Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi, Müteahhidin Temerrüdü

Yanıt
Old 07-02-2013, 19:50   #1
Av.Aksoy

Varsayılan Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi, Müteahhidin Temerrüdü

Değerli Meslektaşlarım,
Müvekkiller 2005 yılında Ltd. Şirket statüsündeki müteahhid firmayla 31.12.2008 teslim tarihli bir K.K.İ.S. imzalamışlar. Fakat sözleşmeye göre kademeli devredilmesi gereken müteahhit arsa payını vaktinden evvel hem de şirkete değil şirketin temsilcisi olan ve sözleşmeyi yetkili sıfatıyla imzalayan gerçek kişiye tapudan devretmişler. Müteahhit de kendine düşen payı inşa edip büyük bölümünü satmış. Bir kısmı ise hala daha gerçek kişinin üzerinde. Ama O da ortaklıktan ayrılmış. Müvekkillere verilecek blok ise halen kabası bitmiş durumda kalmış. Gecikme halinde ayda 100 Avro cezai şart kararlaştırılmış. Dört senelik bir gecikme durumu var. Bu aşamada ne yapmamı önerirsiniz? Hem şirkete hem de eski ortağa ihtarname çekip üç aylık bir süre verip bu sürede de teslim etmezse B.K. 106. maddeden kaynaklanan seçimlik haklardan "aynen ifa ve gecikme tazminatı" hakkımı kullanmayı düşünüyorum. Ama eski ortak arsa paylarını elden çıkarır diye tereddüt duyuyorum. Direk dava mı açsam? Davalı kim olacak? Her iksini de davalı gösterebilir miyim?Arsa payları eski ortakta ve muhtemelen şirketin hiçbir mal varlığı yok. Mahkeme eski ortaktaki paylara tedbir koyar mı? Karar veremedim. İzlenecek yol haritası konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Old 17-02-2013, 00:42   #2
Av.Aksoy

Ortaklıktan ayrılan gerçek kişi müteahhite tedbir talepli tapu iptal ve tescil davası açmayı, yüklenici firmaya ise şimdilik ihtarname çekip yasal hakları saklı tutarak 3 aylık son bir süre vermeyi düşünüyorum. Ne dersiniz?
Old 18-02-2013, 17:10   #3
efekankaptan

"Fakat sözleşmeye göre kademeli devredilmesi gereken müteahhit arsa payını vaktinden evvel hem de şirkete değil şirketin temsilcisi olan ve sözleşmeyi yetkili sıfatıyla imzalayan gerçek kişiye tapudan devretmişler." Bu cümleyi biraz daha açar mısınız? Yükleniciye devrin ne zaman yapılacağı kararlaştırılmış ve ne zaman yapılmış? KKİS bazı yöntemler uygulanıyor iş sahibi yükleniciye arsa payını devreder ve arsa üzerinde ipotek tesis eder böyle mi? Yoksa sözleşme süresince eser inşa edildikçe iş sahibi yükleniciye yaptığı kısımla orantılı bazı taşınmazların mülkiyetini devreder böyle mi? Bu kısımda öncelikle sizinkilerin ne yaptığını anlayamadım...
Old 18-02-2013, 17:12   #4
efekankaptan

Ayrıca arsa kimler adına kayıtlı? Ltd Şti adına mı yoksa bir çok kişi mi var?
Old 24-02-2013, 22:33   #5
Av.Aksoy

Değerli meslektaşım,
Sözleşmeye göre, arsa payları müvekkillerin üzerinde kalacak, belirli aşamalara gelince yüklenici şirkete ferağ verilecek. Fakat böyle olmamış, daha inşaatın başlarında tapudan satış gösterilerek şirketin kendisine değil temsilcisine devredilmiş.Bu şahıs da 1 yıl önce şirketten ayrılmış.Fakat halen yaklaşık 30 konut kendi adına kayıtlı. Gerisini ise satmış.
Şimdi ben bu şahsa ihtarname çektim. Bu konutları iktisap etmesinin hiç bir geçerli sebebinin bulunmadığını belirterek 10 gün içerisinde iade etmesini ihtar ettim. İade etmezse tapu iptal ve tescil davası açmayı düşünüyorum. Şirkete karşı ise normal temerrüdden kaynaklanan yasal süreci başlatacağım. Sizce bu kurgu netice verir mi? İlginiz için şimdiden teşekkürler...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi