Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hukuk Büroları İcra Müdürlüğü ayrımı...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-03-2015, 17:05   #1
serlaw

Varsayılan Hukuk Büroları İcra Müdürlüğü ayrımı...

Saygıdeğer meslektaşlarım,
Öncelikle henüz mesleğin başında bir stajyer avukat olduğumu ifade etmek isterim.
Bugün bir hukuk bürosundan cep telefonuma gelen bir mesaj aynen şöyledir. "Sn. Borçlu yaptığınız alışverişten dolayı borcunuzu ödemediğinizden hakkınızda icra takip işlemi başlamıştır. Mesai saati bitimine kadar ödeyiniz. Aksi halde banka ve posta çeki hesabınıza, ortak olduğunuz şirketlerdeki hisselerinize haciz konulacağını ve maaş haciz kesinti işlemi uygulaması ve mernis adresinize haciz işlemi yapılacağını bildiririz. İrt. Tel:..."
İşin esasını anlatma gereği duymuyorum, zira bu husus açılacak davada zaten tartışılacaktır.
Benim takıldığım nokta, daha hakkımda icra takibi dahi yapılmadan (e-devletten kontrol ettim) ve avukat stajyeri olduğumu bilerek tarafıma bu şekilde gönderilen SMS içeriğidir.
İcra takip işlemi başlatıldığının belirtilmesi tamamen gerçeğe aykırıdır. Ayrıca takip başlatılsa dahi, kesinleşmemiş bir takip nedeniyle haciz yapılamayacağı tüm hukukçuların da bilmesi gereken bir olgudur.
Zaten borcun kaynağı ve miktarı da belirtilmiyor mesajda. Amaç sadece muhtemel takip borçlusuna gözdağı vererek tahsilatı yapabilmek.
Alacağın varlığı ya da yokluğu, karşı tarafın icra hukuku bakımından hakları hiç düşünülmeksizin, sırf müvekkilin alacağına bir an önce kavuşabilmesi amacıyla bu içerikli bir mesaj göndermek ne kadar meslek etiği ile uyumludur bilemiyorum.
Kaldı ki, kendilerine aleyhime takip ya da dava yoluna gidebileceklerini ancak aranarak ya da SMS yolu ile rahatsız edilmek istemediğimi söylediğim halde, telefon numaramı ilgili sisteme kaydettiklerini, bu nedenle mesajların otomatik gönderildiğini, mesaj gönderimini engelleyemeyeceklerini, keza borçlu olmam nedeniyle tarafıma mesaj gönderilmesinde bir sakınca da bulunmadığını söylemektedirler.
İlgili hukuk bürosundan sorumlu avukatı baroya, yine avukat ile takip personelini de savcılığa şikayet etmeyi düşünüyorum.
Öncelikle hukuk bürosunun tavrının ve buna karşın yapacağım şikayetin meslek etiği açısından ne kadar uygun olduğunun/olacağının tartışılmasını istiyorum, ki şikayetimi huzurla yapabileyim.
Değerli görüşlerinizi bekliyorum.
Tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar dilerim.

Stj. Av. Serdar AYDIN
Old 25-03-2015, 00:17   #3
gmenkulsimsarı

Varsayılan meslekten ihraç

Merhaba,
İstanbul barosu staj eğitim merkezinde disiplinden sorumlu üstadımızın verdiği örnek ile birebir benzer olayı yaşamışsınız.ŞÖYLEKİ;

Bu gibi durumlar da hatırladığım kadarıyla kınama cezası alır sorumlu mesajı gönderen ve gönderten avukat. 4 kınama cezası sonucunda ihraç var galiba.yani hatırladığım kadarıyla sorumluluğu çok büyük.
Melektaşımızı arayarak bu durumu anlatıp şimdilik baroya şikayet etmediğinizi ve kimseye bu neviden taciz içerikli mesaj atılmasının mümkün olmadığını baro tarafından cezalandırıldığını,

kanunen tek başvurabileceği yolun ödeme emri veya icra emri olduğunu (haciz vs diğer yollar) hatırlatabilirsiniz.
Old 25-03-2015, 00:24   #4
serlaw

Maalesef sorumlu avukata ulaşabilmem mümkün olmadı. Şikayet yoluna gitmek zorundayım
Old 25-03-2015, 00:37   #5
gmenkulsimsarı

Varsayılan merhaba

Mesleğimizin onuru ve insanların bu mesajlar yüzünden avukatlara karşı düşüncelerinin değiştiği bilinen gerçek.
yine de meslektaşımıza ulaşmak için barodan numarasını alabilirsiniz.bence bu nitelikte bir ihbar onun için yeterli olacaktır.uzlaşarak çözüm bulmanızı tavsiye ederim.

Takdir sizin
Old 25-03-2015, 00:48   #6
serlaw

Avukat beyin barodaki telefonu kullanılmıyor. Bana gelen sms deki telden bürosunu aradım ancak dönüş yapılmadı. Diğer personelle görüştüysem de küstah cevaplar almaktan başka bir işe yaramadı.
Old 26-03-2015, 15:21   #7
calicitaha

İcra işiyle uğraşan meslektaşlarımız maalesef bazı durumlarda bu gibi Mesleki Etik kurallarını hiçe sayarak adeta Tahsilatçı gibi hareket ediyorlar. Bazı hukuk bürolarının bu şekilde tehditkar mesajlar atarak borçlu kişileri korkuttuklarını, ve şahsın ödemeyi yapacağı beyanını alınca da anında dayanak hususla ilgili icra takibine geçildiği biliyorum..

Bu bakımdan şikayetinizi haklı ve yerinde buluyorum. Savcılık soruşturmasından bir sonuç alabileceğinizi sanmıyorum ama umarım Baro Disiplin Kurulu gereken cezayı uygular..

İyi çalışmalar..
Old 26-03-2015, 15:42   #8
serlaw

Açıkçası savcılık şikayetinden netice alamayacağımı biliyorum. Ancak bunu avukatlık mesleği adına bir görev addettiğim için şikayetimi yapacağım.
Ayrıca bugün başka bir müvekkil, karşı tarafın avukatının kendisini aradığını ve nafakayı ödememesi halinde hapis cezası ile cezalandırılacağının ve (bizi kastederek) avukatının bu durumu bilmiyor olabileceğinin kendisine söylendiğini belirtti.
Karşı taraf vekili gerçekten çok mu düşünceli yoksa müvekkili tehdit edip bir an önce tahsilatı yapabilmek derdinde mi? Takdiri sizlere bırakıyorum.
Ayrıca biz varken müvekkili aramasının Avukatlık Meslek Kurallarına aykırı olduğu da üzerinde durulması gereken diğer bir nokta.
Mesleğin daha çok başındayım ancak maalesef bu tür meslektaşlar mesleğe bakış açımı değiştirecek gibi...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi