Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çekişmeli Boşanma Hakkında Yardım Lütfen!

Konuyu Kilitleyin
Old 12-09-2014, 12:39   #1
Konuk

Varsayılan Çekişmeli Boşanma Hakkında Yardım Lütfen!

Merhaba,

Eşimle henüz söz tarihini belirlemeden ailesinden kaynaklı her şeye dahil ve her konuda son sözü söyleyen olmak istedikleri için tartışmalar yaşamaya başlamıştık. Evlendiğimiz ilk dönemde evlilik öncesi konuştuğum kişilerle alakalı yersiz kıskançlıklar yaşadığı için zaman zaman şiddet ve işkence görmeye başlamıştım. Eşimin ailesiyle altlı üstlü oturduğumuz için sürekli görüşmek zorunda kalıyordum ve eşim buna beni mecbur tutuyordu. Yemekleri beraber yeyip, hafta sonlarımızı da beraber geçiriyorduk. Ayrı eve çıkma isteğimi kesinlikle reddettiği gibi benim ailesine gelin geldiğimi ve onlarla birlikte yaşamaya mecbur olduğumu söylüyordu. Ailemin evine gitmekte problem yaşıyordum. Sürekli kavgalı olduğumuz için gitmeme izin vermiyordu. Bir gün şiddet gördüğüm için evi terk ettim. 10 gün sonra eve götürmek için geldiğinde özür dilemediği halde evliliğimi kurtarmak için geri döndüm. Evliliğim boyunca sürekli hakarete ve kavgalı zamanlarımızda işkenceye maruz kalıyordum. Araya giren arkadaşlarına rağmen evliliği düzeltmek adına hiç adım atmadı ve ailemin telefonlarına da cevap vermedi. 10 gün önce annesinin beni yanlış anlaması üzerine eşimden ağza alınmayacak hakaretler duydum. (Bu mesajlar whatsapp arşivinde kayıtlı hala) Abimi aradım eşiyle beraber geldiler. Hiçbir uzlaşmaya yanaşmadılar ve kayın validemin gidersen bir daha gelemezsin, eşimin de benim önceliğim annem babam söylemleri üzerine valizimi hazırlayıp abimle beraber evden ayrılmak istedim. Fakat düğünde takılan ziynet eşyalarını vermediler. Tartışma çıkmaması için de bırakarak çıktım evden. Daha önce evi terk ettiğimde kapının kilidini yuvasından değiştirmişlerdi. Bunda da aynı şeyi yaptıklarını düşünüyorum. Ayrıca ben evi terk ettikten bir kaç gün sonra annesiyle beraber tatile gitmiş. Şu an dava açmak istiyorum fakat evliliğim boyunca edindiğim izlenimlere göre ziynet eşyalarını ve ev eşyalarını vermeyi kabul edeceklerini sanmıyorum. Hatta bunun için de yalan beyanlarda bulunacaklarını düşünüyorum. (Mobilyaları ziynet altınlarla, beyaz eşyaları evlendikten sonra taksitle ödedik.)

1- Davayı ben açsam avukat tutmam gerekir mi? Tutarsam masraflarını karşı tarafa yıkabilir miyim?

2- Çekişmeli boşanma olursa ne kadar sürer?

3- Bana iftira atmaya kalkarlarsa, ben şiddet görmüş ve hakaret işitmişken yalan beyanlarla davayı kazanabilirler mi?

4- Bu şartlarda hakaret için manevi tazminat davası açsam kazanabilir miyim?

5- Ben dava açmadan önce mobilyaları veya ziynet eşyalarını elden çıkarırlarsa (mal kaçırırlarsa) hak iddia edebilir miyim?

6- Evde kalan kişisel eşyalarımı alabilmem için önce dava açıp, sonra polis aracılığıyla mı eve gitmem gerekir?

Şimdiden cevaplar için teşekkür ederim. Umarım hayırlı bir dava olur ve sinirler çok gerilmeden tez zamanda sonuçlanır.
Old 14-09-2014, 17:29   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,
Alıntı:
1- Davayı ben açsam avukat tutmam gerekir mi? Tutarsam masraflarını karşı tarafa yıkabilir miyim?

KAHDEM olarak davaların her zaman bir avukatla yürütülmesini destekliyoruz.

Avukata ödeyeceğiniz vekalet ücretini sizin ödemeniz gerekmektedir.Davanız kabul edilecek olur ise yargılama giderlerin, karşı taraf size ödeyecektir.Yine kararda hükmedilen vekalet ücreti de avukatınıza aittir.

Alıntı:
2- Çekişmeli boşanma olursa ne kadar sürer?
Bu süre dosyaya tanık sayısına toplanacak delillere tarafların temyize gidip gitmediklerine göre değişir ve önceden bir tahminde bulunmak mümkün değildir.

Alıntı:
3- Bana iftira atmaya kalkarlarsa, ben şiddet görmüş ve hakaret işitmişken yalan beyanlarla davayı kazanabilirler mi?

Taraflar kendi iddiasını yasal delillerle kanıtlama yükümlülüğündedir.

Alıntı:
4- Bu şartlarda hakaret için manevi tazminat davası açsam kazanabilir miyim?

Boşanma davası ile birlikte elbette koşulları varsa maddi manevi tazminat nafaka vb talep edebilirsiniz.
Tazminata hükmedilmesi için karşı tarafın kişilik haklarınıza saldırıda bulunduğunu kanıtlamanız gerekir.
Eşit kusurda tazminata hükmedilmemektedir.

Alıntı:
5- Ben dava açmadan önce mobilyaları veya ziynet eşyalarını elden çıkarırlarsa (mal kaçırırlarsa) hak iddia edebilir miyim?

Takı ve ev eşylarının aynen veya bedelinin faizi ile ödenmesi için-harcını ödeyerek-dava açabilirsiniz.

Alıntı:
6- Evde kalan kişisel eşyalarımı alabilmem için önce dava açıp, sonra polis aracılığıyla mı eve gitmem gerekir?

Halen evlisiniz ve müşterek konuta girme hakkınız mevcuttur.Dava açıldıktan sonra ise ayrı yaşama hakkı başlar ve konut eşlerden birine tahsis edilir.

Eğer eşinize tahsis edilir ise ancak hakim kararı ile konuta girme hakkınız olabilir.

Bir avukattan doğrudan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi