Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

ben çözemedim ticari vekil mi ticari mümessil mi?

Old 29-12-2006, 19:15   #1
evora

Varsayılan ben çözemedim ticari vekil mi ticari mümessil mi?

arkadaşlar sizden bi konuda yardım isteyeceğim.ticaret hukuku sınavında soruldu bugün.
merkezi torontoda olan ve türkiyede şubesi bulunmayan firma kanadadaki merkezin nam ve hesabına işleri yürütmek üzere türkiyedeki gerçek kişi D yi temsilci olarak atar.burada d nin hukuki konumu nedir.?
ben ticari vekil dedim sınavda ama bi de size sorayım dedim emin değilim çünkü. şimdiden teşekkürler...
Old 29-12-2006, 19:27   #2
heyyou

Ticari mümessildir.Zira merkezi yurtdışında bulunan ticari işletmeler,şube açacağı zaman Türkiye'de buraya Ticari mümessil ataması zorunludur.( TTK md .42)
Old 29-12-2006, 19:54   #3
alper_k

ticari mümessildir.ancak 42.maddeye göre değil.42.maddede türkiyede şube açacakları zaman uygulanır.olayda şube açılmıyor.ancak ticari mümessil işletmenin bütününü temsil eder.tacirin nam ve hesabına işler yapabilir.bu yüzden mümessildir.
Old 29-12-2006, 22:26   #4
ayanlar07

arkadaşım ticari mümessil ile ticari vekil arasında sadece yetki kapsamı açısından farklar bulunmaktadır. yani bu ikisinin farkı şu konuda belirginleşmektedir.
ticari mümessil daha kapsamlı bir yetkiye sahiptir yani şirketin devamını tehlikeye atacak durumlara kadar bütün yetkileri kullanabilir ancak ticari vekil ise şirketin işlerini olağan ve olağanüstü diye ayıracak olursak sadece olağan işleri yapabilir yani soru fazla açık değil bu verdiğin örnekteki kişi hangi işler yapmış bunlar gerekli eger yoksa bu kadar kısa ise bana ticari mümessil gibi geliyor....
Old 30-12-2006, 22:14   #5
evora

ben ticari vekil dedim böyle deme nedenim de şuydu: eğer ticari mümessil olsaydı bunu ticaret siciline tescil ettirmek gerekirdi.ama merkezi kanadada olan bi şirket nasıl tescil işlemini gerçekleştirecek? sınavda da aynen böyle yazdım.
Old 05-01-2007, 02:16   #6
Kemal Yıldırım

Ticari mümessilin yetkileri çok geniştir. Öyle ki; belli birkaç işi yapamamaktadır. Bunun haricinde bütün işleri yapabilmektedir. Burada da şubenin bütün işleriyle görevlendirildiği için ticari mümessildir. Ticari mümessilin yetkisinin sınırlandırılması iki şekilde olmaktadır: Birincisi birlikte temsil kaydıyla sınırlama, ikincisi ise şube işleriyle sınırlama. Olayımızdaki de yetkisi şube işleriyle sınırlandırılmış bir ticari mümessildir...

Saygılar...
Old 05-01-2007, 03:36   #7
ragıp

Alıntı:
ürütmek üzere türkiyedeki gerçek kişi D yi temsilci olarak atar.
Burada kelime oyunu yapılmış. Sorunun biçiminden, ticari mümessil mi, vekil mi olduğunun anlaşılması mümkün değil. Zira yetkiş verilmesinin kapsamı belirtilmemiş. Türkiyede şubesi olmayan denilmekle de, sayın heyyou nun tezi çüğrümektedir.
Temsilci nin kelime karşılığı mümessildir. Bunu vekil olarak anlamak mümkün değil. Soruda başka bir açıklama ve bilgi verilmediği için, zorunlu olarak sözlük karşılığına bakmak zorundayız

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi