gündüz benden daha fazla çalıştığını bildiğim %100 burslu bir arkadaşım bir dersten 60'la geçiyor ve burslu olmayan ben çok da fazla çalışmamama rağmen 90 ile geçiyorsam kimin daha zeki olduğuna buyrun siz karar verin lütfen.

Hangi vakıf üniversitelerinden öğrencilerle karşılaştınız şimdiye kadar bilemiyorum ancak; üniversite var, üniversite var yani şimdi. Biraz daha dikkatli ve kişileri aşağılamayan yorumlar yapmaya özen gösterelim lütfen.

Örneğin ben; okuldaki derslerin tümüne giden, elimden geldiğince kütüphaneye gidip ilgi alanıma göre araştırmalar yapan, monografiler alıp okuyan ve makaleler araştıran birisiyim. Etrafımda pek fazla görmedim bu tarz çalışmalar yapan arkadaşlarımdan. Devlet üniversitelerinde de böyle öğrencilere rastlanabileceğini de pek fazla düşünmüyorum açıkçası. Derse gitmeyen adamlar heralde oturup da makale, monografi okumazlar.

Daha önce de söylendiği gibi iyi bir hukukçu olabilmek kişinin elinde olan bir şeydir. ÖSS'de yapılan daha fazla netle daha iyi bir hukukçu olunabileceğinin garantisi verilmez, verilemez.
Old 28-06-2011, 15:56   #113
kum

Ne kadar yanlış bir tartışma.Saim Dikici üstadımız söylemiş gerekeni ancak, üniversite mezunu ve ikinci üniversiteyi hukuk fakültesinde okumak isteyen biri olarak bir iki şey eklemek isterim:
Ben Devlet Okulundan Endüstri Mühendisliği mezunuyum.Bu yıl üniversite sınavına girdim.Vakıf üniversitesini kazanırsam devlette okuyanla aramda zeka farkı olduğunu, daha kötü hukukçu olduğumu mu söyleyeceksiniz?Yoksa 1.üniversite mi devlette okudum diye tevccüh gösterip beni istisnaya mı tabii tutacaksınız?
Old 28-06-2011, 20:35   #114
üye25928

Alıntı:
Yazan kum
Ne kadar yanlış bir tartışma.Saim Dikici üstadımız söylemiş gerekeni ancak, üniversite mezunu ve ikinci üniversiteyi hukuk fakültesinde okumak isteyen biri olarak bir iki şey eklemek isterim:
Ben Devlet Okulundan Endüstri Mühendisliği mezunuyum.Bu yıl üniversite sınavına girdim.Vakıf üniversitesini kazanırsam devlette okuyanla aramda zeka farkı olduğunu, daha kötü hukukçu olduğumu mu söyleyeceksiniz?Yoksa 1.üniversite mi devlette okudum diye tevccüh gösterip beni istisnaya mı tabii tutacaksınız?

Güzel bir yaklaşım sergilemişsiniz.

Ben sorunu özel okullarda olup olmamasında görmüyorum. bir hukukçuluk sınavı açılır. Geçen geçer geçemeyenler kalır. Devlet üniversitesindeki arkadaşlar şu aşamada mağdurlar, zira her önüne gelenin hukukçu yapılması hem sistem açısından hem de onların kazançları açısından haksızlık ifade ediyor. Çünkü ben bir sene boyunca diz kırıp ders çalışayım, öbür adamın babası zengin diye aynı diplomayı alalım, bu hukukçu mantığına aykırı. Benim demek istediğim ve çözüme ulaştıracağına inandığım önerim şu:

Hukukçuluk sınavı yapılır, geçen hukuki alanlarda faaliyet göstermeye hak kazanır, geçemeyen de ne hali varsa görür.

Şu an hukuk fakültesi sayısı 170e çok yakın. Ben hukuk fakültesi tam 3 sene önce kazandığımda bu rakam 54 idi. Ben 120 tane daha açılacağını bilseydim belki de bu bölümü tercih etmeyecektim. 3 yılda 100 tane hukuk fakültesi açılmasını sağlıklı bulmuyorum. 3 yıl içinde bu 100 fakülteden yetişecek hukukçu adaylarının da ciddi manada eğitim alabileceklerini düşünmüyorum.

Şu aşamada tek çözüm, sınav. Ben de geçemeyebilirim. Kimsenin garantisi yok. Ama hak eden girsin geçsin, hak edemeyen kalsın.
Old 30-06-2011, 20:20   #115
kum

Varsayılan Sn.Tavus;

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus

Güzel bir yaklaşım sergilemişsiniz.

Ben sorunu özel okullarda olup olmamasında görmüyorum. bir hukukçuluk sınavı açılır. Geçen geçer geçemeyenler kalır. Devlet üniversitesindeki arkadaşlar şu aşamada mağdurlar, zira her önüne gelenin hukukçu yapılması hem sistem açısından hem de onların kazançları açısından haksızlık ifade ediyor. Çünkü ben bir sene boyunca diz kırıp ders çalışayım, öbür adamın babası zengin diye aynı diplomayı alalım, bu hukukçu mantığına aykırı. Benim demek istediğim ve çözüme ulaştıracağına inandığım önerim şu:

Hukukçuluk sınavı yapılır, geçen hukuki alanlarda faaliyet göstermeye hak kazanır, geçemeyen de ne hali varsa görür.

Şu an hukuk fakültesi sayısı 170e çok yakın. Ben hukuk fakültesi tam 3 sene önce kazandığımda bu rakam 54 idi. Ben 120 tane daha açılacağını bilseydim belki de bu bölümü tercih etmeyecektim. 3 yılda 100 tane hukuk fakültesi açılmasını sağlıklı bulmuyorum. 3 yıl içinde bu 100 fakülteden yetişecek hukukçu adaylarının da ciddi manada eğitim alabileceklerini düşünmüyorum.

Şu aşamada tek çözüm, sınav. Ben de geçemeyebilirim. Kimsenin garantisi yok. Ama hak eden girsin geçsin, hak edemeyen kalsın.

Son derece akılcı ve kanaatimce gerekli bir öneri yapmışsınız. Destekliyorum.
Saygılar
Old 10-07-2011, 09:53   #116
emrahcevik

çoğu, vakıf adı altında ticarethane gibi işletilen üniversitelerden iyi bir eğitim beklemek -istisnalar mutlaka olacaktır- haksızlık olur. iyi hocaların daha yüksek paralarla transfer edilmesi veya bazı maddi koşullarının daha iyi olması bir üniversiteyi "iyi" yapmaz. bir üniversitenin kalitesini genel olarak öğrenci belirler. o iyi öğrencilerin bir kısmı geleceğin iyi hocaları olacaktır. o iyi hocalar daha sonra bilim yapacaklar ve dünyaya bir katkıları olacaktır.

üniversitenin amacı piyasanın istekleri doğrultusunda öğrenci yetiştirmek değildir. çökmüş bir üniversite düzeni içinde özel üniversitelerin yanında yer almak hiç de akılcı değildir.

1 milyon kişinin katıldığı bir seçme sınavında 852. olan kişiyle 52.142'inci olan kişiyi aynı sınıfa alıp aynı dersi anlatıp aynı soruyu sorup aynı değerlendirmeye almak haksızlıktır. üstelik bu haksızlık her ikisinin de zekasına ve çalışma azmine karşıdır. bunun aksini çeşitli savlarla ispatlamaya çalışmak ülkemizde matematik eğitiminin hiçbir işe yaramadığını teyit eder.

özel üniversiteler şu anda bu ülkede aşırı pahalı, bir grup paralının statü arzularını tatmin etmekten başka işe yaramayan kurumlar görüntüsündedir.

mensuplarının bunun bilincinde olması onların avantajınadır.

eğitimin gitgide piyasa içine çekildiği, yalnız bir grup paralı azınlığın onun iyisini edinebildiği bir ortamda hala eşitlikten bahsetmek, bilinç değil sadece şımarıklıktır.
Old 11-07-2011, 10:42   #117
AV. İLKER VURAL

Üniversite giriş sınavından düşük puan alıp aradaki farkı maddi olanakları ile kapatarak hukuk fakültesine veya diğer herhangi bir fakülteye girmek doğrudan doğruya haksızlıktır.
Old 11-07-2011, 14:58   #118
burakhukuk_06

Rahatsiz

Alıntı:
Yazan AV. İLKER VURAL
Üniversite giriş sınavından düşük puan alıp aradaki farkı maddi olanakları ile kapatarak hukuk fakültesine veya diğer herhangi bir fakülteye girmek doğrudan doğruya haksızlıktır.

Sayın Av.Vural ne kadar önyargılısınız.Geçmişinizde bu konu hakkında bir sorun mu yaşadınız bilmiyorum.Ben vakıf üniversitesinde okuyorum.bir arkadaşımdan örnek vereyim.Arkadaşım hukuk okumayı çok istemiş birisi ve kendisi şanssızlık mı dersiniz kader mi o da sizin önyargılarınıza kalmıştır,iyi bir çalışma dönemi geçirmesine rağmen öss de başarılı olamamış.kendisi hukuk okumayı çok istediğinden bankadan kredi cekerek taksitlerini yatırmakta o borcu da zar zor ödemektedir.Bunu siz yaşamadığınız için bilemezsiniz..Türkiye'de ki sınav sistemi çok mu adil de siz bunu geçip vakıf üniversitesine girmiş kişilerin adaletsizliğinden dert yanıyorsunuz ?
Old 12-07-2011, 08:14   #119
emrahcevik

sayın burakhukuk,

arkadaşınızın kredi çekerek hukukta okuması haksızlıktır. sayın vural son derece doğru bir tespitte bulunmuş. bu haksızlık o krediyi çekme imkanı olmayanlara karşı da yapılmıştır başka birçok kişiye karşı da.

aslında aklı yürütme biçimi yukarıda değindiğim gibi "bir milyon kişinin katıldığı bir yarışmada 655. olan kişiyle 49.213'üncü olan kişi neden aynı koşullarda yollarına devam etsin" şeklinde olmalıdır.

o beğenilmeyen 3,5 saatlik sınav herkese uygulanıyor. ama sınav sonucunda biraz daha paralılara daha fazla seçenek sunuluyor.

bir adaletsizliği bir başka adaletsizlikle kapatmaya çalışmak üçüncü bir adaletsizliğe yol açacaktır.
Old 12-07-2011, 12:59   #120
Emre Can

Alıntı:
Yazan burakhukuk_06
Sayın Av.Vural ne kadar önyargılısınız.Geçmişinizde bu konu hakkında bir sorun mu yaşadınız bilmiyorum.Ben vakıf üniversitesinde okuyorum.bir arkadaşımdan örnek vereyim.Arkadaşım hukuk okumayı çok istemiş birisi ve kendisi şanssızlık mı dersiniz kader mi o da sizin önyargılarınıza kalmıştır,iyi bir çalışma dönemi geçirmesine rağmen öss de başarılı olamamış.kendisi hukuk okumayı çok istediğinden bankadan kredi cekerek taksitlerini yatırmakta o borcu da zar zor ödemektedir.Bunu siz yaşamadığınız için bilemezsiniz..Türkiye'de ki sınav sistemi çok mu adil de siz bunu geçip vakıf üniversitesine girmiş kişilerin adaletsizliğinden dert yanıyorsunuz ?

"şanssızlık mı dersiniz kader mi" vallaha ben sınavda elenme diyorum hastalık olabilir ailevi sebepler olabilir ama bu işin başka bir boyutu mazeret olsa bile aynı sınav 1 yıl sonra tekrar var mazeretler paranın kullanılması için gerekçe değil.Aynı sınava bizde girdik elimizden geleni yaptık çok şükür kazanabildik bir yerleri,kazanamasaydım ne olurdu paralı okuyacak imkanım yoktu tekrar hazırlanırdım.Kişilerin sınavda başarı elde edemeyip para ile farklı bir yoldan hedefe varmasında adaletsizlik olmadığını savunanlar yarın mahkemelerde nasıl bir adalete vurgu yapacak ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi