Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

avukatın müvekkili hakkında yakalama kararı olup olmadığını öğrenmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-12-2012, 10:41   #1
GECE

Varsayılan avukatın müvekkili hakkında yakalama kararı olup olmadığını öğrenmesi

Arkadaşlar,
Avukat, savcılık yakalama bürosuna vekaletnamesi ile başvurunca, müvekkili hakkında yakalama kararı olup olmadığını öğrenebilir mi?
ben vekaletname ile başvurunca sorgu yapılıyor diye biliyorum ama Ankara Adliyesinde bir avukat arkadaşımız, vekaletname ve dilekçesi ile bu konuda başvurduğunu, ancak savcının "ben bu dilekçeyi almam, avukatlar öğrenip gidip müvekkillerine söyleyip onların kaçmasını sağlıyor dediğini" söyledi. yani dilekçesini bile havale etmemiş. siz ne dersiniz bu duruma??
Old 11-12-2012, 10:46   #2
Av.Bülent AKÇADAĞ

Ben sözlü olarak yaptığım başvurularda genellikle bu cevap ile karşılaşıyorum.

Dilekçe ile daha önceden başvuru yapmadım ancak savcılığın dilekçeyi kabul etmemesinin hukuka aykırı olduğunu düşünüyorum.

Dilekçe ile başvuru yapıldığında eğer red gerekçeleri varsa, bunun yazılı olarak belirtilmesi ve buna göre işlem yapılması gerekmektedir.

Dilekçenizi almaktan ısrarla imtina eden görevliler hakkında suç duyurusunda bulunabileceğinizi düşünüyorum.
Old 11-12-2012, 11:08   #3
avmurat

İzmir'de yakın zamana kadar şifahen söylüyorlardı.Artık sorgulama yapmayacaklarına dair duyuru asmışlar; vermiyorlar. Yasal boyutunu hiç düşünmedim, ancak vekaletname ibrazı ile mümkün olmalı diye düşünüyorum.Adli sicil kaydı alınabiliyor.Arada bir fark yok diye düşünüyorum.
Old 11-12-2012, 17:32   #4
Av.Hayrullah ÇUHADAROĞLU

Yakalama kararının çok gizli bir bilgi olmadığını söyleyebilirim.Burada savcı keyfi bir davranış içerisinde bana göre. Sonuçta vekalet ile ceza sorgulaması yapıp derdest ve sonuçlanmış davaları görmek mümkün. Hatta adli sicil kaydı ile kesinleşmiş cezaları da görebiliyoruz. Öğrenilen dosya no ve mahkeme adı ile dosya üzerinden ve infaz bölümünden de dosyalar incelenip hakkında yakalama kararı çıkıp çıkmadığını öğrenebiliyoruz. O halde zaten halihazırda gizli olmayan bilginin resmi başvuru sonucunda verilmemesini mantıklı bulmuyorum. Bu arada İzmir'de yakın zamana kadar polis memuru arkadaşlardan da rica edip T.C. No ile yakalama olup olmadığını öğrenebiliyorduk ama şu anda bakmaktan çekiniyorlar.
Old 12-12-2012, 05:53   #5
AV.HARUN UYANIKOĞLU

Dilekçe hakkının kullanılmasının engellenmesi (YÜR. TAR.: 01.06.2005)
5237 SAYILI YASA ÇOK AÇIK SAVCI BEY SUÇ İŞLİYOR BENCE
MADDE 121 - (1) Kişinin belli bir hakkı kullanmak için yetkili kamu makamlarına verdiği dilekçenin hukuki bir neden olmaksızın kabul edilmemesi halinde, fail hakkında altı aya kadar hapis cezasına hükmolunur. (SULH CEZA MAHK.)
Old 12-12-2012, 08:24   #6
Abalı

İdari işlemleri yürüten bir kamu görevlisi olduğum için adli işlemleri bilmiyorum ancak konuyu 3071 sayılı Kanun çerçevesinde değerlendirecek olursak;

Bir merciye, makama veya kuruma yazılı dilekçe sunulduğu takdirde kurum bu dilekçeyi almak ve işleme koymak mecburiyetindedir. Sonrasında dilekçeye cevabı olumsuz verebilir ancak "dilekçeyi işleme almıyorum" diyemez. Zaruri durumlar sebebiyle dilekçeyi kabul edemiyorsa, kurum amiri tarafından dilekçenin üzerine neden kabul edilemediği hakkında şerh düşülmelidir.

Tabi başta söylediğim gibi adli makamların, kendilerine yapılan yazılı müracaatlarda idari makamlar gibi 3071 sayılı Kanun hükümlerini uygulayıp uygulamadıklarını bilmiyorum.
Old 12-12-2012, 10:16   #7
umutlaw

Hocam suç işliyor doğru da en basit kamu görevlisi bile dilekçe veriyoruz beni bağlamaz diyor savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz bir süre sonra dosya kovuşturmaya yer yoktur diye cevap geliyor!
İstanbul da savcılık genellikle tarafların haklarının korunması için ve soruşturmanın selameti için dosyadan hakkında yazılı dahi bilgi vermiyor.
Old 12-12-2012, 18:44   #8
GECE

Savcı dilekçeyi almaya yetkili olduğu halde almamış. yakalama sorgusu yaptırmak isteyen avukat (vekaletnamesi var ve dilekçe ekinde sunmuş), "madem talebi kabul etmiyorsunuz o halde dilekçeye red kararını ve gerekçesini yazın" demiş; savcı bunu da yapmamış. savcıya başvurulduğu ve yaşananlar, 2 avukatın şahitliğinde tutanağa bağlanmış. yakalama sorgusu talebini sözlü reddeden savcı için bu tutanağa dayanılarak sulh cezada itiraz yapılabilir mi? (yani soruşturma aşamasında sulh cezaya tutukluluğa itiraz itiraz eder gibi)
Old 15-12-2012, 15:44   #9
szeynep

Ankara Adliyesi'nde Ankara içi mahkemelere ilişkin yakalama kararı mevcut mu değil mi diye bakılıyor. Bunda sorun çıkartmıyorlar. Ancak, Türkiye genelinde talep reddediliyor.Yalnız size verdikleri bilgi yalnızca uyap sistemindeki yakalamalar, ayrıca yakalama bürosunun emniyet ile birlikte gördüğü farklı bir sistem var, ona ilişkin bilgiyi malesef vermiyorlar.
Old 19-12-2012, 13:18   #10
censor86

CMK 153. mdde müdafiinin dosyayı inceleme yetkisinin varlığı ve bu durumun hangi halde ve usülde sınırlandırılacağı çok açıktır.

Maddedeki "soruşturma dosyası" terimi kanaatime göre "pembe dosya" içindeki kağıtlardan ibaret olmasa gerek. (Hele ki UYAP'ın günden düne daha çok kullanılmaya başlanmasından sonra.) Soruşturmayla alakalı her işlemin bu kavrama dahil olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla savcının talebinizi -hele hele sözlü bir şekilde- reddetmesi mümkün değildir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi