Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yurtdışı Eğitim konusunda danışmanlık yapan şirketlerin Hukuki sorumlulukları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-10-2006, 00:44   #1
Av.Selim HARTAVİ

Varsayılan Yurtdışı Eğitim konusunda danışmanlık yapan şirketlerin Hukuki sorumlulukları

değerli arkadaşlar yurt dışı eğitimi konusunda danışmanlık yapan şirketlerin sorumlulukları mevzuatı hakkında bilgiye ihtiyacım var yardımcı olabilecek arkadaşlara simdiden teşekkürler
Old 13-10-2006, 13:11   #2
ISIL YILMAZ

Bu tür şirketlerin verdiği hizmetlerin ayrı bir mevzuata tabi olduklarını neden düşündünüz?

Saygılar.
Old 13-10-2006, 17:42   #3
Av.Selim HARTAVİ

sayın yılmaz ayrı bir mevzuata tabi olduklarını düşünmedim. borçlar kanunu ve ticaret kanunundaki sorumlulukları hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım talebinde bulundum. yanıtınız için tşkler
Old 14-10-2006, 10:37   #4
ISIL YILMAZ

Belirli bir probleminiz varsa acsaniz da onun üzerinden konussak daha iyi olmaz mi?
Saygilar
Old 15-10-2006, 03:58   #5
Av.Selim HARTAVİ

Sayın Yılmaz olayı aynen aktarıyorum...

OLAY : A Şahsı B danışmanlık şirketine yurtdışında eğitim amacıyla başvuruda bulunuyor. B danışmanlık şirketi aracı bir danışmanlık şirketiyle bağlantı kurarak yurtdışında eğitim veren kuruma başvurusunu yapıp ilgili mercilerden oturma izninide alıyor ve A şahsının yurt dışında kalmak için konut ihtiyacı ile eğitim kurumuna kaydının yapılmasını sağlıyor. ancak A şahsı yaklasık 3 ay kaldıktan sonra zorunlu sebeplerden ötürü geri dönmek zorunda kalıyor. ancak 1 yıllığına kiralamış olduğu konutu terkederken ödemiş olduğu depozito talebinde bulunuyor. aracı şirket bu depozitin ancak başka bir şahıs konuta yerleştiğinde depozitonun bizzat A şahsının hesabına yada A şahsının yurt dışında gösterdiği bir kişiye verileceği yönünde sözleşme yapıp imzalıyor. nitekim kısa bir süre sonra C şahsı konutu kiralıyor. A ya konutu kiraladığını bildiriyor. A şahsı ile aracı şirket arasında 2 nüsha sözleşme düzenlenmiş sözleşmenin bir nüshası mevcut. ancak bu aşamadan sonra ne B danışmanlık şirketi ne de aracı danışmanlık şirketi depoziti ödemeye yanaşmıyor.

1-) Bu danışmanlık şirketine karşı ne gibi talepler ileri sürülebilir.
2-) Açılacak olan davada usule ilişkin olarak görevli ve yetkili mahkemeler konusunda ne gibi yollar izlenebilir.

Teşekkürler...
Old 16-10-2006, 00:45   #6
Av. Can DOĞANEL

Sözleşmeden doğan bir alacağınız olduğuna göre sözleşmeye göre borçlu temerrüde düştüğünden (C'nin konutu kiralaması vade olarak tayin edilmiş) alacağı talep hakkınız var. Ancak hala soruda bazı şeyler açık değil. B şirketi Türkiye'de ama sözleşmeyi herhalde yurtdışındaki aracı şirketle imzaladınız. B ile yaptığınız sözleşmelerde depozito konusunda nasıl hükümler var. Yani B'yi yurtdışındaki şirketle yaptığınız sözleşme ile sorumlu sayabilecek durumda mısınız? Bunun tespiti için sözleşme hükümleri önemli. Ayrıca yurdışındaki şirket yabancı mı yabancı ise Türkiye'de acenta vs. temsilcisi var mı? Öncelikle B'yi müteselsil borçlu sayabilecek durumda iseniz elinizdeki sözleşmelerin hükümleri doğrultusunda direk B'ye dava açın derim. Rücu için yurdışı tebligat vs. işlerle B uğraşsın.
Old 16-10-2006, 16:51   #7
Av.Selim HARTAVİ

sayın doğanel B şirketi Türkiyede sözleşme ise yurt dışındaki C şirketi ile A şahsı tarafından imzalanmış. B şirketi yurt dışındaki şirketin temsilciliğini üstlenmiş şirkete öğrenci göndermektedir. ancak B ile noterde imzalanan sözleşmede depozit konusunda herhangi bir hüküm olduğunu sanmıyorum.
Old 17-10-2006, 01:54   #8
Av. Can DOĞANEL

B ile noterde imzalanan sözleşmede depozito ile ilgili bir hüküm değil C'nin borçlarından müteselsil sorumluluğunu düzenleyen bir hüküm var mı? O önemli, ancak siz bu sözleşmeyi okumadınız herhalde.. İlişki acenteliğe benziyor. Bu bakımdan acente ile ilgili hükümlere bakmanızı öneririm. Bir de Tüketici hukuku ile ilgili ayıplı hizmet düşünülebilir ama ayıplı olan hizmet değil, fesih sonrası iade borcunun yerine getirilmemesi gibi..
Old 18-10-2006, 02:12   #9
Av.Selim HARTAVİ

sayın doğanel B şirketi Türkiyede sözleşme ise yurt dışındaki C şirketi ile A şahsı tarafından imzalanmış. B şirketi yurt dışındaki şirketin temsilciliğini üstlenmiş şirkete öğrenci göndermektedir. ancak B ile noterde imzalanan sözleşmede depozit konusunda herhangi bir hüküm olduğunu sanmıyorum. zira bu sözleşme elimizde mevcut değil bu sözleşmeyi noterden nasıl ve ne şekilde temin edebiliriz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi